Linux po LinuxWorldu: samé dobré zprávy

Freesoftwarový operační systém i nadále proniká všude možně velkou rychlostí. Není však pouze „dobrým otrokem“, který všichni silní vítají jenom proto, že je neohrožuje?
Kdo sleduje akcie na amerických burzách (především NASDAQ), ví, že i když byly linuxové firmy březnovým pádem akcií postiženy skoro fatálně, jsou dnes mezi prvními, které se aspoň jakž takž vzpamatovávají – na rozdíl od pár desítek čistě internetových či e-komerčních firem, které to už „nerozdýchaly“ (někeré z nich na tom byly tak špatně, že zavřely krám ze dne na den, aniž se komukoli nabídly k prodeji byť i za pár dolarů. Nulová kupní cena by totiž nepomohla, dluhy, které by musel nový majitel zaplatit, byly občas astronomické).

Nedávno proběhnuvší LinuxWorld (San Jose, Kalifornie) ukázal rostoucí zájem ze všech možných stran o Linux. Zatímco jsme na úrovni uživatelů (správců, programátorů) u nás zvyklí vnímat Linux velmi emotivně, jako „dobro, které porazí zlo“, v USA mají úplně jiné bůžky a k podpoře Linuxu dochází z čistě utilitárních důvodů. Velké firmy už vidí, že Linux se „vyvíjí sám“ a stále rychleji, což jim umožní ušetřit desítky až stovky miliónů dolarů ročně na vývoji. Současně se svezou s uznávaným průmyslovým trendem (otevřený systém), přihlásí se konečně k Internetu, který doposud ignorovaly, a – což platí hlavně pro počítačové firmy – přestanou být závislé na Microsoftu, který jim sice pomohl ke spoustě zisků, ale současně v nich budil obavy jak svým „svalnatým“ chováním, tak i nevyzpytatelností: každý den mohl Microsoft začít dělat své počítače a bývalé partnery tak okamžitě odříznout.

Zajímavé jsou postoje počítačových gigantů s širokou nabídkou (IBM, HP, Dell) k fenoménu Linuxu. Zejména tyto tři firmy dnes podporují Linux stále více a stále hlasitěji, což ale může mít několik důvodů: a) příjemný a účinný marketingový tah, který je nic nestojí, b) chtějí se odpoutat od závislosti na Microsoftu, c) opravdu vidí v Linuxu světlou budoucnost a náhradu svých Unixů. Nebo také: d) všechno dohromady, nebo spíš od každého trošku. Ono totiž „přihlášení“ se k Linuxu formou nadšených tiskových zpráv a uzavírání aliancí s čistě linuxovými firmami tyto firmy skoro nic nestojí: dá se i čekat, že právě aliance s linuxovými firmami budou výrazně výhodnější pro počítačové giganty než tyto linuxové start-ups, protože zatímco taková HP si může bez problémů vybírat mezi šesti-sedmi vyrovnanými linuxovými firmami, kterou distribuci bude na svých počítačích nabízet a předkopírovávat (což, opět, HP nic nestojí), nemá opačná strana takto velké možnosti výběru.

Co ukázal nejen LinuxWorld, ale i vůbec dění v posledních měsících: schopnost komunity okolo Linuxu rychle řešit to, co pálí jejich uživatele. Linux musí být nesmírně rozšířen a obohacen (včetně aplikací) tak, aby mohl konkurovat světu Windows na desktopu: nejvíce v grafickém rozhraní a jeho schopnostech, v multimediálních aplikacích, ovladačích, ve spektru kancelářských či vůbec „konzumentských“ programů. Ukazuje se, že opensourcová komunita nejenomže vyvíjí „zadarmo“, ale vyvíjí i slušně rychle (samozřejmě jak kde – třeba kernel by se mohl trošku urychlit). Jako dobrá se také navíc ukazuje metoda, když se programy obohacují plynule, na rozdíl od „velkých verzí“, mezi kterými jsou dva roky mezery, jak to praktikuje Microsoft. To je příklad třeba u StarOffice – produktu, který se vyvíjí určitě rychleji než ve své době třeba Microsoft Office.

Diskuze (37) Další článek: Prohlížeč K-Meleon, to nejlepší od nejlepších

Témata článku: Microsoft, Linux, Zprávy, Dluh, Opačná strana, Lin


Určitě si přečtěte

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78

První český Maker Faire: Nadšené děti, skvělí kutilové a obří vzduchové dělo

První český Maker Faire: Nadšené děti, skvělí kutilové a obří vzduchové dělo

** Pražský Průmyslový palác o víkendu patřil kutilům všeho druhu ** Byli tu roboti, drony, chytrá elektronika ** A také nadšená děcka, vzduchové dělo a elektrická formule

Jakub Čížek

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

Intel vs. AMD: souboj vícejádrových procesorů začal. AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou

** AMD představilo nové levné procesory až s 32jádry ** AMD útočí na serverový i domácí trh Intelu ** Intel nemá konkurenceschopnou nabídku

Karel Javůrek | 84


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny