Linux se bude prodávat v krabicích v supermarketech

Kam jsme to dospěli: Linux, toto dílko hackerů a studentů ve vytahaných svetrech budou záhy prodávat pánové v bezvadných oblecích, kteří při tom budou pronášet slova jako "enterprise" nebo "implementace" a budou se tvářit velice vážně...
Kam jsme to dospěli: Linux, toto dílko hackerů a studentů ve vytahaných svetrech budou záhy prodávat pánové v bezvadných oblecích, kteří při tom budou pronášet slova jako "enterprise" nebo "implementace" a budou se tvářit velice vážně. Největší distributor počítačových komponentů a software, firma Ingram Micro totiž uzavřela s Red Hatem (tvůrce jednoho z "komerčních" balení Linuxu) distribuční smlouvu, podle které se bude Red Hat Linux 5.2 prodávat v celé šíři partnerů Ingramu, tj. v elektronických a kancelářských supermarketech, pomocí katalogového prodeje a v jeho síti dealerů. Prodávaná verze Red Hat Linuxu obsahuje tříměsíční instalační podporu zdarma od Red Hatu; to je určitě chytré otupení výtky proti Linuxu, že se obtížně instaluje a že je mu vůbec těžko rozumět. To však je jenom začátek - v následujících měsících se totiž očekávají další verze Linuxu a především napjatě očekávané grafické rozhraní zvané GNOME, které by definitivně mohlo vymanit Linux z zařazení mezi nesrozumitelné, textově orientované operační systémy.

Živě komentuje: několik měsíců trvající vlna událostí okolo Linuxu evidentně neopadá. Nicméně stále nesmíme zapomenout na to, že široká podpora Linuxu (portace všech možných programů, distribuce, investice od Intelu a Netscape) není ani tak dána jeho skutečnou pozicí na trhu či očekáváním dalšího rozvoje, jako tím, že Linux je dnes jakousi poslední možnou baštou proti valící a vše válcující řadě produktů od Microsoftu. Byť se všechny ostatní firmy dovedou na této vlně velice dobře svézt a na produktech Microsoftu, které jinak tak s chutí pomlouvají, výtečně profitovat, přece jen chtějí mít alternativu, i kdyby to měl být jen jakýsi vyjednávací argument proti softwarovému gigantovi.

Diskuze (7) Další článek: Senzace v počítačové grafice: bude Xerox kupovat Scitex?

Témata článku: Linux, Krab, Supermarket, Kra, Lin, Dealer, Následující měsíc, Vlna, Krabice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů