Chytrá domácnost | IoT | Lidl

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším

Maloobchodní řetězec Lidl představil novou platformu Smart Home s cílem levně propojit elektroniku v domácnosti. Do světa internetu věcí vstoupil s centrální jednotkou a několika dalšími produkty, které skrz ni komunikují.

Centrální jednotka – brána – je malá krabička, která se sama k internetu připojuje pomocí ethernetového kabelu. Obsahuje mikrofon i reproduktor a podporuje hlasové ovládání pomocí Google Assistanta. Připojená zařízení ale lze ovládat také pomocí mobilní aplikace pro Android či iOS. A ona zařízení se k jednotce připojují bezdrátově pomocí standardu Zigbee 3.0.

Lidl má momentálně v nabídce různá stropní nebo nástěnná svítidla, LED pásky či žárovky pro různé patice/bajonety. Na výběr jsou s bílými i barevnými diodami. V katalogu jsou dále senzory pohybu, dveřní/okenní snímač, průchozí zásuvka nebo prodlužovačka se třemi 220V zásuvkami a čtyřmi USB. Vše od lidlovských soukromých značek Silvercrest a Livarnolux. Díky Zigbee ale bude možné připojit i zařízení jiných firem, Lidl explicitně zmiňuje osvětlení Philips Hue nebo Osram Lightify.

Centrální jednotka stojí 699 Kč, momentálně je o stovku levnější. K dispozici je též v sadě se třemi LED žárovkami a dálkovým ovladačem světel za 1699 Kč. Ceny jsou nižší než u konkurence. Lidl navíc podle všechno chce do ekosystému přidávat další produkty. V dotazníku zaslaném zákazníkům se ptá i na další chytré spotřebiče. Pod značkou Silvercrest ostatně prodává vše od topinkovačů přes termostatické hlavice až po chytré hodinky. V budoucnu by všechno tohle mohlo tvořit jednotnou síť.

Domácí IoT skýtá i riziko, bude lákadlem pro hackery:

Diskuze (68) Další článek: Taktujte a chlaďte. Raspberry Pi 4 dostal oficiální větráček

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,