Linux má dvojčata

Linux má většina z nás patrně asociován se slovem „Red Hat“. Společně s jinými firmami zůstává ve stínu „klobouku“ i Mandrake, který však usilovně bojuje o své místo na slunci.
Jan Janda: Linux má většina z nás patrně asociován se slovem „Red Hat“. Společně s jinými firmami zůstává ve stínu „klobouku“ i Mandrake, který však usilovně bojuje o své místo na slunci. Třeba vám stručný popis obou pomůže při volbě, rozhodnete-li se některé „linuxíče“ adoptovat.

Red Hat 6.2 je na světě
Společnost Red Hat představila další verzi své populární distribuce Linuxu. Nese „nečekaný“ název Red Hat 6.2 a přináší několik novinek. Jednou z hlavních je možnost instalace do loopback souboru se souborovým systémem FAT. Jedná se o vstřícný krok k uživatelům Windows, protože systém Linux nepotřebuje vlastní diskovou oblast. Tímto způsobem si můžete Linux vyzkoušet a bez problémů z disku zase odstranit.

Dalším vylepšením je rozdělení instalačních balíčků na serverovou a klientskou část. Při volbě Workstation se neinstaluje žádný síťový démon, což je dobré nejenom z hlediska bezpečnosti, ale i pro úsporu paměti. Důležitou novinkou je deaktivace většiny síťových démonů po instalaci typu server. Oproti minulým distribucím jde o významný posun směrem k vyšší bezpečnosti systému. Administrátor tak může sám rozhodnout, které služby aktivuje.

Systém nyní podporuje až 4 GB operační paměti. Zatímco minulé distribuce měly velké problémy s podporou grafických karet, u této už to údajně neplatí. Do nové verze byla zahrnuta i podpora pro procesory Pentium III. Co říci závěrem tohoto krátkého seznámení s novým „kloboukem“? Distribuce je opět o něco větší a náročnější na hardware, ale to už je vlastnost všech novorozeňat. Možná bych neměl zapomenout ještě na něco: příkaz ls již konečně zobrazuje svůj výstup barevně.

„Mandrake 7.0 je nevlastní“
Historie Mandraku začala odtržením od Red Hatu asi před dvěma roky. Od té doby tato distribuce Linuxu usiluje o maximální zjednodušení instalace. Ta je totiž u některých distribucí dost složitá. U Mandraku je tomu tedy spíše naopak.

Vzhledem k podobné instalaci se autoři nechali inspirovat Windows 98. CD-ROM je samozřejmě bootovatelné, takže po restartu počítače se okamžitě spustí instalace. Ta má klasický průběh a je téměř stejná, jako je tomu u distribucí Red Hatu. Po výběru jazyka (čeština nechybí) si můžete určit typ instalace. Jestliže zvolíte doporučenou instalaci, máte čas na svačinu. Systém udělá vše za vás. Pokud vyberete nové grafické instalační rozhraní DrakX, systém nastaví téměř vše – i rozdělení disku.

Linuxové plug-and-play
Program DrakConf ve spolupráci s programem Lothar umí automaticky detekovat a nakonfigurovat hardware, včetně klávesnice, zvukové karty a dalších periferií. Podle tvrzení mandrakesoftu je tato distribuce optimalizována pro procesory Pentium a umožňuje tak zvýšení výkonu až o třicet procent. Dost mě překvapilo, že Mandrake nepodporuje procesory 386 a 486. Máte-li např. počítač 486DX 120 MHz, máte kromě něj i smůlu. Pokoušel jsem se tuto distribuci nainstalovat na počítač 386DX 16 MB RAM a vůbec nedošlo k zavedení jádra. Vše skončilo hlášením, že tento procesor není podporován. Nebo je to tím, že Mandrake obsahuje nejnovější kernel 2.2.14?

Optimalizováno pro Pentium?
Tato distribuce Linuxu se může stát vážnou konkurencí Windows, a to nejenom svým nádherným grafickým rozhraním, ale i jednoduchou instalací a dalšími výhodami. Vše je ale vykoupeno značnými nároky na hardware. Provozujete-li Windows 98 na počítači Pentium 100 Mhz a 16 MB RAM, raději Mandrake vůbec nezkoušejte. Zato při současné standardní konfiguraci, tj. Pentium III, 128 MB RAM, kvalitní grafická karta, si můžete jeho nádheru vychutnat naplno.

Jestliže stále váháte, které distribuci dát přednost, možná by vám rozhodování mohl ještě ztížit přehled osmi distribucí Linuxu, který vyšel v Computeru 7/00. Třeba se necháte inspirovat a vytvoříte si distribuci vlastní.

distribuce Linuxu Red Hat 6.2
Parametry: podpora až 4 GB operační paměti, podpora Pentia III
distribuce Linuxu Mandrake 7.0
Parametry: pro procesory 5x86 a vyšší, zjednodušená instalace v grafickém prostředí

Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.
Diskuze (18) Další článek: PC-servery IBM na útěku

Témata článku: Linux, Zjednodušená instalace, Distribuce, Lin, Maximální zjednodušení, Nádhera, Vstřícný krok


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5