Facebook | Internet | Meta

Lidé v chudých zemích za „bezplatný“ internet Facebooku stejně museli platit

Lidé v chudých zemích za „bezplatný“ internet Facebooku stejně museli platit | Foto: Meta

V rozvojových zemích existuje už roky program nazvaný Free Basics, který nabízí bezplatný přístup na Facebook a několik dalších webových stránek. Je určen lidem, kteří si jinak internet nemůžou dovolit, a spadá přímo pod Metu. Co na první pohled vypadá jako ušlechtilý záměr, má ale zřejmě lehce temné pozadí. Deník The Wall Street Journal (WSJ) informuje, že Meta záměrně neopravila chybu, kvůli které se lidem stejně peníze za používání tohoto internetu strhávaly.

Meta skrze svou divizi Meta Connectivity (dříve Facebook Connectivity) nabízí program už od roku 2013, přístup na internetové stránky poskytuje ve spolupráci s lokálními telefonními operátory. Jak firma uvádí, projekt je úspěšný, poslední čísla existují z loňského října a tehdy jej využívalo 300 milionů lidí. Šlo hlavně o země jako Indonésie, Filipíny nebo Pákistán. 

Kromě toho, že lidé v rámci Free Basics dostanou přístup na Facebook, mají se také dostat k informacím o zdravotní péči a vzdělávání, to vše podle slov Meta zcela zdarma, bez nutnosti platit si standardní internetové připojení na mobilu (v rozvojových zemí lidé přistupují k internetu zcela výhradně přes mobily). 

Vydělali úplně všichni, jen ne uživatelé

WSJ ovšem uvádí, že v programu se vyskytly softwarové chyby, kvůli kterým se uživatelům při využívání stránek v rámci Free Basics stejně účtovaly částky u operátorů. Facebook o tom navíc měl vědět a neudělal nic, ačkoliv někteří zaměstnanci na problém upozorňovali. Lidé podle deníku takto dohromady přišli o miliony dolarů, měsíčně v průměru 7,8 milionu dolarů.

Jádro problému byla videa. Free Basics neumožňoval jejich přehrávání, automaticky je deaktivoval. Pokud si je uživatel chtěl spustit, dostal upozornění, že zde končí jeho bezplatné prohlížení internetu a za video mu operátor strhne poplatek. Respektive takto systém měl fungovat v teorii, v praxi se upozornění lidem často neukazovalo. Takže lidé začali sledovat videa a nevěděli, že za ně budou muset platit. 

Facebook na dotaz WSJ přiznal, že chyba opravdu existovala a tvrdí, že ji již částečně opravil. Rovněž odmítá, že by vznikla tak vysoká škoda, lidé podle něj měsíčně přišli „jen“ o 3 miliony dolarů. Ovšem bavíme se o rozvojových zemích, převážně afrických, i kdyby částka skutečně byla nižší, stále je pro zdejší regiony astronomická.

A proč Facebook nejednal, když o tom podle deníku věděl dlouho? V textu je citován zaměstnanec, který konstatuje, že pro partnerské operátory byl celý incident nesmírně výhodný, protože na tom vydělali. Vydělat mohl i Facebook, videa jsou svatý grál současnosti, navíc v těchto zemích neuvěřitelně roste a nabízí zde i vlastní Wi-Fi.

Nicméně ne všechny regiony jdou firmě na ruku. Indie program Free Basics v roce 2016 zakázala, podle ní porušuje zásady internetové neutrality. 

Diskuze (9) Další článek: NÁVOD: Jak zkrátit nepřehledné kontextové nabídky

Témata článku: Facebook, Sociální sítě, Internet, Wi-Fi, Meta, Indie, Indonésie, Chudá země, Operátor, Filipíny, Pákistán, Wall Street Journal, Dolar, The Wall Street Journal, Rozvojové země, Free BasicsSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Mapa technologických inkubátorů. Kam si má startup zajít pro pomoc a inspiraci

Mapa technologických inkubátorů. Kam si má startup zajít pro pomoc a inspiraci

Pokud plánujete založit úspěšný startup, budou se vám hodit rady zkušenějších i investorská podpora. Nalézt je můžete v některém z podnikatelských inkubátorů. Vyberte si, který vám bude vyhovovat nejlépe.

Jan Spěšný
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko