Předpovídá firma Quallcom, a to dokonce i pro Ameriku.
Firma, která podniká právě v bezdrátových komunikacích, zřejmě nebude linkovým telefonům zrovna fandit, takže prohlášení šéfa Quallcomu musíme brát s rezervou. Ten tvrdí, že se stále častěji budeme setkávat se situacemi, ve kterých bude telefon, ke kterému vede nějaká šňůra, považovat za zvláštnost a překvapení.
Quallcom drží v ruce jeden velký trumf: patent na čipy CDMA, pravděpodobnou příští generaci v mobilních technologiích. Technologie od Quallcomu nyní používá padesát miliónů lidí (licencovanou v mobilních telefonech od třetích výrobců), v příštích dvou letech má toto číslo vzrůst o dalších 20-30 miliónů.
Předpověď „smrti linkového telefonu“ má racionální jádro v tom, že zatímco náklady na vytvoření linkového spojení příliš neklesají a nevýhody (šňůra) zůstávají, náklady na realizaci mobilního připojení i na realizovaný hovor jdou stále rychle dolů. Podle Jacobse tedy není daleko doba, kdy tyto náklady budou nižší (přitom za kvalitativně vyšších parametrů, například datový přenos 300 kbps přes mobil), takže nejenom, že nikdo nebude pořizovat nový linkový telefon, ale lidé budou i linkové telefony rušit a nahrazovat mobilními, podobně jako před pár desetiletími končily černobílé televize, nahrazované barevnými.
Quallcom tvrdí, že po podstatném vylepšení technologie CDMA na konci příštího roku přijde o pár měsíců později technologie HDR (high data rate), která bude podporovat právě datový přenos o šířce pásma přes 300 kilobitů za sekundu. Služba je samozřejmě zaměřena na Internet a má být k dispozici za srovnatelnou cenu jako za obdobné služby „přes drát“, jako jsou DSL či kabelové modemy – je nicméně pravda, že skutečný vysokorychlostní Internet se počítá až někde od dvou megabitů výš (přenos videa v rozumné kvalitě, například).
V nejrůznějších zemích se naříká nad monopolní silou místních telekomů – skoro jako pravidlo platí, že čím je země menší a „zaostalejší“, tím silnější místní telekom je. Přitom linková konkurence je všude poměrně nepravděpodobná – kdyby neexistovala jiná varianta, asi by se objevila a hrozila by kopáním „paralelních kanálů“ vedle existujících, aby si vynutila přístup do sítě existujícího providera, ale dnes už si to tyto nově vstupující firmy dvakrát spočívají a postupují logicky zcela jinak – investují do dnes ještě alternativních komunikačních kanálů, jako je bezdrát či kabelová televize, protože zde monopolista nepůsobí. Pokud máme předpovídat, jak se bude vyvíjet i situace okolo Českého Telecomu, kterému se jeho výlučná pozice v linkových službách v některých ohledech prodlouží o dva roky, můžeme rovněž se značnou pravděpodobností odhadnout, že nejlepší postup je „nechat jej být“ a spolehnout se na to, že postupné klesání cen a stoupání výkonnosti mobilních telefonů (nejde jenom o data – příští generace čipů CDMA zvládne až osm paralelních hlasových hovorů na jeden kanál, na jeden čip!) způsobí to, že monopol Telecomu může být pro naši zemi časem stejně tak významný jako monopol na poštovní holuby.