Linux oslavil deset let

Je to jen pár dní, co jsme oslavili 20. výročí uvedení prvního počítače IBM PC, a je tu hned další významné výročí. Před deseti lety totiž nenápadně vznikl fenomén dnešní doby, operační systém Linux.
Linux oslavil deset let
Počátky Linuxu již na Živě popsal Hynek Hanke v seriálu o free software: V srpnu 1991 zaslal Linus Torvalds do usenetové diskusní skupiny zaměřené na primitivní operační systém Minix, s více než 40 000 uživateli, stručný e-mail o svém novém operačním systému Freax. Ten je následně přejmenován na srozumitelnější Linux a jen za podpory poměrně malé skupiny se startuje to, co je dnes používáno na téměř třetině serverů světa.

Co motivovalo Linuse k vytvoření takového systému? V podstatě nic. Tehdy vůbec nepřemýšlel o tom, že by vytvořil takový systém. Prostě absolvoval na universitě v Helsinkách kurs Unixu a chtěl s ním pracovat, jenže kvůli licenci mohl pracovat z terminálu vždy jen omezený počet lidí, a Linus se tak často k práci s ním vůbec nedostal.

Poté, co získal svoje první PC, si chtěl pořídit Unix. Neměl však na drahé komerční systémy, a tak si pořídil téměř nepoužitelný klon Minix. Minix byl však vytvořen pouze pro výukové účely. Linus se brzy naučil programovat pro PC a začal si psát programy, které potřeboval. Začal nevinným experimentálním programem, který vypisoval A a B ve dvou procesech. Ten pak rozšiřoval a rozšiřoval, přepisoval... Jednoho dne však zjistil, že když poskládá všechny programy, co již má k dispozici, dá mu to dohromady v podstatě téměř celý kernel operačního systému. Napsal zprávu do USENETu... a dál již víme.

Linux je stále nejrychleji se šířícím operačním systémem počet jeho instalací stále roste a počet jeho instalací se ročně zdvojnásoboval.

Linux prošel zatím třemi klíčovými fázemi. V té první se jednalo o nadšenecký nezávislý projekt, který získával další příznivce přes kamarády a známé, kteří si jej doporučovali jako zajímavý prográmek. Později vznikly první linuxové firmy, Red Hat, Caldera VA Linux a další, které se rozhodly na Linuxu vydělávat. Toto období podobné známé internetové investiční horečce v současnosti pomalu za velkého vystřízlivění doznívá a nastupuje nová vlna rozvoje Linuxu, kdy se velké, doposud silně unixové firmy, vrhají do podpory Linuxu. Pochopitelně to dělají svým stylem a Linux využívají jako základ k prodeji svých navazujících služeb a hardwaru. Nejhlasitější firmou v oboru je IBM, která právě slavila své dvacetileté výročí. Pochopitelně se přidávají i další především systémoví integrátoři.

Panují jisté obavy, že právě tato třetí fáze bude nakonec pro Linux konečnou stanicí, kdy jej semelou právě tyto korporace. Pokud ale tyto korporace přispějí ke konci něčeho, tak to budou jen ty menší (často ne moc drobné) tzv. linuxové společnosti. Samotný Linux je dnes prakticky nezničitelný díky své masivní podpoře nezávislých vývojářů.

Během posledních pár let navíc došlo k významnému posunu na školách a ty opouštějí nyní absolventi s velmi dobrými znalostmi Linuxu. Stejně tak ve firmách je o odborníky na Linux zájem a tak se Linux pevně zachycuje v komerčním prostředí, kde již v mnoha případech nahradil původní proprietární Unixy.

Linux urazil za deset let mimořádnou cestu zejména na poli serverového nasazení. Slabiny má stále v oblasti desktopu, kde jsou ještě místa pro zlepšení. Dalších deset let tak bude pro Linux neméně zajímavých. Nasazení Linuxu ve firmách více spadne pod tradiční systémové integrátory a vyroste nová generace, která bude s Linuxem žít již od útlého věku a bude ho propagovat i pro běžnou kancelářskou práci. Linux už nebude něčím novým, bude to standardní součást počítačového světa.

Témata článku: Linux, Lin, Let, Konečná fáze, Třetí fáze, Experimentální program, Komerční let, Známý systém, Linuxový terminál, Velký posun

141 komentářů

Nejnovější komentáře

  • BlackRider 18. 9. 2001 9:17:56
    To ze zadnej system nejde zabezpecit na 100%, ale neni argument proti...
  • Kombajn6 18. 9. 2001 7:04:11
    Dovolit jen pridavani ubirani aplikaci... ale no tak.. zadnej system nelze...
  • BlackRider 17. 9. 2001 11:38:51
    Jo takze kdyz nakej trupec na pise program, o kterym napise, ze to je...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky