Linux pomohl ochránit servery Microsoftu

O způsobu, kterým se Microsoft vyhnul DoS útoku červa MSBlaster/LoveSAN, jsme už psali. Co se ale za elegantním přesměrováním DNS skrývá, je mnohem zajímavější. Fakt, že je celá věc spojena s Linuxem, je ve srovnání s tím banální.
Minulý pátek se Microsoft v rámci preventivních opatření související s hrozbou počítačového viru rozhodl převést směrování požadavků na své webové servery tak, aby na ně místo vlastních strojů Microsoftu odpovídaly servery společnosti Akamai. Akamai využívá na části svých serverů operační systém Linux a na mnoha diskusních fórech se lidé baví paradoxní situací, ve které Microsoft využívá služeb operačního systému, který veřejně deklaruje jako hrozbu a nepřítele číslo jedna.

Paradox však není ani překvapivý a rozhodně neznamená změnu postoje společnosti Microsoft k Open Source. Skutečnost je mnohem prozaičtější. Společnost Akamai provozuje soukromou síť s robustní architekturou, která zahrnuje více než 15 000 výkonných serverů a datových center po celém světě. Tato privátní síť je na mnoha bodech propojena do internetu rychlými optickými linkami. Tento soukromý „internet“ Akamai nabízí k využití firmám k různým účelům od distribuce dat přes load-balancing až po ochranu před DoS útoky, což je případ společnosti Microsoft. Microsoft tak místo shovívavého přijetí Linuxu pouze zakoupil běžnou komerční službu.

V případě Microsoftu využití služeb Akamai znamená, že při prvním požadavku na specifickou stránku na webech společnosti Microsoft, Akamai stáhne požadovaná data z Microsoftu a kopii uloží na svých serverech, odkud je dostupná pro uživatele. Kromě vyloučení útoku na jeden specifický server s pevnou IP adresou navíc tento způsob distribuce dat zaručuje rychlou odezvu k uživateli díky celosvětovému pokrytí sítě Akamai. Podobným způsobem funguje i elektronická distribuce softwarových updatů velkých firem. Služeb Akamai využívá například i Apple při online přenosech přednášek Steva Jobse. Datový tok v rámci Akamai dosáhl během přenosu 16,5 Gigabitu za sekundu.

Společnost Akamai vznikla na slavném MIT - Massachusetts Institute of Technology v rámci tamní soutěže Entrepreneurship Competition, která hledá nejlepší obchodní plány v roce 1998. O rok později získala Akamai vykonavatelská práva k několika patentům MIT a v roce 1999 zahájila poskytování služeb typu content delivery, přičemž k prvním zákazníkům start-upu Akamai patřil internetový portál Yahoo!. Dnes mezi partnery této americké společnosti patří společnosti jako IBM, Oracle, EDS a také Microsoft. Mezi zákazníky, které Akamai uvádí na svém webu, patří Apple, CNN, americké ministerstvo obrany, McAfee, MSNBC nebo Yahoo!

Diskuze (62) Další článek: Sobig.F se šíří nejrychleji v historii virů

Témata článku: Microsoft, Linux, Servery, Delivery, Celosvětové pokrytí, Robustní obrana, Preventivní opatření, Lin, Podobný vir, Podobné opatření, Podobná odezva, Paradox, Různé účely


Určitě si přečtěte

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

Astronomové objevili daleko za Plutem objekt s extrémní dráhou. Může ukazovat na existenci planety Devět

** Astronomové objevili daleko za Neptunem těleso 2015 TG387 ** Okolo Slunce se pohybuje po extrémně protáhlé dráze ** Jeho dráha může ukazovat na existenci planety Devět

Petr Kubala | 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku