Linux přináší miliardy – pro HP a IBM

„Tučňák v kravatě“ si nemá vlastně proč stěžovat, software zdarma umí přinášet peníze. Ne sice těm, kteří jej vyvíjejí, ale tak už to je na světě zařízeno.
Konference a výstava LinuxWorld se stává tradicí a na rozdíl od jiných počítačových výstav nijak nehyne na úbytě; i nedávno skončená akce (proběhla v poslední dekádě ledna) dopadla poměrně dobře, za účasti významných postav světa free software i za aktivní podpory předních světových IT firem.

Při této příležitosti padla zajímavá čísla: firma Hewlett-Packard uvedla, že její celkové příjmy z „oblastí spřízněných s Linuxem“ loni utržila 2 miliardy dolarů, a druhý gigant IBM prohlásil, že u něj šlo o 1.5 miliardy. Šlo především o tržby za železo, konkrétně za servery; třetí velká firma, která úspěšně prodává linuxové servery, společnost Dell, výši svých linuxových tržeb nezveřejnila. Dá se jistě říci, že Linux se loni podílel na tržbách přesahující čtyři miliardy dolarů – ač sám software je zdarma.

Především IBM do oblasti Linuxu silně investovala; když byla její linuxová aktivita oznámena, firma uvedla, že do tohoto operačního systému bude investovat ohromující částku - jednu miliardu dolarů. Někteří analytici později zpochybňovali, zda tato částka skutečně proinvestována byla a zda skutečně šla do Linuxu, tj. do systému, který firmě nepatří, a ne například obecně do architektury serverů, i když „linuxových“; kdyby nic, šlo o výborný marketingový tah, který Linuxu získal mnoho přízně a pozornosti dalších korporací. IBM dříve uvedla, že její investice do Linuxu provedené v roce 2001 v tomto roce nebyly vyváženy odpovídajícími příjmy a „Linux“ byl u IBM v tomto roce ve ztrátě; loni se ale prý dostal do zisku. Obě velké firmy rovněž těží ze služeb spojených s Linuxem, ač si zatím netroufly rozkrýt, jak se celkové několikamiliardové příjmy dělí, kolik činí prodej železa a kolik následný servis a podpora.

Linuxové miliardy mají i pro zastánce tohoto směru či principu tvorby a šíření software svou pozitivní i stinnější stránku. Pozitivní je to, že Linux získává na síle a na tržním podílu, a že se možná neuvěřitelné stane skutkem: Linux, sjednotitel Unixu. Negativnějším rysem je to, že tzv. nezávislé linuxové firmy jsou stále velice slaboučké a živoří na kraji existence, což platí i o nejsilnější z nich, o Red Hatu. Obří počítačové firmy to dobře vědí a jsou si vědomy toho, že tyto firmy jako slaboučtí hráči jim vlastně zadarmo pomáhají a nikterak neškodí: i když je Linux volně dostupný, firemního zákazníka si stejně obslouží samy. Soupeření dobra a zla, „prostého lidu s tyranem“, rozuměj Linuxu s Microsoftem, se nekoná; nakonec spolu stejně bude soupeřit několik „tyranů“ navzájem, pro které je stejně nejdůležitější věcí na světě, jak dopadl fiskální kvartál a jak si stojí akcie. Ale jak dokazují například diskuse na Slashdotu či jinde, tuto ideologickou platformu a názory typu Linux musí zvítězit, protože musí už i zarytí příznivci pomalu opouštějí a diskutují o tom podstatném: jak udělat tento software co nejlepší.

Diskuze (16) Další článek: Acer TravelMate 230 - nové notebooky pod 40 000 Kč

Témata článku: Software, Linux, IBM, Hewlett Packard (HP), Celkový příjem, HP, Lin, Velká korporace, Významný post

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů