Software | LibreOffice

LibreOffice 7.5 zkrásněl. Má nové ikonky, lepší tmavý vzhled a přepracovanou lištu

The Document Foundation hlásí příchod LibreOffice 7.5. Nová verze kancelářského balíku je tradičně ke stažení pro Windows, Linux a macOS. Zatímco předchozí vydání se soustředila hlavně na zlepšení kompatibility s Microsoft Office, tentokrát přišla řada na doslova kosmetické změny.

LibreOffice 7.5 má po téměř pěti letech nové ikony programů i typů souborů, které jsou barevnější, jednodušší, ale zůstaly tradiční zahnuté rohy. Tvůrci vylepšili také tmavý vzhled aplikací, který teď zachovává dobrý kontrast a nemá tolik rušivých prvků. Balík má celkem sedm typů uživatelského rozhraní, tvůrci tentokrát vylepšili to využívající jedinou nástrojovou lištu. Je lépe přizpůsobitelná a zobrazuje funkce v závislosti na kontextu (zatím jen ve Writeru).

Na úvodní obrazovce lze nově filtrovat typy dokumentů. Zlepšil se export do PDF. Na touchpadech fungují gesta pro zvětšování a otáčení, to druhé mi ovšem na Macu nefunguje.

Writer umožňuje označovat prvky (například obrázky) jako dekorativní, takže se pak při exportu nebo využití čtečky pro nevidomé ignorují. Dokumenty či vybraný text bude možné přímo ve Writeru strojově překládat, přibyla podpora DeepL. Jenže k tomu budete potřebovat registrovaný účet a adresu k API. Zatím to není nic pro běžné uživatele.

Calc dovolí v grafech zobrazit tabulky. Vyhledávač funkcí už hledá i v popiscích. Zlepšila se podpora slovně zapsaných čísel (včetně češtiny). A podmíněné formátování už neřeší, jestli slova začínají velkým, nebo malým písmenem.

Impress a Draw mají novou sadu stylů tabulek včetně možnosti přizpůsobení. Vložené přehrávače videí lze oříznout. Ovladač prezentací je teď dostupný i v běžném okně, nejen v celoobrazovém režimu.

Kompletní seznam změn je dostupný na české wiki stránce.

The Document Foundation uvádí, že k vývoji LibreOffice 7.5 přispělo 144 lidí. Celkem 63 % kódu má na svědomí 47 vývojářů ze společností Collabora, Red Hat a Allotropia. Dalších 12 % přidalo šest lidí přímo z TDF. A zbylých 25 % pak přidalo 91 lidí z komunity.

Diskuze (29) Další článek: Tohle je Google zítřka. AI pronikne do vyhledávání, map a překladače

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,