Linux dostane profesionální editor videa

Ford připravuje operační systém pro automobily, Linux 3.1 možná dostane originální logo, Ubuntu by mohlo vycházet každý měsíc a další novinky ze světa open-source.

Tento článek vychází ve spolupráci s magazínem LinuxEXPRES, který vydává aktuální články ze světa Linuxu a svobodného softwaru a snaží se ukázat, že linuxové operační systémy obsahují mnoho kvalitního softwaru pro zábavu i profesionální práci

Absence opravdu profesionálního editoru videa je dlouhodobě jednou ze slabin Linuxu. Nejspíš se to ale brzy změní, protože společnost Editshare oznámila, že ještě letos 19. prosince vydá betaverzi svého editoru Lightworks pro Linux a také Mac OS X. Pokud jste o Lightworks ještě neslyšeli, tak vězte, že se nejedná o žádné ořezávátko. Na svém kontě už má několik „áčkových“ filmů, včetně oscarové Královy řeči. Celkem příznivě zní cenová politika: Každému bude k dispozici verze zdarma, která bude mít určitá, ale zřejmě nijak zásadní, omezení. Plná verze Lightworks bude stát čtyřicet britských liber ročně a pro výukové účely bude za polovic. Autoři navíc v budoucnu plánují editor vydat jako open source. To je prozatím plánováno na třetí čtvrtletí roku 2012. Více informací najdete na LightworksBeta.com nebo na OMG! Ubuntu!

Klepněte pro větší obrázek
Střižna videa Lightworks

Budoucnost nadějného grafického editoru Pinta je nejistá

Grafický editor Pinta je obdobou editoru Paint.NET a snaží se být alternativou pro uživatele, kteří chtějí víc než jen retušovat červené oči, ale GIMP je pro ně zbytečně složitý. Jeho vývoj začal teprve v roce 2010, a jak rychle se vyvinul a získal popularitu, tak rychle i skončil. I když „konec“ možná není to úplně správné slovo. U open-source projektů o žádném konci mluvit nemůžeme, protože se jich kdykoliv kdokoliv může znovu ujmout. Jisté však je, že Jonathan Pobst, který má prakticky celý editor na svědomí, už se na vývoji nebude podílet.

Klepněte pro větší obrázek
Rastrový editor Pinta

Linux 3.1 možná dostane nové originální logo

Tučňák Tux už je dlouhá léta známým maskotem a logem Linuxu. S verzí jádra 3.1 se to ale možná změní, protože Darrick Wong z IBM navrhl logo nové. I v něm se ale s Tuxem setkáme, a to dokonce čtyřikrát. Na návrh se můžete podívat níže.

Klepněte pro větší obrázek
Navrhované logo pro Linux 3.1

Teď už vážně. Navrhované logo je samozřejmě parodií na logo Microsoft Windows 3.1, které vyšly před devatenácti lety. Hlavní motiv okna zůstal stejný, jen se do něj nastěhovali čtyři tučňáci. O tom, zda se logo do nové verze jádra opravdu dostane, ještě není jasno. Server Phoronix.com upozorňuje na to, že nejde o první takovou obměnu. Ve verzi 2.6.29 se dočasně stal maskotem Tuz – tasmánský čert s připnutým tučňáčím zobákem. Ten měl zvýšit povědomí o tomto australském zvířeti, kterému hrozí vyhynutí.

Ford připravuje operační systém pro automobily

Nový systém připravovaný ve spolupráci se společností Bug Labs se jmenuje OpenXC. Nejspíš půjde o lehký základ, na který se budou dát postavit další open-source moduly či aplikace. Systém bude doplňovat cloudová služba BUGswarm. Celý komplet tak může být využit například tímto způsobem: OpenXC bude snímat údaje o jízdě (například spotřebu), které bude odesílat na BUGswarm, a ten je bude prezentovat na webu. První vlaštovkou je prototyp Ford Evos, který byl představen na autosalonu ve Frankfurtu. Mezi jeho novinky patří třeba rozpoznání řidiče a jeho aktuální kondice a přizpůsobení se jeho stylu jízdy.

Ford Evos – internetové auto budoucnosti

Návrh: Nové Ubuntu každý měsíc

Scott Remnant, předseda Ubuntu Technical Board, přišel s návrhem změnit cyklus vydávání distribuce Ubuntu. Podle něj by bylo nejlepší vydávat novou verzi každý měsíc, oproti současným šesti měsícům. Šestiměsíční cyklus podle něj způsobuje to, že se do vydáních dostávají i ne úplně odladěné novinky. Vývojáři je raději zařadí, aby nemuseli čekat dalších šest měsíců a navíc jsou podle množství novinek finančně hodnoceni. Měsíční cyklus by tuto tendenci měl odstranit. Ubuntu by zkrátka vycházelo každý měsíc bez ohledu na množství novinek a dostaly by se do něj jen opravdu stabilní kusy kódu. Podobný postup se celkem osvědčil u webového prohlížeče Chrome, který vychází každých šest týdnů a uživatelé to vzali veskrze pozitivně. Vývoj systému ale není taková „sranda“ jako vývoj prohlížeče a těžko říct, jak by se s tím vývojáři i uživatelé popasovali. Jaký cyklus vydávání by podle vás Ubuntu sedl nejvíce?

SCO prohrálo odvolací soud s Novellem

Letitý spor mezi společnostmi SCO a Novell o práva k UNIXu zřejmě spěje ke konci. Celá kauza je poměrně složitá; ve zkratce jde o to, že SCO tvrdí, že od Novellu koupila práva k UNIXu. Denverský soud ale byl opačného názoru a potvrdil předešlý rozsudek, podle kterého práva patří Novellu. SCO už má poslední možnost, jak by mohla rozsudek napadnout, a tou je odvolání k Nejvyššímu soudu Spojených států amerických. Podle právních expertů portálu Groklaw je však pravděpodobné, že by odvolání bylo odmítnuto jako neopodstatněné.

Novinky ze světa softwaru


Minus – nová služba pro sdílení souborů

Minus je tak trochu jiný sdílející nástroj – něco si bere z Dropboxu, něco ze serverů pro sdílení souborů jako Rapidshare.com a něco i ze sociálních sítí. V základu dostanete úložiště o kapacitě 10 GB, které můžete plnit soubory o maximální velikosti 2 GB. Možnosti, jak na úložiště nahrávat soubory, jsou dvě. Nahrávat můžete buďto přetažením souboru na webovou aplikaci nebo pomocí tenkého klientu (dostupný také pro Ubuntu, Arch Linux a Android). Klient pro Ubuntu umí snímat screenshoty a ihned je nahrát na úložiště. U každého souboru můžete zvolit, zda chcete aby byl soukromý (přístupný pouze vám a lidem, kterým na něj pošlete odkaz), nebo veřejný (volně přístupný ve vašem profilu). Minus na první pohled působit jako alternativa Dropboxu nebo Ubuntu One, ale zastoupí jen některé jejich funkce. Se synchronizací nepočítejte.

Prezentační video nástroje Minus

 

Google Chrome 14 umí spouštět nativní C++ kód

Web Audio API a spouštění nativního C++ kódu v prohlížeči – to jsou dvě zásadní a v podstatě všechny novinky čtrnácté verze webového prohlížeče Chrome. První – Web Audio API umožňuje prostorově míchat mnoho zvuků z různých zdrojů. V kombinaci s HTML 5 a WebGL grafikou tak tvoří dobrou platformu pro vývoj složitějších her a aplikací. Na GoogleCode.com už najdete několik ukázek.

Druhou novinkou je zařazení technologie Native Client, která dokáže bezpečně spouštět C a C++ aplikace přímo v prohlížeči. Uživatel přitom vůbec nepozná, že už nepoužívá JavaScript nebo jinou webovou technologii. V současné době s pomocí Native Client můžete spouštět pouze aplikace dostupné v Chrome Web Store. Časem by se možnosti měly rozšířit.

Google Music Frame

Cloudová hudební služba Google Music je zatím v testovacím provozu na pozvánky, ale mezi IT nadšenci už si našla hodně fanoušků. Nejdříve si pomocí tenkého klienta nahrajete vaši sbírku hudby na servery Googlu, poté už ji můžete poslouchat odkudkoliv, kde jste připojeni k Internetu. Buď ve webovém přehrávači, nebo v klientu pro Android. Google Music Frame je vylepšení pro Ubuntu, díky kterému Google Music působí jako klasický desktopový přehrávač. Naši pozornost si zaslouží i proto, že za ním stojí český vývojář Jiří Janoušek.

Co všechno Google Music Frame dovede? Za prvé webový přehrávač umístí do samostatného okna. Dále ho prováže s Ubuntu, takže ho lze ovládat ze zvukového menu. Při změně skladby se zobrazí nativní systémová notifikace a mezi skladbami se můžete pohybovat multimediálními klávesami. Mnozí uživatelé jistě ocení zaznamenávání přehraných skladeb na službu Last.fm. Vše potřebné k instalaci najdete na Launchpadu.

Google Music Frame

 

Novinky ze světa distribucí


Mandriva Linux 2011

Po více než roce vyšla další verze francouzské distribuce Mandriva Linux s přívlastkem Hydrogen. I když tentokrát bychom mohli říct spíše ruské, protože na této verzi mají největší podíl vývojáři ruské společnosti ROSA Laboratory. Hned ze začátku Hydrogen překvapí velmi zjednodušeným instalátorem. Po instalaci se představí nový vzhled ROSA theme pack. U něj zaujme komplexnost – nový kabátek dostalo téměř vše, od bootloaderu, přes přihlašovací obrazovku až k samotnému grafickému rozhraní systému a ikonám.

Hodně změn proběhlo i v oblasti softwaru. Prohlížeč Mozilla Firefox je v novější verzi 5. Jako už v mnoha distribucích byl kancelářský balík OpenOffice.org nahrazen LibreOffice a správce fotografií DigiKamShotwellem. Ale to ještě není všechno – o e-mailovou korespondenci se nově stará Mozilla Thunderbird (namísto KMailu) a jako hudební přehrávač slouží Clementine (odnož staršího Amaroku 1.4). Pokud se vám tato sestava nelíbí, můžete ji snadno obměnit pomocí nového správce balíčků.

Klepněte pro větší obrázek
Nový správce balíčků Mandriva Package Manager

Mezi další novinky patří utilita TimeFrame, ve které procházíte soubory podle data, kdy jste s nimi pracovali, nikoli podle adresářové struktury. Jedná se o nadstavbu systému Nepomuk. Aby toho nebylo málo, Mandriva se rozhodla fušovat i do synchronizace a přináší MandrivaSync, svoji obdobu oblíbených synchronizačních nástrojů jako Ubuntu One či Dropbox. Každý uživatel dostane 2 GB prostoru zdarma. Mandriva Linux 2011 je na novinky opravdu bohatá, na další se můžete podívat na Wiki.Mandriva.com.

Klepněte pro větší obrázek
TimeFrame

Ubuntu 11.10 „Oneiric Ocelot“ Beta 1

Vyšla první betaverze očekávaného Ubuntu 11.10. Následovat by měla ještě jedna betaverze a „release candidate“. A pokud vše půjde podle plánu, finální verze se dočkáme 13. října 2011. Novinkám jsme se věnovali už dříve, snad se jen sluší říct, že Ubuntu 11.10 bude obsahovat grafické prostředí GNOME 3, přičemž výchozí bude stále vlastní rozhraní Unity, ale bude možné doinstalovat také GNOME Shell. Více se dozvíte v článku Co nás čeká v příštím Ubuntu 11.10? Pokud chcete betaverzi vyzkoušet, následujte instrukce na Ubuntu.com.

Klepněte pro větší obrázek 
Nová přihlašovací obrazovka
Diskuze (57) Další článek: Provoz privátního cloudu s využitím nástrojů Microsoft

Témata článku: Software, Linux, Operační systémy, Open source, Zobák, Vid, Nové úložiště, Webové úložiště, Systémová notifikace, Rose, Celý komplet, Jonathan, Rastrový editor, Prof, Linux a Android, Právní expert, Prezentační video, Nový kabát, Nový klient, Přihlašovací obrazovka, Ocelot, Multimediální klávesa, Ford, Google Video, Amarok, Operační systémy na Heureka.czCo chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

Co chtějí fanoušci od Windows? Tady je seznam 10 nejžádanějších funkcí

** Některé požadavky na Windows se táhnou daleko do minulosti ** Vrásky lidem dělají i změny ve Windows 11, především hlavní panel ** Češi by nejvíce ocenili lokalizovanou Cortanu

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10Microsoft
Hity na cestě: Jaké hry si zahrajete v říjnu 2021. Far Cry, Strážci Galaxie a další

Hity na cestě: Jaké hry si zahrajete v říjnu 2021. Far Cry, Strážci Galaxie a další

Podzimní sezóna je v plném proudu a o očekávané tituly není nouze. Po několika odkladech tady máme novinky od Ubisoftu, sportovní záležitosti i návraty kultovních sérií.

Martin Nahodil
Agenda
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
I Firefox „šmíruje“. Vznikl proto jeho čistší klon LibreWolf
Lukáš Václavík
ProhlížečeSoftwareFirefox
Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze