Linux letos vzrostl o 212 procent

Asi nejspokojenější mohou být za rok 1998 příznivci operačního systému Linux, který letos podle IDC zaznamenal nárůst 212 procent.
Asi nejspokojenější mohou být za rok 1998 příznivci operačního systému Linux, který letos zaznamenal (podle studie International Data Corporation) nárůst 212 procent (celkově se serverových operačních systémů prodalo o 25 procent více; Linuxu připadá 17.2%). Odhadovaný počet nových uživatelů tohoto systému dosáhl (bez asi dvou tisíc) třičtvrtě miliónu.

Živě komentuje: Naštěstí i v dnešní době má zákazník šanci si vybrat z více operačních systémů. Linuxu se předpovídá z celé řady směrů skvělá budoucnost. Podstatné výhody oproti konkurenčním produktům jsou jasné - od "nulové" pořizovací ceny (v případě distribucí, jako je Red Hat, s úbytkem v peněžence počítat musíme - nikoli však za použití, ale za distribuci jako takovou) až po neustálý vývoj díky mohutné tučňákové komunitě. Operační systém je však opravdu použitelný tehdy, existuje-li pro něj dostatek aplikačního vybavení. A v tomto bodě, nechť zarytí příznivci prominou, má Linux ještě co dohánět (zejména pak v oblasti nejvíce používaných aplikací). Naštěstí podpora sítí a všech souvisejících věcí je v Linuxu řešena velmi kvalitně. Uvedená čísla rostoucí zájem o Linux jasně dokazují (růst je mnohdy dáván do souvislosti s averzí proti Microsoftu; jak to doopravdy je, si jistě rád odpoví každý uživatel). Linux je živý a budoucnost ukáže, jaký bude jeho další vývoj - nemožné není ani naplnění vizí o jeho komercializaci.

Váš názor Další článek: Bleskem: USA zahájily druhou válku v Iráku

Témata článku: Linux, Skvělá budoucnost, Lin, Let


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku