Překladač | Ukrajina | Lingea

Lingea pomáhá. Zdarma zpřístupňuje jazykové nástroje pro ukrajinštinu

Brněnská firma Lingea, která se již 25 let věnuje vývoji jazykových aplikací, se zapojila do pomoci válkou sužovaným Ukrajincům. Nabídka je zajímavá nejen pro uprchlíky, ale také pro všechny, kteří jim v této nelehké situaci pomáhají.

„Soucítíme se všemi, které zasáhla válka na Ukrajině a pomáháme i tím, k čemu máme nejblíž. Na našich jazykových portálech jsme zdarma zpřístupnili jazykové nástroje pro ukrajinštinu. Chceme podpořit jak obyvatele Ukrajiny, kteří to nejvíce potřebují, tak všechny, kteří jim pomáhají,“ uvedl obchodní manažer Marek Švanda.

Jazykové nástroje zdarma

Prvním dárečkem je česko-ukrajinský a ukrajinsko-český online slovník obsahující přibližně 50 tisíc hesel. Je dostupný zdarma na portálech slovniky.lingea.cz a dict.com a kromě rozšiřování slovní zásoby poskytuje také přednastavené tematické okruhy nebo možnost procvičování slovíček.

Nově je přístupná česko-ukrajinská konverzace, obsahující základní fráze a slovíčka roztříděná do několika desítek okruhů. Můžete si zde rozšířit své znalosti například o pozdravy, číslovky, různé užitečné fráze týkající se cestování, ubytování nebo stravování.

Dalším krokem, který může usnadnit orientaci ukrajinských občanů v naší mateřštině, je lokalizace portálu Nechybujte.cz do ukrajinštiny. Stačí v rozbalovací nabídce zvolit tento jazyk. K dispozici je slovník současné češtiny, pravidla českého pravopisu, česká gramatika a slovník českých synonym a antonym.

Online překladač z/do ukrajinštiny

Dalším užitečným pomocníkem pro Čechy i Ukrajince může být online překladač, nabízející strojové překlady mezi oběma jazyky. „Strojový překlad představuje nejrychlejší způsob, jak porozumět větám nebo několika odstavcům textu,“ tvrdí Lingea.

Sympatickým gestem pak je 30% sleva na všechny knihy týkající se ukrajinštiny. Jmenovitě se jedná o dvě konverzace, slovníček, šikovný slovník a gramatiku ukrajinštiny. Knížky jsou sice koncipované pro české mluvčí, obsahují přepis výslovnosti ukrajinských slov a frází, přesto mohou pomoct i Ukrajincům, koordinátorům a školám při komunikaci v češtině.

Diskuze (7) Další článek: Kutil snížil teplotu pamětí u GeForce RTX 3070 Ti o 56 °C. Problém je s teplovodivými pásky

Témata článku: Překladač, Překladače celých vět, Kniha, Válka, Ukrajina, Lingea, Fráze, Slovníček, Nástroj, Uprchlíci, Portál, Ukrajinec, Ukrajinština, Slovník, Válka na UkrajiněSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Zavádění zákazu maker v Office pokračuje. Microsoft chce omezit řádění malwaru

Zavádění zákazu maker v Office pokračuje. Microsoft chce omezit řádění malwaru

**Malware je ve velké míře distribuován přes makra **Nástroje Office budou nově makra blokovat **Blokování se týká souborů stažených z internetu

Petr Urban
ExcelMicrosoft OfficeBezpečnost
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť