Historie | Linux | Open source

Linus Torvalds oznámil konec disket v Linuxu. Českému vývojáři totiž došly mechaniky

Pokud na svém linuxovém počítači používáte původní disketovou jednotku, máme pro vás špatnou zprávu. Zdá se, že v komunitě už nemá nikdo zájem vylepšovat její stařičký ovladač, o který se roky staral český vývojář linuxového jádra Jiří Kosina (Suse).

S nejistou budoucností ovladače disketových jednotek se na GitHubu pochlubil sám Linus Torvalds s tím, že už Jiří horko těžko hledá funkční prehistorický hardware, na kterém by mohl své zásahy nadále testovat.

Upřesnění z diskuze: Linus Torvalds nenapsal tento příspěvek osobně přímo na GitHub. Sem se jen zrcadlí Git a e-mailová komunikace využívaná při vývoji jádra Linuxu.

Pod příspěvkem se záhy rozjela bohatá debata fanoušků, kteří nabízeli své muzejní sbírky s disketovými mechanikami. Ty novější už totiž zpravidla používají USB, a tedy zcela odlišný ovladač.

Klepněte pro větší obrázek
Torvaldsova zpráva na GitHubu

Kosina se podle ZDNetu dostal k vývoji ovladače pro disketovou mechaniku vlastně náhodou. Kdysi dávno přispěl několika opravami, načež mu už tato práce zůstala a další roky opravoval chyby, o které se do té doby nikdo příliš nezajímal.

Ačkoliv jsou dnes už disketové mechaniky prakticky mrtvou technologií, ve skutečnosti mohou přežívat i nadále, a to díky virtualizaci. Právě při ní se přitom objevují některé chyby minulosti (souběh – race conditions), protože ve virtuálním prostředí může disketa komunikovat pochopitelně mnohem rychleji než ve skutečné elektromagnetické jednotce.

V každém případě, pokud by se chtěl někdo ujmout role správce kódu ovladače disket v linuxovém kernelu, může se ještě zapsat do opensourcových análů.

Diskuze (37) Další článek: První testovací verze Microsoft Flight Simulatoru vyjde koncem srpna. Jak ji vyzkoušet?

Témata článku: Technologie, Historie, Linux, Open source, USB, GitHub, Linus Torvalds, Disketa, Český vývojář, Jednotka, Mechanika, Ovladač, Vývojář


Určitě si přečtěte

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

16 tipů a vychytávek, se kterými dokonale ovládnete komunitní navigaci Waze

** Waze není jen navigace – je to i sociální síť s dopravními informacemi ** Mobilní aplikace skýtá široké možnosti nastavení ** Vybrali jsme pro vás 16 nejzajímavějších tipů a triků

Karel Kilián | 43

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 52

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch