Lidi, proč platíte tolik?

Výsledky poslední ankety ukazují, že většina hlasujících za Internet osobně neplatí a využívá jej v práci nebo ve škole.
Za poslední rok spadly ceny za připojení k Internetu v průměru na polovinu. Příčin je hned několik, v prvé řadě sílící konkurence. Nemalou roli hrála i rozsáhlá kampaň SPT Telecomu. Obyčejný člověk si pořídí převážně modemový (komutovaný, telefonní) přístup. Pevné linky jsou vzhledem k ceně zatím doménou jen různých společností.

Ceny za časově neomezený modemový přístup se pohybují do necelých 500 korun až do 3 000 (můžete se je prohlédnout třeba tady). Z naší ankety vyplývá, že většina platících lidí má tedy zaplacen neomezený přístup. V absolutních číslech to děla plných 29 procent. Jen 12 procent má zaplacen nějaký levnější tarif, jejichž ceny se pohybují přibližně od 200 korun měsíčně.

V normálních podmínkách se trend přiklání stále více k neomezenému přístupu Proč se pořád dívat na hodinky, kolik jsem už „prointernetoval“. Na druhou stranu se u modemového přístupu musí platit telefonní poplatky a ty se jak známo zvýší o plných 25 procent. Takže předpovídat vývoj v této oblasti je dnes složité, působí zde několik protichůdných faktorů.

Asi nejvíce škody způsobí SPT Telecom svým zdražením lokálních hovorů. Je zřejmé, že u nás jsou lokální hovory levné a že zdražení je na místě. Co ale bude s Internetem? Podle mého názoru je možné nalézt kompromis, že by se zavedl nějaký internetový tarif, jak se o tom psalo na Lupě. Tím by se vlk (SPT Telecom) nažral a koza (poplatky za Internet) zůstala (skoro) celá.

Většina lidí využívá Internet v práci (42 procent). To je zatím logické, Internet stále není lidovou záležitostí pro každou rodinu. Stále většině lidí stačí Internet v práci a doma mít radši klid. Nakonec ale všichni podlehnou a Internet si cestu do domácností najde.

Poslední skupinou jsou studenti (18 procent), ti mají většinou Internet zdarma. Objevily se ale už zprávy, že by i oni měli za svá brouzdání sítí platit.

Váš názor Další článek: Jaké soubory se zapisují při instalaci Microsoft Faxu do Windows 98?

Témata článku: Internet, Ankety, Protichůdný faktor, Nemalá cena, Zdražení, Necelé procento, Neomezený tarif, Neomezený přístup, Plný internet


Určitě si přečtěte

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Šmírování na Street View: Koukněte se, co zachytily kamery Googlu

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 45

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

Zbavujeme se Googlu: vybíráme nejlepší alternativy, které nahradí jeho služby

** Google nabízí spoustu služeb, ale většina z nich má i dobré alternativy ** Pokud z nějakého důvodu nechcete používat služby Googlu, nemusíte ** Připravili jsme přehled služeb, kterými lze ty od Googlu nahradit

Karel Javůrek, David Polesný | 90

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36