Lidi, proč platíte tolik?

Výsledky poslední ankety ukazují, že většina hlasujících za Internet osobně neplatí a využívá jej v práci nebo ve škole.
Za poslední rok spadly ceny za připojení k Internetu v průměru na polovinu. Příčin je hned několik, v prvé řadě sílící konkurence. Nemalou roli hrála i rozsáhlá kampaň SPT Telecomu. Obyčejný člověk si pořídí převážně modemový (komutovaný, telefonní) přístup. Pevné linky jsou vzhledem k ceně zatím doménou jen různých společností.

Ceny za časově neomezený modemový přístup se pohybují do necelých 500 korun až do 3 000 (můžete se je prohlédnout třeba tady). Z naší ankety vyplývá, že většina platících lidí má tedy zaplacen neomezený přístup. V absolutních číslech to děla plných 29 procent. Jen 12 procent má zaplacen nějaký levnější tarif, jejichž ceny se pohybují přibližně od 200 korun měsíčně.

V normálních podmínkách se trend přiklání stále více k neomezenému přístupu Proč se pořád dívat na hodinky, kolik jsem už „prointernetoval“. Na druhou stranu se u modemového přístupu musí platit telefonní poplatky a ty se jak známo zvýší o plných 25 procent. Takže předpovídat vývoj v této oblasti je dnes složité, působí zde několik protichůdných faktorů.

Asi nejvíce škody způsobí SPT Telecom svým zdražením lokálních hovorů. Je zřejmé, že u nás jsou lokální hovory levné a že zdražení je na místě. Co ale bude s Internetem? Podle mého názoru je možné nalézt kompromis, že by se zavedl nějaký internetový tarif, jak se o tom psalo na Lupě. Tím by se vlk (SPT Telecom) nažral a koza (poplatky za Internet) zůstala (skoro) celá.

Většina lidí využívá Internet v práci (42 procent). To je zatím logické, Internet stále není lidovou záležitostí pro každou rodinu. Stále většině lidí stačí Internet v práci a doma mít radši klid. Nakonec ale všichni podlehnou a Internet si cestu do domácností najde.

Poslední skupinou jsou studenti (18 procent), ti mají většinou Internet zdarma. Objevily se ale už zprávy, že by i oni měli za svá brouzdání sítí platit.

Váš názor Další článek: Jaké soubory se zapisují při instalaci Microsoft Faxu do Windows 98?

Témata článku: Internet, Ankety, Neomezený tarif, Necelé procento, Neomezený přístup, Zdražení, Plný internet, Nemalá cena

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů