Software | LibreOffice

LibreOffice 7.1 je venku. Kancelářský balík poprvé přichází v edici Community

Půl roku po vydání LibreOffice 7.0 přichází první desetinková aktualizace. Tvůrci zmiňují řadu oprav a asi dvacet drobných vylepšení či nových funkcí. Kompletní seznam změn najdete na oficiálním webu.

Opět se trochu zlepšila kompatibilita s formáty docx, xlsx a pptx z balíčku MS Office. LibreOffice pak disponuje novým úvodním dialogem pro výběr vzhledu aplikací. Obecně se zrychlila práce s vyhledáváním a nahrazování textu.

Writer získal nový průzkumník stylů pro kontrolu atributů nadpisů, paragrafů a ručního formátování. Impress a Draw umí k objektům vkládat rozostřené stíny a přibyla nová animace, fyzikálně věrná simulace pádu objektů. Obě aplikace pak dokážou do PDF vkládat viditelné podpisy.

Důležitou novinkou, byť pro většinu uživatelů naprosto minoritní, je zahrnutí knihoven ScriptForge. Uživatelé budou moci sami programovat makra v basicu a pythonu či jednoduše stahovat již vytvořené scripty od ostatních. Většího rozšíření podpory se ale dočkáme až v LibreOffice 7.2, kdy by měla být k dispozici plná dokumentace nástrojů.

První komunitní edice

Kancelářský balík je ke stažení pro Windows, Linux i macOS včetně nativní verze pro čipy M1. Poprvé vyšel pod názvem LibreOffice Community, čímž chce The Document Foundation jasně odlišit verzi s bezplatnou komunitní podporou a podnikovou variantu Enterprise s placenou podporou. Takové poskytují Red Hat, SUSE, Adfinis SyGroupe, CIB, Collabora a další.

Firmám také doporučuje, aby spíš používali Enterprise a nezneužívali ochotu dobrovolníků. Pomohlo by to celému ekosystému, protože firmy s placenou podporou se nejvíce podílejí na vývoji LibreOffice. Kupříkladu do aktuální verze přispěly 73 % kódu firmy z poradního sboru TDF a 27 % mají na svědomí jednotliví vývojáři.

Na vývoj LibreOffice ale může přispět každý pomocí darů. Devadesát procent příspěvků je od jednotlivců, 10 % jich posílají menší firmy. Podle odhadů nadace ale 5 % podnikových uživatelů či státní správy se na financování vývoje nijak nepodílí a produkty využívají bezplatně, což prý ohrožuje udržitelnost projektu do budoucna.

Diskuze (6) Další článek: Kumulativní aktualizace Windows 10 opravuje spoustu drobných chyb. Instalace je zatím jen dobrovolná

Témata článku: Software, Windows, Linux, Microsoft Office, LibreOffice, PDF, Kancelářský balík, Draw, Collab, Enterprise, Red Hato, The Document Foundation, Edice, Writer, Uživatelé, TDF, Community, Collabora, Aplikace, MS Office, Sus, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Ani slibně vypadající týmovky Arc Raiders se letos nedočkáme. Titul se odkládá na příští rok

Posledních pár měsíců se opravdu nese ve znamení nekonečných odkladů.

Michal Maliarov
Arc RaidersKooperaceDatum vydání
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid