Linux na Xboxu bez modčipu je prý možný

Spousta lidí se snaží dostat Linux na XBox a doposud to bylo možné jen s modčipem, který je třeba připájet přímo na základní desku XBoxu. Existuje ale prý chyba ve zpracování uložených her, kterou lze využít pro Linux na nemodifikovaném XBoxu, lehké to ale není.
Herní konzole Microsoft XBox je už delší dobu cílem řady nadšenců, kteří chtějí na tomto v zásadě běžném pécéčku rozjet Linux. Tato snaha má dvě hlavní fáze. První je vůbec tam spustit Linux a druhá pak spustit tam Linux bez žádných dodatečných hardwarových řešení.

Problém XBoxu totiž je, že podporuje pouze podepsané programy a nic jiného nespustí. Je to pochopitelné, XBox je především herní konzole a tam je zcela jiná politika příjmů. Vydělává se především na hrách a samotná konzole je velmi levná. Proto není v zájmu výrobce konzole, aby prodal pod cenou něco, co mu již další peníze přinášet nebude. Proto Nejen Microsoft, ale i Sony, velmi ostře postupují proti dodavatelům tzv. modčipů, obvodů, které po připájení na konkrétní místa základní desky umožní obejít standardní ochranu konzole a spouštět tak i nepodepsané hry. XBox s nainstalovaným modčipem můžete koupit i u nás v republice a cenové navýšení je něco okolo tisícovky. Microsoft proti modčipům postupuje i jinak, například síť XBox Live sloužící k síťové hře více hráčů odmítne vpustit upravený XBox. Je to pochopitelné i z toho důvodu, že upravený XBox by mohl obsahovat jiný kód programu poskytující hráči nějakou neoprávněnou výhodu.

Spustit Linux s modčipem tak nebyl nakonec tak velký problém, prostě se obešlo podepisování aplikací a nyní na Xboxu běží i SuSE distribuce včetně OpenOffice. Spustit tam ale Linux bez modčipu byl násobně složitější problém. Snahy přesvědčit Microsoft, aby podepsal a povolil tak nějaký Linux na XBoxu jsou předem odsouzen k nezdaru. Nyní zdá se bylo dosaženo kýženého cíle, i když postup vyžaduje značné úsilí a jde o velmi omezený Linux.

Na fóru Xboxhacker.net se objevil příspěvek, který byl později potvrzen více lidmi. Popisuje jak pomocí paměťové karty (volitelné příslušenství XBoxu) využít chyby ve zpracovávání uložených pozic ve hrách. Příklad je ukázán na hře 007 Agent Under Fire, prý je takových chybných her více. Upřímně postup vyžaduje značné laborování, editaci, přepisování kusů kódu a zneužití chyby buffer overflow také není zrovna čistým řešením. Výsledkem ale prý je spuštění miniaturního verze Xbox Linux Live (bez grafiky, jen blikne LEDka a přehraje se úvodní znělka daného Linuxu, prý ale funguje Telnet).

Jedná se zatím jen o důkaz, že Linux lze spustit i bez modchipu, zcela jistě to ale není korektní právně čistá cesta, která by byla využitelná pro komerční nasazení. Otázkou ale je, zda autor tohoto řešení dostane slibovanou odměnu 100 000 dolarů za spuštění Linuxu bez modčipu.

Diskuze (5) Další článek: Celeron 2,4 GHz již v Japonsku

Témata článku: Microsoft, Linux, Xbox, Hlavní fáze, Miniaturní verze, Under, Lin, Znělka, Levné řešení, Značné úsilí, Xbox Live, Herní konzole xbox 360, Cílové nasazení, Značný problém, Herní příslušenství


Určitě si přečtěte

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

Zapomeňte na kabely, vědci už mají prototyp 120kW bezdrátové nabíječky pro elektromobily

** Vědci představili prototyp výkonné bezdrátové nabíječky pro elektromobily ** I přes vysoký výkon se pyšní vysokou efektivitou ** Bude budoucnost nabíjení elektromobilů bezdrátová?

Karel Javůrek | 46

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

Inteligentní akvárium Bluenero se o rybičky postará samo

** Chcete chovat akvarijní rybičky, ale nemáte čas se o ně starat? ** Chytré akvárium je samo nakrmí a postará se o jejich komfort ** Projekt Bluenero zatím sbírá finance na Indiegogo

Karel Kilián | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku