Lindows a Click-N-Run

Nová betaverze operačního systému Lindows pod názvem Sneak Preview 2, na kterém mají bez problémů chodit jak programy pro Linux tak Windows, byla představena minulý týden. Nově implementovaná technologie Click-N-Run vyvolala i zajímavou otázku.
Lindows a Click-N-Run

Technologie Click-N-Run má uživatelům operačního systému Lindows usnadnit život, vše jedním klikem. Jen, aby se z nich nestali tak opovrhovaní klikači, jak jsou občas nazýváni uživatelé operačního systému Windows.

Lindows přijdou na trh s internetový prohlížečem a emailovým klientem, takže na základní brouzdaní a práci to stačí. Dlouho byste ale pouze s těmito programy nevystačili a právě proto je do Lindows Sneak Preview 2 implementována technologie Click-N-Run. Ta umožní jednoduše najít a nainstalovat vámi požadovaný software doslova na jedno kliknutí myši. Vypadá to jako dobrý krok, protože samotný operační systém bez kvalitních programů nemá šanci na úspěch. Již byla zprovozněna i testovací stránka Warehouse pro členy Insider programu.

V dopise zaslaném CEO společnosti Lindows Michaelem Robertsonem všem zaregistrovaným uživatelům zajímajícím se o vývoj Lindows, kde se o těchto novinkách píše, je ovšem i jedna podivná zmínka. V jednom bodě je sděleno, že dnešní instalace softwarových produktů, zejména pro Windows je zdlouhavá, náročná a novější produkty Microsoftu požadují pro registraci 40 místný kód. Lindows právě za pomoci nové technologie Click-N-Run slibují tuto zdlouhavou instalaci odbourat. Takže na Lindows nebudu potřebovat k instalaci softwaru od Microsoftu aktivační klíč? To asi ne.

Další zajímavou otázkou je, komu budou Lindows určeny. Zatím každý člen Insider programu dostává k testování takzvané Sneak Previews. Za tuto vymoženost zaplatí 99 dolarů a o stavu vývoje programu nesmí hovořit. Pokud se tedy platí za možnost být testerem, za konečný produkt se bude platit jistě taky. Co by tedy nutilo například uživatele Linuxu, kteří jsou zvyklí na stabilitu, ovládání a bezpečnost přejít na Lindows? Pokud budou potřebovat spustit nějaký Windows program, jistě zvládnou doinstalovat si WINE nebo Win4Lin. A naopak uživatelé Windows radši zaplatí za plnohodnotný operační systém, na kterém jim vybraný software a hry poběží bez problémů.

Tento další e-mail mě bohužel utvrzuje v tom, že Lindows se neustále svým ovládáním více přibližují Windows, ale nic jiného navíc zatím nenabízejí.

Diskuze (98) Další článek: Poradna na Živě.cz upravena: smazány nepřístojné diskuse

Témata článku: Windows, Linux, Click, Lin, Podivný program, Testovací stránka, Insider Preview, Vybraný software, Insider, Run


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 167

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest herních monitorů

Jak zabezpečit mobil v rukou dítěte

Radíme s nákupem grafické karty