Linux již pro 64bitové Itanium

Zdrojový kód Linuxu pro platformu IA-64 byl dokončen a dán k dispozici
Zdrojový kód Linuxu pro platformu IA-64 byl dokončen a dán k dispozici. Koalici s názvem Trillian vytvořily nejdříve hardwarové společnosti (Intel, SGI, HP a IBM), k nim se připojil aktivní linuxář VA Linux Systems, dále jedna výzkumná laboratoř a firma Cygnus Solutions. Později přibyly Red Hat (koupila Cygnus), Caldera, TurboLinux a SuSe. Caldera poskytla distribuci, CERN dodal glibc, HP se podílel na jádru a převodu glibc, IBM dodalo nástroje pro měření výkonu a optimalizaci, Intel dodal podporu pro IA-32, pochopitelně podklady pro IA-64, převedení serveru Apache a podporu pro EFI, FPSWA, SCSI, SMP a libm. RedHat poskytne GNUPro Toolkit, GNOME a distribuci, SGI dodá optimalizovaný kompilátor céčka, kdb a podporu jádra. SuSE dodá KDE a poskytne distribuci. TurboLinux také bude mít ditribuce a přidá měření výkonu. VA Linux, který projekt řídí, dodá podporu jádra, SMP, boot loader, příkazy a knihovny, Xfree86 a podporu IA-32, E a E-Term.

Vytvoření kvalitního a výkonného Linuxu pro Merced může být dalším silným triumfem pro tento operační systém. Linux je nyní doma hlavně na serverech, zde je naprosto neoddiskutovatelnou alternativou vůči Windows NT a komerčním Unixům. Jistě zde hraje roli cena, ale nejdůležitější je kvalita a výkonnost – to se zejména při používání serverů pro služby Internetu platí zlatem. Linux se může navíc pyšnit vynikajícím webovým serverem Apache, který drží většinu světového trhu; nároky na výkonnost webových serverů stoupají a proto je jasné, že administrátoři a webmastři budou po Linuxu na Mercedu velice hladoví. Kromě podpory platformy IA-64 podporuje tento Linux také SMP, clustering, rozsáhlé souborové a paměťové systémy a monitorování výkonnosti.

Současným uvedením hotového jádra (lze jej nahrát na Kernel.org) se poprvé dostává do Open Source operační systém pro platformu, která se ještě vůbec nevyrábí. V současné době je hotové jádro a připravují se vývojové nástroje, které budou hotové koncem měsíce. Dále budou dostupné pochopitelně i další prvky jako JAVA, Perl, Python, PHP a Tcl/TK. Toto jádro se časem dostane do běžných distribucí zúčastněných firem, nic takového jako distribuce Trillian nebude. Linux pro IA-64 se stane běžnou součástí struktury verzí Linuxu.

Diskuze (3) Další článek: Vydělávejte si s Altavistou

Témata článku: Linux, Open source, Itanium, IT, Výzkumná laboratoř, Jádro, Apache, Term, Běžný převod, Distribuce, Lin, CygnusVybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 14 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Recenze multiplayeru Halo Infinite. Konečně pořádná střílečka!

Tento rok byl, co se týče multiplayerových stříleček, plný zklamání. Do hry konečně vstupuje Halo a to, zdá se, ukáže přesně to, co bychom si přáli. Hra je oficiálně stále v betě a již nyní je jednou z nejnávykovějších her roku.

Vojtěch Matušinský
Halo InfiniteRecenze
Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Jak se nechat fotografovat a naučit se správně pózovat?

Ve většině případů se na fotografických webech setkáte s recenzemi aparátů, radami jak fotit anebo přímo s konkrétními návody, jak dosáhnout nějakého efektu. Kde ale najdete informace o tom, jak by se mělo pózovat?

Petr Březina
Fotoškola
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Tohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy