Linux je stále k nezastavení

Bude letošní rok zase "rokem Linuxu"? To už by se z toho mohla stát celá éra.
Uplynulý rok byl mnoha komentátory označován za „rok Linuxu“; ač tento operační systém stoupá jistým krokem nahoru už několik roků, byl teprve loni přijat na milost médii a ta dnes omílají jakoukoli novinku o Linuxu se stejnou intenzitou, s jakou předtím tento systém naprosto ignorovala. To je bohužel obecný přístup dnešních médií – buď jste ve světle reflektorů a pak na vás pálí každý z libovolného úhlu, nebo jste v koutě a nikdo o vás nezavadí, ať máte sebezajímavější produkt.

„Rok Linuxu“ ovšem také vyvolal otázky: bude umět Linux z popularity vytěžit peníze? A kdo je vytěží, když se jedná o freeware – bude to Linus Torvalds, Red Hat Software, prodejci hardware, dodavatelé služeb? Podobné otázky budou na stole ještě dlouho, faktem ale je, že už v lednu došlo k několika událostem potvrzujícím, že „by ty peníze tu mohly být“.

Především – nová verze jádra označovaná jako 2.2.0 by měla být podstatně zajímavější pro oblast firemního nasazení. Zde jsou peníze, a není jich málo – na rozdíl od studentských komunit, hackerů a vlastníků soukromých web serverů a servříků. Nová verze kernelu dokáže vyždímat větší výkon z víceprocesorových systémů, umí lépe pracovat s diskovými poli a je lepší v otázce bezpečnosti, zejména v podpoře firewallu. Znamená to, že může být atraktivní pro firmy, pro které je u serveru na prvních místech právě výkonnost, škálovatelnost a bezpečnost, cena je sice důležitá, ale sama nerozhoduje. Zde se Linux zatím vyskytoval zřídkadky, to se ale nyní může změnit – a znamená to, že bude potřeba řady placených supportérů těchto systémů. Důležité je také, že nové jádro podporuje Visual Workstations od Silicon Graphics, ač zatím ne v oblasti grafiky tak dobře jako Windows NT 4.0 (kupodivu). Mezi další důležité novinky patří rychlejší práce se soubory (cacheování jmen souborů), podpora optiky a gigabitového Ethernetu a lepší paměťový management.

Jádro Linuxu ještě nerovná se Linux; je nutné počkat na výrobce linuxových distribucí. Ti všichni samozřejmě své buildy pro nové jádro pilně ladí, ale zajímavé je, že se vyjadřují velice rozdílně o tom, kdy uvedou své distribuce: zatímco SuSE tvrdí, že to bude prakticky ihned, Caldera hovoří o zpoždění několika měsíců a nejznámější Red Hat se pro jistotu vůbec nevyjadřuje s tím, že musí nové jádro pořádně otestovat.

Druhou zprávou, která jde ruku v ruce s oznámením nového jádra, je podstatně vstřícnější postoj velkých hardwarových firem (výrobců PC): ti chtějí standardně do svých produktových řad a ceníků zahrnovat i stroje s předinstalovaným Linuxem.Živě komentuje: zatímco portování řady důležitých databází a jiných programů na Linux bylo možné pouze jako zoufalé úsilí firem unikajících před tlakem Microsoftu, jsou obě tyto zprávy už zcela jiného zrna. Tvůrci Linuxu si jasně uvědomili, že pokud nechtějí, aby se jejich produkt stal pouze miláčkem hackerů, musí přidat vlastnosti, na které uslyší „enterprise“, IT manažeři ve velkých firmách. A podařilo se jim to s novým jádrem hodně rychle, byť musíme ještě počkat na přeskočení, než zakřičíme „hop“; zatím nikdo v praxi tento nový Linux pořádně neotestoval.

Přihlášení se velkých výrobců počítačů k Linuxu je možná ještě důležitější. Jakmile se totiž stroje s předinstalovaným Linuxem začnou objevovat v cenících hardwarových gigantů, a jakmile budou levnější než stroje s nainstalovanými Windows NT, zdvihne možná dost lidí obočí: „a co to je zač, ten Linux? To fakt funguje? A že je to tak levný?“. Samozřejmě, i zde cítíme jedno – pro velké firmy to je zase jen především určitý argument proti silné ruce Microsoftu, jelikož v zádech navíc cítí současné veřejné mínění (a probíhající soud). Ale protože všechno souvisí se vším, může se stát, že toto naopak pomůže u onoho soudu století právě softwarového gigantovi: stejně, jako nyní, po sloučení AOL a Netscape může říkat „ a kde vidíte náš monopol v browserech?“, může s úspěchem a do značné míry oprávněně pravit „a kde je náš monopol v operačních systémech, když naši partneři prodávají jiný systém, kvalitní, hezký, tučňákoidní, a ještě zadarmo?“.

Váš názor Další článek: Computer 2/99

Témata článku: Windows, Linux, Značná popularita, Nejznámější systém, Reflektor, Hope, Velká popularita, Silný argument, Důležitá novinka, Monopoly, Velká bezpečnost, Lin, Jistá míra


Určitě si přečtěte

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 16

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku