Lindows vs Microsoft: 300 beden důkazů

Federální soud požaduje po Microsoftu tři sta krabic důkazního materiálu jako podporu žaloby proti vývojářům OS Lindows. Tento požadavek způsobí odklad soudního projednávání případu až do prosince 2003.
Soudní líčení mezi Microsoftem a Lindows.com, Inc. bylo odloženo na základě rozhodnutí soudce, který přikázal Microsoftu poskytnout Lindows k dispozici důkazní materiál použitý v copyrightovém soudním sporu Microsoftu a Apple z roku 1992. Materiály, o které jde, přitom zaplní 300 papírových krabic. Vzhledem k jejich množství bylo projednávání případu odloženo až na první prosinec tohoto roku. V případě z dvaadevadesátého roku žaloval Apple Microsoft za použití grafického interface, který kopíroval rozhraní operačního systému Mac OS. Apple tuto soudní při prohrál, což může nyní paradoxně pomoci k porážce Microsoftu, kterému se nelíbí jméno operačního systému Lindows.

Spor mezi Microsoftem a Lindows.com, Inc. se rozhořel v okamžiku, kdy tato společnost ohlásila jméno svého produktu, který je postaven na OS Linux, ale podporuje formáty používané ve Windows včetně .DOC a .XLS. Podle Microsoftu je použití jména Lindows porušením obchodní známky Microsoftu, zatímco společnost Lindows.com, Inc. argumentuje tím, že windows tedy okna jsou běžným pojmem, jehož použití nelze takto omezovat.

Tento názor mají podpořit právě svědectví, která skrývají tři stovky papírových krabic. Lindows.com, Inc. doufá, že mezi svědectvími a expertízami najde dokumenty, které osvětlí, jak Microsoft získal právo používat slovo Windows jako svou obchodní značku, přestože Patentový úřad Spojených států opakovaně odmítl registraci Microsoftu udělit.

Ani soudní spor s Microsoftem zatím nebrání v distribuci a dalším vývoji OS Lindows. Lindows.com, Inc. naopak rozšiřuje distribuční řetězce. Například největší obchodní řetězec Walmart prostřednictvím svého internetového obchodu prodává levná PC s nainstalovanými Lindows i samotné krabice s tímto operačním systémem.

Diskuze (31) Další článek: Ceny za ADSL od Nextry

Témata článku: Microsoft, Apple, Spore, Lin, Krabice, Patentový spor, .doc

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů