Linux slaví dvacetiny, podívejte se na průlet časem [video]

Bylo mu 21 let a miloval Prince of Persia. Pak objevil studijní unixový systém Minix a začal psát vlastní jádro operačního systému. V roce 2011 jsou oba celebrity světa IT.

Co jste dělali před dvaceti lety – pokud jste tedy už byli na světě? Linus Torvalds tou dobou dohrával svou oblíbenou hru Prince of Persia a v jeho setmělém pokoji do noci poblikávala šedá obrazovka se spuštěným systémem Minix.

Minix tehdy hrál roli jednoduchého studijního unixového systému. Pokud se kodéři učili psát své první programy v Pascalu, Minix měl budoucí inženýry seznámit s unixovým kernelem – jádrem systému a s jeho vývojem. Jeho autorem byl Andrew Tanenbaum a celý systém se skládal z pouhých 12 000 řádků kódu jazyka C.

Linus

Linusovi tehdy bylo 21 let, užíval si studijního života, a tak se ve volném čase vrhnul do studia kódu Minixu, který ho posléze inspiroval k vytvoření nového jádra. Uběhlo několik dalších měsíců a 26. srpna se Torvalds se svým kódem definitivně pochlubil široké komunitě na tehdy stále mladičkém internetu.

Propagační video k oslavám dvacátých narozenin (Linux Foundation)

 

V září 1991 vydal Torvalds s pomocí dalších přispěvovatelů verzi 0.01. Skládala se z deseti tisíc řádků kódu a pomalu se začala rodit legenda. Kernel ovšem nestačí – je to jen jádro systému, které je třeba obalit programy pro běh samotného operačního systému. Do projektu tedy vstupovalo stále více lidí, kteří začali vyvíjet dílčí nástroje.

Klepněte pro větší obrázek
Tak šel čas s Linuxem

Linux a GNU

Linux by nebyl ničím bez iniciativy GNU Richarda Stallmana. Jeho snahou bylo sestavit kompletní operační systém včetně široké nabídky programů tehdejší potřeby, které by byly k dispozici se svobodnou licencí GPL. Každý by si je mohl upravit a sestavit dle libosti a jiní by mohli tyto úpravy použít zase ve svých projektech.

Jak vzniknul tučňák Tux

Ještě populárnější než Linux je snad jeho maskot a logo – tučňák Tux. Jeho jméno si můžete vyložit buď ze slova „tuxedo“ – smoking/frak tolik typický pro zabarvení tučňáků, nebo jako spojení slov Torvalds UniX.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Autorem původní podoby Tuxe je Larry Ewing, jehož návrh se ujal díky neformální soutěži. Samotný tučňák pak pochází z hlavy Linuse Torvaldse. Ewing prvního Tuxe zpracoval v editoru Gimp 0.54 a posloužila mu k němu mašina vyzbrojená procesorem Intel 486 DX2 a Linuxem. Jak vidno, legendární loga nemusí vznikat pouze na počítačích světoznámých mediálních agentur.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle v roce 1996 vznikal Tux

Původní Tux má velmi benevolentní práva k užití: „Dělejte si s ním, co chcete, kdyby se ale někdo ptal, citujte mě jako lewing@isc.tamu.edu ,“ píše na svém webu Ewing. Díky tomu se Tux dočkal desítek a stovek přepracování a je součástí log hromady linuxových distribucí.

Tato myšlenka přirozeného zlepšování programového kódu je dodnes základem drtivé většiny svobodných licencí a může se uplatňovat i v ryze komerční sféře (svobodný a dostupný musí být kód, ale přeložená aplikace může být klidně zcela komerční – placená).

Hurd

Projekt GNU se na počátku devadesátých let skládal z hromady dílčích aplikací, chybělo ale jádro budoucího operačního systému. Sice se na něm pracovalo – jmenovalo se Hurd – ale vývoj byl pomalý a Stallman si brzy všiml mladičkého projektu Linux. Ten se krátce na to stal neoficiálním jádrem GNU a tak to trvá v podstatě dodnes. Na Hurdu se sice i dvacet let po ohlášení projektu GNU nadále pracuje, jeho budoucnost je však krajně nejistá. Linux zvítězil.

Richard Stallman je dnes spíše guru světa svobodných licencí a stejně tak projekt GNU. Samotné linuxové distribuce, tedy operační systémy založené na Linuxu a s hromadou softwaru, totiž spravuje a vyvíjí široká komunita mnohdy pod jinou svobodnou licencí než GNU GPL a také profesionální komerční firmy jako Red Hat, Novell a hromada dalších.

Android

V devadesátých letech Linux velmi zrychlil. Ačkoliv jej Torvalds sestavil na svém domácím počítači vyzbrojeném starou dobrou „tři-osm-šestkou“, brzy opustil exkluzivitu platformy Intel a byl portován na mnohé další procesorové architektury – zvláště díky tomu, že si získal popularitu na serverech.

Dnes sice linuxové jádro hraje ve světě domácích počítačů třetí housle a i na firemních serverech soupeří zejména s Windows, jinak je tomu ale u chytrých mobilních telefonů. Díky obrovskému nástupu Androidu (jeho jádrem je Linux) má Linusovo dítě našlápnuto k tomu, aby se v příštích letech stalo nejpoužívanějším mobilním operačním jádrem světa.

Jak se Linux nafouknul do obřích rozměrů

(Linux je monolitický kernel, většina částí operačního systému je tedy jeho přímou součástí, případně rozšířená pomocí speciálních modulů)

 • září 1991 – Linux 0.01, 10 239 řádků kódu C
 • prosinec 1991 – Linux 0.11, jádro lze už přeložit do strojového kódu přímo z Linuxu
 • březen 1992 – Linux 0,95, integrace grafického systému X Window System
 • 14. březen 1994 – Linux 1.0, 176 tisíc řádků kódu
 • leden 1999 – Linux 2.2, 1 800 847 řádků kódu
 • leden 2001 – Linux 2.4, 3 377 902 řádků kódu
 • prosinec 2003 – Linux 2.6, 5 929 913 řádků kódu
 • březen 2011 – Linux 2.6.38 – 14 milionů řádků kódu (!)

Šťastné dvacáte narozeniny!


Témata článku: Software, Technologie, Linux, Operační systémy, Open source, Linus Torvalds, Frak, Guru, Prince, Prince of Persia, Richard, Komerční let, Linuxové jádro, Průlet, Linuxový systém, Široká komunita

217 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Tomáš Břinčil 9. 4. 2011 16:34:47
  Ubuntu má v české republice desetitisíce spokojených uživatelů a komunita...
 • Jarda Šimek 8. 4. 2011 18:12:21
  Linux je zpropadeně sympatický a vzrušující projekt! Jako, řekněme, power...
 • braqela 8. 4. 2011 16:46:30
  Tak Linux už slaví 20 roků? A že za tu dobu má zastoupení 2% na...
Určitě si přečtěte

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 15

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 3

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

10 robotických startupů, které brzy připraví spoustu lidí o práci

** Roboty se v mnoha oblastech používají už dlouho, ale nyní přichází nová éra ** Roboty jsou chytřejší a poradí si s komplexními úkoly ** Náhrada lidí přijde rychleji a ve velkém

20.  7.  2017 | Karel Javůrek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?