Linux prý poroste rychleji než všechny ostatní operační systémy dohromady!

V roce 2003 má být Linux druhým nejrozšířenějším operačním systémem na serveru.
Fenoménu operačního systému Linux si všimli i analytici z International Data Corporation a přišli s prognózou pro příští roky. Podle ní poroste Linux v nejbližších pěti letech rychleji než všechny ostatní operační systémy dohromady; studie navíc předpovídá pouze tzv. komerční balení Linuxu, přičemž celkový růst má být ještě významně větší.

Studie se samozřejmě týká procentuálního meziročního nárůstu; Linux zatím velký podíl nemá, takže má teoretický prostor pro růst mnohem větší než Windows. Podle IDC bude meziroční nárůst Linuxu 25 % během příštích pěti let; celkový vzrůst v serverových operačních systémech má být v této době 12 % ročně a ve všech operačních systémech 10 % ročně. Při tomto růstu bude Linux v roce 2003 na druhém místě za Windows NT, předežene tedy zejména všechny ostatní unixové konkurenty.

Podle dalších výzkumů IDC dnes Windows NT drží 38,6 % serverového trhu, Linux 17 % - obě platformy jsou tedy již nyní silnými hráči na trhu, za pět let tedy mají společně dominovat. Mezi přednosti Linuxu IDC počítá jeho dostupnost i rychlý vývoj, a dále také to, že vlastně není pro nikoho z výrobců počítačů či dodavatelů řešení konkurentem díky své nekomerčnosti – na rozdíl od Microsoftu, se kterým musí každý jako s potenciálním konkurentem počítat, dokonce i hardwarové firmy. Slabinou je ovšem zatím nedostatek zkušeností, zejména co se týká systémové podpory, schopnosti vytvořit a kvalitně udržovat kompletní řešení postavené na Linuxu – nicméně zde se situace také rychle zlepšuje.

Živě komentuje: domnívám se, že předpovídání růstu na pět let dopředu je hodně odvážné – může to být i mnohem víc, ale také se situace může vyvinout naprosto jinak, zejména kvůli reakci Microsoftu. Studie víceméně kalkuluje s tím, že se situace bude samovolně vyvíjet a rozvíjet zhruba tak jako ve dvou posledních letech; jsem si ale jistý, že Microsoft, ale i další výrobci operačních systémů pracují na postupech, kterými by se s fenoménem free software vypořádali.

Je si těžké představit, že by Linux začal být velice silný ve významných komerčních trzích a současně se okolo něj „netočily velké peníze“. Dokud byl především akademickou a nekomerční aktivitou, fungoval model jeho vývoje i šíření bezvadně – co však v okamžiku, kdy do něj začne stále více zasahovat komerce? Firmu Red Hat už řada ortodoxních linuxáků nemá příliš ráda; a to ještě na řadu nepřišly coby silní podporovatelé Linuxu firmy jako je Compaq, Dell nebo IBM.

Diskuze (8) Další článek: Doping pro vaše PC

Témata článku: Linux, Opera, Ostatní výrobci, Lin, Komerční let


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

Jak uložit dokument z Wordu, aby vydržel celé roky? Je to těžší než cesta na Mars

** Jak uložit soubory, aby vydržely vnoučatům? ** A co kdyby měly přečkat celá staletí? ** Teď se o to pokouší GitHub a je to oříšek i pro lingvisty

Jakub Čížek | 120


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně