Lidé nedůvěřují autentizaci na Internetu

Studie ukazuje silnou nedůvěru uživatelů a tvrdí, že používání Pasportu i jiných systémů je podstatně nižší, než udávají jejich provozovatelé.
Otázka autentizace (registrace, přihlašování) na internetové stránce je dnes horkou půdou Internetu: leccos se zde děje, velké firmy vidí obchodní potenciál, ochránci soukromí protestují. Co na to prostí uživatelé? Podle studie, kterou provedla firma Gartner Group, se jim také příliš nelíbí – a to je překvapení, protože se dříve spíše mělo za to, že „tupý dav“ nakonec celkem bez protestů půjde tam, kam jej marketink velkých firem zavede.

Studie tvrdí, že autentizace je zaváděna proti vůli většiny uživatelů: pokud mají uživatelé volbu, autentizaci nevyužijí. Důvod odporu k autentizaci je zjevně dvojí: pohodlí (proč se přihlašovat, je to úkon navíc) a bezpečnost, obava o zneužití poskytnutých dat (registrační údaje) a zjištěných dat (chování „odhaleného“, neanonymního uživatele na Internetu). Gartner opět vyvrací mýtus: dříve se často tvrdilo, že prostí uživatelé celkem kašlou na svou bezpečnost (viz například volba nevhodných hesel, o kterých uživatelé dobře vědí, že jsou nevhodná a snadno odhalitelná, ale přesto je používají) a že hlavním důvodem odporu je pohodlí. Studie ale ukazuje, že obavy ze zneužití dat jsou i u běžných uživatelů vysoké.

Například nejpoužívanějšímu autentizačnímu systému Passport od Microsoftu „vůbec nedůvěřuje“ 39 % uživatelů (tj. vůbec nevěří, že Microsoft data nezneužije), konkurenční firmě AOL a její službě Screen Name nedůvěřuje 29 % uživatelů.Více než 50 % uživatelů nedůvěřuje službě MSN Online ve věci svěřování citlivých dat, u podobné služby AOLu je to o něco méně osob. Microsoft ještě ani zdaleka nedosahuje úrovně důvěry, kterou lidé vkládají v banku, a to i u poměrně triviálních služeb elektronické peněženky (tj. převody malých částek peněz): podle studie skoro polovina uživatelů by dala důvěru své bance ve věci těchto služeb, jen 12 % Microsoftu.

Další rozpor mezi tvrzením Microsoftu a analýzy od Gartner Group je v počtu uživatelů autentizačních služeb. Microsoft uvádí, že má v Passportu více než 200 miliónů (!) registrovaných účtů. Gartner naproti tomu tvrdí, že jich je jen 25 miliónů, ale přitom jen 14 miliónů si je vůbec vědomo, že nějakou registraci v Passportu má. To, že si firma vylepšuje svůj obraz a nezávislá analytická firma je konzervativnější, je běžné, ale rozdíl o více než řád je přece jenom neobvyklý. Nicméně Gartner uznává, že počet uživatelů Passportu stoupá – za posledního půl roku dvojnásobně (z 7 na 14 mil.), hlavně v souvislosti se zabudováním Passportu do Windows XP. A ještě jedno zajímavé číslo: David Cole, viceprezident Microsoftu, uvádí, že Passport dnes realizuje tři a půl miliardy autentizací (přihlášení) za měsíc. Nezapomeňme ale, že jsou v tom i běžná přihlášení ke službám, jako je freemail a podobně.

Obavu o bezpečnost Gartner dokresluje následujícím číslem: 86 % uživatelů Passportu zatím nikdy nevyužilo službu elektronické peněženky, která je součástí služeb Passportu, přičemž více než polovina z těchto osob tvrdí, že hlavním důvodem nepoužití peněženky je nedůvěra. Je ale jistě dobré dodat, že zatím je poměrně malá i nabídka.

Výsledky studie – které Microsoft zpochybňuje – nejsou velevýznamné, ale určitou studenou spršku znamenají. Pokud se skutečně potvrdí, že i ona mlčící většina není tak neinformovaná a má skutečně obavy z bezpečnosti, budou to muset provozovatelé těchto aplikací vzít na vědomí a změnit svoje postoje: například se vzdát vlastnictví dat a svěřit je nezávislé, neutrální a nekomerční instituci (zde se rodí tzv. Liberty Alliance). Microsoft má ovšem vlastní představu: i když bude zřejmě muset akceptovat, že lidé nebudou s Passportem nakupovat, přece jenom má dnes velký náskok před ostatními ve standardizaci Passportu jako nejpoužívanějšího přihlašovacího nástroje do nejběžnějších aplikací, jako je freemail, freeweb, chaty, seznamky a podobně. Zde navíc není ani ochrana soukromí příliš velkým problémem, neboť uživatelé těchto služeb stejně nejsou nuceni svoje osobní údaje vyplnit správně, a tudíž je ani nevyplňují. Protože registrace typu Méďa Béďa, u Dubu 5, Yellowstonský park nejsou ani pro Advantage Marketing od Microsoftu příliš využitelné, obchodní význam autentizace klesá – dokud lidé nebudou provádět přes obecné autentizační prostředky finanční transakce (zatím je provádějí přes proprietární autentizační prostředky), jedná se stále jen o onen single login, jediné přihlášení zjednodušující uživateli život.

Diskuze (9) Další článek: Změna pojmenování IEEE1394 na Firewire?

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Uživatelé, Velká bezpečnost, Velké pohodlí, Velké překvapení, Hlavní důvod, Běžný uživatel, Dub, Milión uživatelů, Login, Běžný převod, Obchodní význam, Přihlášení


Určitě si přečtěte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní