Linux po LinuxWorldu: samé dobré zprávy

Freesoftwarový operační systém i nadále proniká všude možně velkou rychlostí. Není však pouze „dobrým otrokem“, který všichni silní vítají jenom proto, že je neohrožuje?
Kdo sleduje akcie na amerických burzách (především NASDAQ), ví, že i když byly linuxové firmy březnovým pádem akcií postiženy skoro fatálně, jsou dnes mezi prvními, které se aspoň jakž takž vzpamatovávají – na rozdíl od pár desítek čistě internetových či e-komerčních firem, které to už „nerozdýchaly“ (někeré z nich na tom byly tak špatně, že zavřely krám ze dne na den, aniž se komukoli nabídly k prodeji byť i za pár dolarů. Nulová kupní cena by totiž nepomohla, dluhy, které by musel nový majitel zaplatit, byly občas astronomické).

Nedávno proběhnuvší LinuxWorld (San Jose, Kalifornie) ukázal rostoucí zájem ze všech možných stran o Linux. Zatímco jsme na úrovni uživatelů (správců, programátorů) u nás zvyklí vnímat Linux velmi emotivně, jako „dobro, které porazí zlo“, v USA mají úplně jiné bůžky a k podpoře Linuxu dochází z čistě utilitárních důvodů. Velké firmy už vidí, že Linux se „vyvíjí sám“ a stále rychleji, což jim umožní ušetřit desítky až stovky miliónů dolarů ročně na vývoji. Současně se svezou s uznávaným průmyslovým trendem (otevřený systém), přihlásí se konečně k Internetu, který doposud ignorovaly, a – což platí hlavně pro počítačové firmy – přestanou být závislé na Microsoftu, který jim sice pomohl ke spoustě zisků, ale současně v nich budil obavy jak svým „svalnatým“ chováním, tak i nevyzpytatelností: každý den mohl Microsoft začít dělat své počítače a bývalé partnery tak okamžitě odříznout.

Zajímavé jsou postoje počítačových gigantů s širokou nabídkou (IBM, HP, Dell) k fenoménu Linuxu. Zejména tyto tři firmy dnes podporují Linux stále více a stále hlasitěji, což ale může mít několik důvodů: a) příjemný a účinný marketingový tah, který je nic nestojí, b) chtějí se odpoutat od závislosti na Microsoftu, c) opravdu vidí v Linuxu světlou budoucnost a náhradu svých Unixů. Nebo také: d) všechno dohromady, nebo spíš od každého trošku. Ono totiž „přihlášení“ se k Linuxu formou nadšených tiskových zpráv a uzavírání aliancí s čistě linuxovými firmami tyto firmy skoro nic nestojí: dá se i čekat, že právě aliance s linuxovými firmami budou výrazně výhodnější pro počítačové giganty než tyto linuxové start-ups, protože zatímco taková HP si může bez problémů vybírat mezi šesti-sedmi vyrovnanými linuxovými firmami, kterou distribuci bude na svých počítačích nabízet a předkopírovávat (což, opět, HP nic nestojí), nemá opačná strana takto velké možnosti výběru.

Co ukázal nejen LinuxWorld, ale i vůbec dění v posledních měsících: schopnost komunity okolo Linuxu rychle řešit to, co pálí jejich uživatele. Linux musí být nesmírně rozšířen a obohacen (včetně aplikací) tak, aby mohl konkurovat světu Windows na desktopu: nejvíce v grafickém rozhraní a jeho schopnostech, v multimediálních aplikacích, ovladačích, ve spektru kancelářských či vůbec „konzumentských“ programů. Ukazuje se, že opensourcová komunita nejenomže vyvíjí „zadarmo“, ale vyvíjí i slušně rychle (samozřejmě jak kde – třeba kernel by se mohl trošku urychlit). Jako dobrá se také navíc ukazuje metoda, když se programy obohacují plynule, na rozdíl od „velkých verzí“, mezi kterými jsou dva roky mezery, jak to praktikuje Microsoft. To je příklad třeba u StarOffice – produktu, který se vyvíjí určitě rychleji než ve své době třeba Microsoft Office.

Diskuze (37) Další článek: Prohlížeč K-Meleon, to nejlepší od nejlepších

Témata článku: Microsoft, Linux, Lin, Opačná strana, Zprávy, Dluh


Určitě si přečtěte

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 48


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku