Koronavirus | COVID-19 | Airbnb

Lidé mohou přes Airbnb nabídnout své byty zdravotníkům. V Česku ale platí zákaz

Airbnb se kvůli pandemii potýká s vážnými problémy. Turisté nikam nejezdí, a tak pronajímané byty zejí prázdnotou. Služba se ovšem rozhodla, že toho využije k dobré věci a spustila iniciativu, v rámci které mohou lidé nabízet své ubytování zdravotníkům. Airbnb říká, že se vzdává všech poplatků, které by z toho mohly plynout.

Iniciativa je podle společnosti globální a firma na ní spolupracuje s Mezinárodním červeným křížem a dalšími neziskovými organizacemi. Cílem je „poskytnout 100 tisícům zdravotníkům a záchranářům čisté a bezpečné prostředí, kde mohou zůstat, aby byli blíže svým pacientům a zároveň chránili své rodiny“, uvedlo Airbnb v prohlášení.

Proces se příliš neliší od klasického pronajmutí bytu turistům - kdo by chtěl zdravotníky hostit, může se do programu přihlásit přes platformu Airbnb Open Homes. Ta funguje od roku 2012 pro osoby v nouzi a nyní byla jen aktualizována o pandemii koronaviru. „Pokud majitelé bytů nedokáží ubytovat zdravotníky zdarma, Airbnb se všech poplatků vzdává,“ slibuje společnost. 

Jediným omezením pro potenciální hostitele je, že jejich ubytování musí splňovat určité hygienické standardy vycházející ze zdravotnických doporučení, jejich znění se dočtou na webu společnosti. Plus mezi jednotlivými pobyty musí být odmlka minimálně 72 hodin. 

Airbnb vychází ze zkušeností z Itálie a Francie, kde program funguje již nějaký čas a kde je situace velmi vážná. Zdravotníci zde musí často cestovat a postupně se ukázalo, že vzniká problém s jejich ubytováním. Zároveň někteří hledají alternativní ubytování v blízkosti nemocnic, zaprvé aby ušetřili čas a zadruhé aby mohli být preventivně izolováni od svých rodin. V těchto zemích proto získali možnost využívat byty pronajímané přes Airbnb zdarma. Vize společnosti je, aby tento sytém fungoval během pandemie globálně. 

V Česku je to ale zatím jinak. Vláda minulý týden dočasně pozastavila činnost Airbnb u nás, aby se v zemi nekoncentrovali cizinci. Není vyloučeno, že ubytování zdravotníků eventuálně získá výjimku.

Majitelé českých bytů, kteří je běžně pronajímají přes Airbnb, se tak v mezidobí uchýlili na klasický realitní trh. A s tím začaly klesat i jinak astronomické nájmy v Praze, takže minimálně jedno malé pozitivum pandemie přinesla. 

Váš názor Další článek: Inteligentní karanténa: Nakažené budou hlídat mobilní telefony a platební karty

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Praha, Itálie, Airbnb, Francie, Ubytování, Sdílená ekonomika, Turista, Česká republika, Zdravotníci, Iniciativa, Byt, Pandemie


Určitě si přečtěte

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 90

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 37

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X