Historie | Linux | Open source

Linus Torvalds oznámil konec disket v Linuxu. Českému vývojáři totiž došly mechaniky

Pokud na svém linuxovém počítači používáte původní disketovou jednotku, máme pro vás špatnou zprávu. Zdá se, že v komunitě už nemá nikdo zájem vylepšovat její stařičký ovladač, o který se roky staral český vývojář linuxového jádra Jiří Kosina (Suse).

S nejistou budoucností ovladače disketových jednotek se na GitHubu pochlubil sám Linus Torvalds s tím, že už Jiří horko těžko hledá funkční prehistorický hardware, na kterém by mohl své zásahy nadále testovat.

Upřesnění z diskuze: Linus Torvalds nenapsal tento příspěvek osobně přímo na GitHub. Sem se jen zrcadlí Git a e-mailová komunikace využívaná při vývoji jádra Linuxu.

Pod příspěvkem se záhy rozjela bohatá debata fanoušků, kteří nabízeli své muzejní sbírky s disketovými mechanikami. Ty novější už totiž zpravidla používají USB, a tedy zcela odlišný ovladač.

Klepněte pro větší obrázek
Torvaldsova zpráva na GitHubu

Kosina se podle ZDNetu dostal k vývoji ovladače pro disketovou mechaniku vlastně náhodou. Kdysi dávno přispěl několika opravami, načež mu už tato práce zůstala a další roky opravoval chyby, o které se do té doby nikdo příliš nezajímal.

Ačkoliv jsou dnes už disketové mechaniky prakticky mrtvou technologií, ve skutečnosti mohou přežívat i nadále, a to díky virtualizaci. Právě při ní se přitom objevují některé chyby minulosti (souběh – race conditions), protože ve virtuálním prostředí může disketa komunikovat pochopitelně mnohem rychleji než ve skutečné elektromagnetické jednotce.

V každém případě, pokud by se chtěl někdo ujmout role správce kódu ovladače disket v linuxovém kernelu, může se ještě zapsat do opensourcových análů.

Diskuze (38) Další článek: První testovací verze Microsoft Flight Simulatoru vyjde koncem srpna. Jak ji vyzkoušet?

Témata článku: Technologie, Historie, Linux, Open source, USB, GitHub, Linus Torvalds, Disketa, Vývojář, Jednotka, Český vývojář, Mechanika, Ovladač


Určitě si přečtěte

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky