Koronavirus | COVID-19 | Airbnb

Lidé mohou přes Airbnb nabídnout své byty zdravotníkům. V Česku ale platí zákaz

Airbnb se kvůli pandemii potýká s vážnými problémy. Turisté nikam nejezdí, a tak pronajímané byty zejí prázdnotou. Služba se ovšem rozhodla, že toho využije k dobré věci a spustila iniciativu, v rámci které mohou lidé nabízet své ubytování zdravotníkům. Airbnb říká, že se vzdává všech poplatků, které by z toho mohly plynout.

Iniciativa je podle společnosti globální a firma na ní spolupracuje s Mezinárodním červeným křížem a dalšími neziskovými organizacemi. Cílem je „poskytnout 100 tisícům zdravotníkům a záchranářům čisté a bezpečné prostředí, kde mohou zůstat, aby byli blíže svým pacientům a zároveň chránili své rodiny“, uvedlo Airbnb v prohlášení.

Proces se příliš neliší od klasického pronajmutí bytu turistům - kdo by chtěl zdravotníky hostit, může se do programu přihlásit přes platformu Airbnb Open Homes. Ta funguje od roku 2012 pro osoby v nouzi a nyní byla jen aktualizována o pandemii koronaviru. „Pokud majitelé bytů nedokáží ubytovat zdravotníky zdarma, Airbnb se všech poplatků vzdává,“ slibuje společnost. 

Jediným omezením pro potenciální hostitele je, že jejich ubytování musí splňovat určité hygienické standardy vycházející ze zdravotnických doporučení, jejich znění se dočtou na webu společnosti. Plus mezi jednotlivými pobyty musí být odmlka minimálně 72 hodin. 

Airbnb vychází ze zkušeností z Itálie a Francie, kde program funguje již nějaký čas a kde je situace velmi vážná. Zdravotníci zde musí často cestovat a postupně se ukázalo, že vzniká problém s jejich ubytováním. Zároveň někteří hledají alternativní ubytování v blízkosti nemocnic, zaprvé aby ušetřili čas a zadruhé aby mohli být preventivně izolováni od svých rodin. V těchto zemích proto získali možnost využívat byty pronajímané přes Airbnb zdarma. Vize společnosti je, aby tento sytém fungoval během pandemie globálně. 

V Česku je to ale zatím jinak. Vláda minulý týden dočasně pozastavila činnost Airbnb u nás, aby se v zemi nekoncentrovali cizinci. Není vyloučeno, že ubytování zdravotníků eventuálně získá výjimku.

Majitelé českých bytů, kteří je běžně pronajímají přes Airbnb, se tak v mezidobí uchýlili na klasický realitní trh. A s tím začaly klesat i jinak astronomické nájmy v Praze, takže minimálně jedno malé pozitivum pandemie přinesla. 

Váš názor Další článek: Ministerstvo průmyslu žádá streamovací služby, ať zapomenou na HD a vysílají v nízké kvalitě

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Airbnb, Praha, Francie, Itálie, Sdílená ekonomika, Ubytování, Turista, Česká republika, Odmlka, Pandemie, SVE, Zak, Byt, Iniciativa, ZdravotníciSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

Tři tipy, jak proklepnout signál Wi-Fi v domácnosti i kanceláři

** Poradíme, jak řešit problémy s rychlostí bezdrátového připojení ** Ukážeme, jak najít nejvhodnější Wi-Fi kanál ** Prozradíme, jak prověřit pokrytí prostoru signálem

Karel Kilián
RouterWi-FiTipy
Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

Nandali jste to Putinovi? Rusko zveřejnilo IP adresy, které se zapojily do obřího DDoS. Možná je tam i ta vaše

** Zapojte se do útoků, lákají lidé na Twitteru ** Mnohé weby Moskvy skutečně nejedou ani v Rusku ** Pozor na podvodníky, toto je příležitost pro phishing

Jakub Čížek
KyberválkaRusko
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy