Licence Microsoft SQL Serveru 2008 shora dolů (díl I.)

Diskuze čtenářů k článku

26. 04. 2016 12:15

Microsoft SQL Server 2016 je k nalezeni tady http://www.mssql2016.cz/... Bezpečné a spolehlivé řešení SQL serveru pro malé a střední podniky

s garantovaným výkonem za nejnižší cenu na trhu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 17:04

Dobrý den,

měl bych dotaz, jak správně zalicencovat následně popsanou infrastrukturu:

Mám 2 VMware farmy, kde mám již x pro tento případ nepodstatných Win serveru a tyto servery mohou mezi těmito farmami migrovat a nyní bych chtěl na jedné z farem vytvořit virtuální 3 SQL Server - edice Standard, každý virtuální serveru bude mít přiřazeny 2 virtuální procesory, kde 1 virtuální procesor bude odpovídat 1 core z fyzického procesoru VMware farmy. Každá VMware farma obsahuje 2 fyzické 4 jádrové procesory. Na každý z virutálních SQL serveru může přistupovat navíc třeba až 1000 uživatelu, takže předpokládám licencování per procesor.

A nyní mě zajímají následující odpovědi na následující otázky za předpokladu uvedených v otázkách:

1) Virtuální servery se nebudou moci přepínat mezi VMware farmami - tedy poběží na jedné. Když zakoupím 2 SQL licence "per procesor" (připomenu, že VMware farma má 2 fyzické procesory) verze - edice Enterprise, tak nemusím již kupovat žádné další licence a v rámci virtuálních serveru mohu nainstalovat SQL server libovolné edice (včetně libovolného množství instancí - o technickém omezení počtu vím)?

2) Předchozí dotaz, ale když fyzické procesory zalicencuji jen verzí edicí Standard? Zajímá mě konkrétně, jestli musím kupovat pak ještě licence pro virtuální procesory, které vidí OS, i když jsou zalicencovány 2 fyzické procesory té VMware farmy, příp. kolik můžu vytvořit virtuálních serveru a v případě, že bych chtěl 3 virtuální servery s edicí SQL Standard, tak kolik celkem musím koupit licencí "per procesor"?

3) Pro obě předcházející otázky doplněné o variantu, že virtuální servery mohou migrovat mezi dvěmi VMware farmami.

Děkuji za odpověď

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 10:54

Zajímalo by mě, jestli je pořád potřeba kupovat pro každou licenci MSSQL i licenci pro Windows server, na kterém MSSQL poběží, nebo jestli je už možné nějak řešit situaci, kdy chci pouze MSSQL server a o Windows server nemám zájem, popřípadě jej kupuju pouze jako nutné zlo*, abych MSSQL mohl provozovat.

Když jsme kupovali MSSQL server v licencování "za procesor", tak nás celkem nemile zaskočilo, že bychom měli koupit i cca 100 licencí Windows serveru - což je částka vysoce přesahující cenu MSSQL serveru samotného (v režimu "za procesor"). Zlatý Oracle - chci databázi, koupím si databázi, systém už si vyberu sám (a hlavně si jej nemusím navíc kupovat od Oracle).

Chápu, že ovce s MS infrastrukturou tento problém nemusí řešit (serverové licence už mají), ale pro ostatní by to chtělo nějaké vodítko.

Ad *: Všimněte si, že "full featured" časově omezená trial verze MSSQL serveru běží i na neserverových systémech bez dalších omezení, takže je technicky možné spustit MSSQL server i bez Windows serveru - proč by to taky nešlo, že... Proč tedy MS stále trvá na "bundlování" s Windows serverem? Tato obchodní praktika mi přijde velmi nečistá, IMHO by se tím měl zabývat antimonopolní úřad nebo tak někdo.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 10:56

Pokud vím, tak pro Windows server se nemusely nikdy kupovat CAL v množství příslušném CAL SQL serveru.

Tj. mělo by stačit 1x Windows Server (jako takový, bez CAL) + licence SQL serveru.

CAL pro Windows serveru by byly potřeba, měl-li by sloužit i k jiným účelům, než je SQL.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 13:06

Doufám, že to takto nepoužíváte / neprodáváte, v licenčním ujednání SQL serveru 2005 se píše, že:

Client Access Licenses (CALs).

i. In addition to the software license, you must acquire the appropriate CAL for each device or user that accesses

instances of the server software directly or indirectly.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 13:25

Ale to se jedná o CAL k SQL serveru - nikoliv o CAL k Windows serveru.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 13:47

V tom případě si přečtěme ještě licenci k serveru:

Windows Server 2003 Client Access License (“Windows CAL”) Requirements. In addition to the

license for the Server Software, you must acquire a Windows CAL for each individual person

(“User”) or Device that accesses or uses the Server Software, whether directly or through a

Multiplexing Service (defined below).

Potvrzení potřeby nákupu Windows Server CAL mám od MS Gold certified partnera, pokud máte důvěryhodnější zdroj informací, který tvrdí, že licence nejsou potřeba, zkuste, prosím, poslat link.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 13:52

Myslím si, že se mýlí. Ani pro Exchange není potřeba na podkladová Windows mít CAL.

Vy si zvolíte jen SQL server jestli je per Device/User nebo per CPU a koupíte OS.

Myslím, že licenční infolinka by Vám to potvrdila - bohužel nemám teď čas tam zavolat, ale číslo je 221-777-222.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 14:19

Tak jsem tam volal a je opravdu potřeba pro každého klienta zvlášť CAL pro Windows server, ovšem můj problém mi pomohli vyřešit jinak - SQL server 2005 se nemusí instalovat na Windows Server, dá se instalovat i na Windows 2000 SP4 nebo Windows XP SP2, kde CAL nepotřebuji.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 14:42

>> Windows XP SP2

To je trochu podivné - neboť licence XP umožňuje funkci "serveru" maximálně pro 10 uživatelů/zařízení. Windows XP v podstatě "obsahuje" 10 CAL, pokud bychom to měli k tomuto modelu přirovnat. Dovolím si tvrdit, že SQL server na XP pro více než 10 uživatelů je buďto mimo licenci anebo naopak, že podle stejné logiky nejsou potřeba CAL pro Windows Server.

Ještě se zeptám, Vy v síti máte doménový řadič, který už na sobě nějaká CAL má? Protože v takém případě 100% nejsou na druhý server (tj. Windows "pod" SQL) CAL potřeba (např. stačí mít Small Business CALs). Pokud doménový řadič nemáte, pak ještě lze koupit Windows Server licenční rozšíření, které se používá např. při hostingu.

Celé je to také podivné i z toho důvodu, že v tu chvíli by bylo výhodnější koupit anebo pronajmout licence pro external connector pro ten Windows server, což Vám očividně také nenabídli.

Ale stejně to s těmi CAL ještě příležitostně prověřím.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 15:08

Doménový řadič máme, ale CAL k němu potřeba nejsou, protože je to Samba.

Pokud by byl SQL server na XP funkční jen pro 10 klientů, tak by to byla bída - ale IMHO by fungoval normálně, to omezení je jen na 10 současných spojení SMB protokolem. Pokud použiju nějakou jinou aplikaci (např. torrent nebo apache), tak se nad 10 spojení dostanu bez problému.

CAL pro Windows server jsou (jak mi bylo vysvětleno) potřeba vždy, i když se tam třeba instaluje aplikace třetí strany (např. Oracle databáze) - i když v takovém případě není CAL potřeba technicky (bude to fungovat i bez ní), měla by být, protože je to tak popsáno v licenční smlouvě - každý, kdo používá server (přímo či nepřímo), musí mít CAL. Pak jsou v licenční smlouvě popsány výjimky, jako například přístup z webu nebo přes external connector.

Prostě si z nás dělají ovce, nic jiného.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 15:16

>> Pokud by byl SQL server na XP funkční jen pro 10 klientů, tak by to byla bída - ale IMHO by fungoval normálně, to omezení je jen na 10 současných spojení SMB protokolem.

Nejde o to, co povolí technicky. Jde o licenci - přečtěte si licenční ujednání, tam je to nad 10 uživatelů komplet zakázáno.

>> Prostě si z nás dělají ovce, nic jiného.

tak to každopádně, to každá velká firma.

Mimochodem, nevím kolik máte stanic ve firmě, ale myslím, že dnes se vcelku vyplatí pořídit Small Business - je to licence v řádu desetikorun na hlavu a měsíc (když to rozpočtete) - a vyřeší to spoustu věcí, vč. CAL pro Windows pod SQL server. Anebo dokonce SBS Premium, který jde včetně SQL serveru (ten je sice omezený, ale často stačí). Ale to jen tak na okraj.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 15:51

O počtu stanic nemám úplně přesný přehled (), ale právěže se to při posledním "sčítání" blížilo 75 - takže SBS radši ne. Doménový server máme linuxový a outsourcovaný, řádově jsme taky v těch desetikorunách na hlavu / měsíc, navíc se to výhledově zlevňuje - paušál je stejný bez ohledu na počet klientů a nemusíme dokupovat CAL. Jenom ten SQL server dělá čáru přes rozpočet - nejde ho rozumně integrovat do stávající infrastruktury.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 16:00

>> ale právěže se to při posledním "sčítání" blížilo 75 - takže SBS radši ne

Toto trochu nechápu. Počet přeci nemění výhodnost v přepočtu na hlavu. Stále je to několkasetkrát méně než, co dá firma měsíčně na výplatách.

>> Jenom ten SQL server dělá čáru přes rozpočet - nejde ho rozumně integrovat do stávající infrastruktury.

Zvážil bych, jestli změna filozofie by nepřinesla za podobné peníze něco navíc. SBS stojí v přepočtu (počítám-li morální životnost 6 let) 40 Kč na zaměstnance a měsíc. To tomu zaměstnanci zaplatíte víc za první čtvrthodinu v práci, ten daný měsíc. (a to nemluvím o zaměstnancích - kuřácích a jejich prostojích). Měl byste tím vyřešené SQL a Exchange - a dovolím si tvrdit, že to při 75 zaměstnancích přinese dost výhod do firmy, oproti linuxu.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
05. 08. 2008 16:25

Pokud vím tak 75 je maximum, kde jde použít SBS (2003), pak už je potřeba instalovat plné verze. O Exchange nestojím - máme lepší řešení, navíc TCO se neskládá jenom z pořizovací ceny, ale i z instalace, správy a řešení krizových situací + SLA - kolik třeba stojí hodina, kdy systém nefunguje? U MS nemůžu mít (ve verzi "standard") ani připravený záložní stroj, protože to licence nedovoluje - bída. Pokud bych chtěl řešit všechny tyto problémy, tak už nebudu v řádu desetikorun, ale stokorun (měsíčně), které raději vyplatíme lidem na výplatě. Proč bychom měli platit víc za horší řešení?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
04. 08. 2008 15:17

Jsem rad, ze u nas mame spis Oracle a Linux. Dost mne nebavi cist, co za sve penize nesmim delat ;)

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
04. 08. 2008 20:51

No nevím, ale u Oracle (vzhledem k tomu, že je to komerční produkt funkční na více platformách, obdobně jako Sybase) bych taky čekal všelijaká různá licenční omezení přístupů apod.

Ovšem nejsme žádný specialista na Oracle, takže se můžu mýlit

U microsoftu mě ale vážně s**e, že má tolik různých edicí a ještě komplikovanějších propojení s jinými prodkuty, že opravdu se v tom vyznat, a kvalitně doporučit jak nejvýhodněji (nejlevněji) licencovat konkrétní nasazení (pokud to není triviální záležitost), není téměř možné bez konzultací se specialisty na MS licencování.

Například když jsme potřebovali před lety nasadit MS SQL server pro EIS, nakonec vyšlo nejlevněji nakoupit OEM verzi SBSPremium a OEM SBS CAL k novému serveru (přestože se využívá výhradně pro MSSQL a koupené další aplikační servery - exchange apod. - ani nejsou nainstalovány), než nákup samostatného SQl serveru (a příslušných CAL) na stávající win server.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor