Linux na Mercedu: nebývalá spolupráce

Projektu s názvem Trillian se účastní silná linuxová čtverka, cílem je špičkový serverový systém.
64bitový čip Merced (Itanium) od Intelu již nebude zpětně kompatibilní se starou – a dnes nepochybně zastaralou – architekturou x86, bude proto vyžadovat upravit operační systémy. Úprava může být buď „formální“, pouze za účelem běhu daného systému na Mercedu, což ale nepřinese významný vzrůst výkonnosti, nebo může jít o jeho téměř kompletní přepsání a ušití na míru instrukcím nového procesoru a využití 64bitové šířky slova. Microsoft, ale i tvůrci komerčních unixových systémů na tom již pracují – nedávno pak vznikla docela překvapivá koalice předních tvůrců linuxových distribucí. Koalici s názvem Trillian (že by podle postavy z knih Douglase Adamse?) vytvořily nejdříve hardwarové společnosti (Intel, SGI, HP a IBM), k nim se připojil aktivní linuxář VA Linux Systems, dále jedna výzkumná laboratoř a firma Cygnus Solutions. Jenomže Cygnuse pohltil Red Hat a je tudíž v koalici také; zřejmě se brzo připojí i dosud váhající firmy Caldera, TurboLinux a SuSe. Tým je tedy prakticky kompletní.

Vytvoření kvalitního a výkonného Linuxu pro Merced může být dalším silným triumfem pro tento operační systém. Linux je nyní doma hlavně na serverech, zde je naprosto neoddiskutovatelnou alternativou vůči Windows NT a komerčním Unixům. Jistě zde hraje roli cena, ale nejdůležitější je kvalita a výkonnost – to se zejména při používání serverů pro služby Internetu platí zlatem. Linux se může navíc pyšnit vynikajícím webovým serverem Apache, který drží většinu světového trhu; nároky na výkonnost webových serverů stoupají a proto je jasné, že administrátoři a webmastři budou po Linuxu na Mercedu velice hladoví.

Je zajímavé, že projekt Trillian je zatím utajený; to je hodně proti smyslu open source světa, kam zcela jistě bude patřit. Důvod zřejmě spočívá v tom, že je zatím utajena samotná platforma Mercedu/Itania, a bude plně odhalena až někdy koncem letošní zimy. V té době by měl být dán k dispozici veškerý dosavadní vývoj projektu volně k dispozici – tak, jak to pravidla open source programování určují.

Intel do několika linuxových firem již investoval a vývoj projektu Trillian silně podporuje. Činí tak ze dvou důvodů: jednak chce, aby Linux uspěl ve srovnání s ostatními Unixy, neboť firmy za komerčními Unixy jsou bez výjimky jeho konkurenti (HP, IBM, Compaq, Sun, SGI – všechny ještě vyrábějí vlastní čipy RISC). Linux není – a je to naopak pro Intel ten největší možný přítel, neboť se jedná o široké téměř nekomerční hnutí, o desítky malých firem, které všechny umožní Intelu prodávat více jeho čipů, ale prakticky mu nejsou schopny v ničem konkurovat. To už Microsoft je pro Intel možná hrozba, i kdyby jen z důvodu své velikosti a nenasytnosti. Čím silnější Linux, tím slabší, či ne už tak dominantní a monopolistický Microsoft – Intelu se samozřejmě tento svět podle vzoru „rozděl a panuj“ velmi zamlouvá, a proto investuje do linuxových firem, ne do Microsoftu.

Diskuze (1) Další článek: Šedý aukční trh: nový fenomén

Témata článku: Linux, Open source, Výzkumná laboratoř, Cygnus, Adams, MER, Spol, Douglas Adams, Spolupráce, Kompletní úprava, Kompletní přepsání, Lin, DouglasJak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály