Linux má velkou šanci uspět mimo svět počítačů

Výzkumná a konzultační firma Strategy Analytics prohlásila, že Microsoft musí zavést konkurenceschopnou licenční politiku pro trh set-top boxů, kde se předpokládá prodej 40 milionů zařízení v roce 2008.

Dominance společnosti Microsoft na trhu operačních systémů a kancelářských balíků  pro osobní počítače zatím není Linuxem ohrožena. Kupecké počty při výpočtu ročního objemu tohoto trhu dávají při násobení počtu 100 milionů PC a cenou OS a balíku ve výši pár set dolarů velmi zajímavý výsledek. Podobné počty nás ale čekají i u spotřební elektroniky, mobilních telefonů a třeba i osobních automobilů. Výzkumná a konzultační firma Strategy Analytics ve své zprávě Connected Home Devices kromě jiného uvádí, že Microsoft musí zavést konkurenceschopnou licenční politiku operačního systému Microsoft CE .NET, pokud chce uspět na  trhu set-top boxů. Těmi jsou míněny například digitální videorekordéry nebo takzvané Internet Protocol TV (IPTV), kde se očekává prodej 40 milionů zařízení v roce 2008 a podle Strategy Analytics se tam již Linux stává standardním operačním systémem.

Strategy Analytics poznamenává, že Linux je úspěšně využíván napříkald v zařízeních firmy TiVo a v dalších rekordérech, podobně jako v zařízeních, nabízených telekomunikačními společnostmi pro přenos video-on-demand a televizního vysílání po telefonních linkách. Linux je podle Strategy Analytics dostatečně sofistikovaný pro podporu funkcí jako je zpracování videa a přenos dat a zároveň ekonomický, protože nevyžaduje licenční poplatky za zařízení. Výrobci zařízení dávají Linuxu přednost, což dokazuje i založení korejského Linux IP Set-top-box Council, kde jsou členy přední výrobci jako Samsung, LG Electronics, Hyundai Syscomm, Dasan Networks, Humax a Seal Tronic Technology. Pochopitelně použití Linuxu není zdarma, protože jsou často nutné doplňkové aplikace a vývoj a integrace každého zařízení vyžaduje vždy počáteční náklady.

Strategy Analytics odhaduje, že v roce 2008 bude dosáhne celosvětově prodej pokročilých set-top boxů počtu 40 milionu, většina se pak prodá v USA, kde je již dnes největší poptávka. Jen pro zajímavost: v roce 2003 se prodej DVR zvýšil o 190% a patří mezi nejvíce rostoucí segmenty na trhu digitálních domácích přístrojů.

Diskuze (14) Další článek: Ati uvolnila nové ovladače Catalyst 4.3

Témata článku: Microsoft, Linux, Hyundai, Svět, Lin, Strategy Analytics, M/s, Mobilní telefony LG, Seal, Svět počítačů, Dominance, Výrobce automobilů, Vývoj automobilu, Sta, TV Box, IPTV, Šance, Stem, Zajímavý výsledek, Domácí přístroj, Seti, Set-top Box, Roční objem, Analytics, Set Top Box


Určitě si přečtěte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 35


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači