Mobilní aplikace

Lidé šílí z nové aplikace na úpravu obličeje. Ale pozor, opět je plná rizik

Je to jenom pár týdnů, co proběhlo šílenství kolem aplikace FaceApp a lidé se znovu zamilovali do aplikace, kterou si mohou upravovat své obličeje. Tentokrát se vychytávka jmenuje Gradient a pomocí umělé inteligence dokáže poznat, jako které celebrity vypadáte, díky čemuž si získala početné množství fanoušků. Ti ale postupně hlásí, že ne všechno kolem aplikace je v pořádku.

Situace kolem aplikace Gradient se podobá dění kolem FaceApp. Nejdříve to byla neznámá aplikace na úpravu fotografií, kterou ale veřejně použilo pár známých osobností, a poté se z ní stal hit s tisíci uživateli. I princip softwaru je podobný – nahrajete do něj obrázek svého obličeje a získáte odpověď, jaké celebritě se podobáte. Dostanete navíc sérii obrázků, kde je váš obličej smíchaný s obličejem celebrity, což je funkce, kvůli které se Gradient stal tolik populární.

Tentokrát se sice šílenství do určité míry vyhnulo Česku, ale i tak se aplikace stala dostatečně populární na to, aby o ní informovala některá česká média píšící o celebritách – Gradient totiž v první fázi používaly právě celebrity. Konkrétně vystřelil v oblíbenosti poté, co jej použily ženy z rodiny Kardashianových (ty za to dostaly zaplaceno). Výsledek je ten, že například v USA se Gradient minulý týden dostal ve stahování do prvních pozic všech obchodů s mobilními aplikacemi.

Podezřelý tvůrce a vynucené předplatné

Postupně se proto objevily otázky podobné jako u FaceApp – kdo za aplikací stojí a zda je bezpečné ji používat. Zatímco tehdy se odpověď objevila záhy, tentokrát je třeba provést značné pátrání, což je první možný vykřičník. V první řadě firma, která za Gradient stojí – Ticket to the Moon, nemá na kontě žádnou jinou aplikaci. V podmínkách užití nejdříve byl kontakt na investiční společnost Meihua Capital Partners, poté na společnost MyCompanyWorks.

MyCompanyWorks pro server Mashable uvedl, že Ticket to the Moon je jejich klient. Společnost měli založit dva muži s východně znějícími jmény – Vladyslav Urazov a Bogdan Matveev, kteří dříve pracovali pro startup, který nakonec koupil Snap.

Aplikaci doprovází velmi jednoduchá webová adresa, kde se člověk prakticky nic nedozví a kde nejsou kontaktní informace, jen generická e-mailová adresa. Podmínky užití jsou formulovány tak vágně, že v nich není vyloučeno, že data budou posílána třetím stranám. Ticket to the Moon nicméně uvádí, že data zneužívána nejsou.

Pokud by však někomu tyto skutečnosti nevadily, je tu jeden problém, na který hojně upozorňují lidé na Twitteru – Gradient uživatele nutí přihlásit se k předplatnému, což dost elegantně skrývá. Jakmile si aplikaci stáhnete, jste nuceni souhlasit s přihlášením k měsíčnímu předplatnému za 20 dolarů. Lze to pak zrušit, ale je to práce navíc.

Takže je na uvážení každého, zda podobné aplikace využívat. Funkce má Gradient atraktivní a dokážete mnohem více, než jen porovnávat fotografie s celebritami, ale jako vždy, je třeba si pozorně zjistit, do čeho člověk jde.

Diskuze (11) Další článek: Běžný antivirus podle Microsoftu nestačí. Nově nabízí Secured-core PC, které je chráněné do posledního čipu

Témata článku: Bezpečnost, USA, Mobilní aplikace, Android, Twitter, iOS, Předplatné, Mashable, Aplikace, Gradient, Snap, Grad, Plná, Česká republika, Nová aplikace, Množství fanoušků, APL, Celebrita, Úprava, FaceApp, Obličej


Určitě si přečtěte

Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 156

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5