Linux přináší miliardy – pro HP a IBM

„Tučňák v kravatě“ si nemá vlastně proč stěžovat, software zdarma umí přinášet peníze. Ne sice těm, kteří jej vyvíjejí, ale tak už to je na světě zařízeno.
Konference a výstava LinuxWorld se stává tradicí a na rozdíl od jiných počítačových výstav nijak nehyne na úbytě; i nedávno skončená akce (proběhla v poslední dekádě ledna) dopadla poměrně dobře, za účasti významných postav světa free software i za aktivní podpory předních světových IT firem.

Při této příležitosti padla zajímavá čísla: firma Hewlett-Packard uvedla, že její celkové příjmy z „oblastí spřízněných s Linuxem“ loni utržila 2 miliardy dolarů, a druhý gigant IBM prohlásil, že u něj šlo o 1.5 miliardy. Šlo především o tržby za železo, konkrétně za servery; třetí velká firma, která úspěšně prodává linuxové servery, společnost Dell, výši svých linuxových tržeb nezveřejnila. Dá se jistě říci, že Linux se loni podílel na tržbách přesahující čtyři miliardy dolarů – ač sám software je zdarma.

Především IBM do oblasti Linuxu silně investovala; když byla její linuxová aktivita oznámena, firma uvedla, že do tohoto operačního systému bude investovat ohromující částku - jednu miliardu dolarů. Někteří analytici později zpochybňovali, zda tato částka skutečně proinvestována byla a zda skutečně šla do Linuxu, tj. do systému, který firmě nepatří, a ne například obecně do architektury serverů, i když „linuxových“; kdyby nic, šlo o výborný marketingový tah, který Linuxu získal mnoho přízně a pozornosti dalších korporací. IBM dříve uvedla, že její investice do Linuxu provedené v roce 2001 v tomto roce nebyly vyváženy odpovídajícími příjmy a „Linux“ byl u IBM v tomto roce ve ztrátě; loni se ale prý dostal do zisku. Obě velké firmy rovněž těží ze služeb spojených s Linuxem, ač si zatím netroufly rozkrýt, jak se celkové několikamiliardové příjmy dělí, kolik činí prodej železa a kolik následný servis a podpora.

Linuxové miliardy mají i pro zastánce tohoto směru či principu tvorby a šíření software svou pozitivní i stinnější stránku. Pozitivní je to, že Linux získává na síle a na tržním podílu, a že se možná neuvěřitelné stane skutkem: Linux, sjednotitel Unixu. Negativnějším rysem je to, že tzv. nezávislé linuxové firmy jsou stále velice slaboučké a živoří na kraji existence, což platí i o nejsilnější z nich, o Red Hatu. Obří počítačové firmy to dobře vědí a jsou si vědomy toho, že tyto firmy jako slaboučtí hráči jim vlastně zadarmo pomáhají a nikterak neškodí: i když je Linux volně dostupný, firemního zákazníka si stejně obslouží samy. Soupeření dobra a zla, „prostého lidu s tyranem“, rozuměj Linuxu s Microsoftem, se nekoná; nakonec spolu stejně bude soupeřit několik „tyranů“ navzájem, pro které je stejně nejdůležitější věcí na světě, jak dopadl fiskální kvartál a jak si stojí akcie. Ale jak dokazují například diskuse na Slashdotu či jinde, tuto ideologickou platformu a názory typu Linux musí zvítězit, protože musí už i zarytí příznivci pomalu opouštějí a diskutují o tom podstatném: jak udělat tento software co nejlepší.

Diskuze (16) Další článek: Acer TravelMate 230 - nové notebooky pod 40 000 Kč

Témata článku: Software, Linux, Hewlett Packard (HP), IBM, Celkový příjem, Lin, HP, Významný post, Velká korporace


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

Tohle tak jednou zažít: Nová vzducholoď Airlander 10 s prosklenou podlahou

** Airlander 10 nabídne plavby vzduchem v interiéru s prosklenou podlahou ** Luxusní vzducholoď byla původně vyvíjena pro vojenské účely ** Počítá se s třídenními „kochacími“ výlety za poznáním

Karel Kilián | 7

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč: Tipy, co se teď vyplatí koupit

** Za dvacet tisíc korun lze pořídit kvalitní pracovní notebook ** Stejně tak může jít o herní notebook s výkonnější grafikou ** Poradíme, jaké notebooky vybrat pro různé druhy použití

Stanislav Janů | 55