Koronavirus | COVID-19 | Airbnb

Lidé mohou přes Airbnb nabídnout své byty zdravotníkům. V Česku ale platí zákaz

Airbnb se kvůli pandemii potýká s vážnými problémy. Turisté nikam nejezdí, a tak pronajímané byty zejí prázdnotou. Služba se ovšem rozhodla, že toho využije k dobré věci a spustila iniciativu, v rámci které mohou lidé nabízet své ubytování zdravotníkům. Airbnb říká, že se vzdává všech poplatků, které by z toho mohly plynout.

Iniciativa je podle společnosti globální a firma na ní spolupracuje s Mezinárodním červeným křížem a dalšími neziskovými organizacemi. Cílem je „poskytnout 100 tisícům zdravotníkům a záchranářům čisté a bezpečné prostředí, kde mohou zůstat, aby byli blíže svým pacientům a zároveň chránili své rodiny“, uvedlo Airbnb v prohlášení.

Proces se příliš neliší od klasického pronajmutí bytu turistům - kdo by chtěl zdravotníky hostit, může se do programu přihlásit přes platformu Airbnb Open Homes. Ta funguje od roku 2012 pro osoby v nouzi a nyní byla jen aktualizována o pandemii koronaviru. „Pokud majitelé bytů nedokáží ubytovat zdravotníky zdarma, Airbnb se všech poplatků vzdává,“ slibuje společnost. 

Jediným omezením pro potenciální hostitele je, že jejich ubytování musí splňovat určité hygienické standardy vycházející ze zdravotnických doporučení, jejich znění se dočtou na webu společnosti. Plus mezi jednotlivými pobyty musí být odmlka minimálně 72 hodin. 

Airbnb vychází ze zkušeností z Itálie a Francie, kde program funguje již nějaký čas a kde je situace velmi vážná. Zdravotníci zde musí často cestovat a postupně se ukázalo, že vzniká problém s jejich ubytováním. Zároveň někteří hledají alternativní ubytování v blízkosti nemocnic, zaprvé aby ušetřili čas a zadruhé aby mohli být preventivně izolováni od svých rodin. V těchto zemích proto získali možnost využívat byty pronajímané přes Airbnb zdarma. Vize společnosti je, aby tento sytém fungoval během pandemie globálně. 

V Česku je to ale zatím jinak. Vláda minulý týden dočasně pozastavila činnost Airbnb u nás, aby se v zemi nekoncentrovali cizinci. Není vyloučeno, že ubytování zdravotníků eventuálně získá výjimku.

Majitelé českých bytů, kteří je běžně pronajímají přes Airbnb, se tak v mezidobí uchýlili na klasický realitní trh. A s tím začaly klesat i jinak astronomické nájmy v Praze, takže minimálně jedno malé pozitivum pandemie přinesla. 

Váš názor Další článek: Inteligentní karanténa: Nakažené budou hlídat mobilní telefony a platební karty

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, Praha, Itálie, Airbnb, Francie, Ubytování, Sdílená ekonomika, Zdravotníci, Byt, Turista, Iniciativa, Pandemie, Česká republika


Určitě si přečtěte

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 29

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X