LibreOffice

LibreOffice 7.0 zrychlil, dostal nové funkce a lépe si rozumí s dokumenty z MS Office

The Document Foundation včera vydala další velkou verzi kancelářského balíku. LibreOffice 7.0 je ke stažení pro Windows, macOS a Linux. Co je nového?

LibreOffice 7.0 podporuje novou verzi svobodného dokumentového formátu ODF 1.3 a navíc zlepšuje kompatibilitu s Open XML, který využívá Microsoft v balíku Office (Docx, Pptx, Xlsx).

Verze pro Windows má být citelně rychlejší díky nové grafické knihovně Skia a GPU akceleraci pomocí rozhraní Vulkan. Na macOS končí podpora verzí 10.10 a 10.11 a speciálně pro jablečný systém vznikla nová sada ikon Sukapura. Sada Colibre vytvořená hlavně pro Windows má zase aktualizované ikonky. Na Linuxu je v prostředí KDE/Qt5 dostupná podpora HiDPI monitorů.

LibreOffice dostal také novou galerii pro vkládání různých tvarů/objektů a jejich efektů a v aplikacích podporuje průhledný text. Writer bude v češtině a slovenštině u citací nahrazovat nevhodný apostrof (’, tvar 9) za typograficky správnou horní jednoduchou uvozovku (‘, tvar 6). Také umí přímo v textu zobrazovat, kde se nacházejí záložky. Calc zrychlí výpočty a podporuje nové funkce. Impress bude rychleji otevírat prezentace v PPT a umí generovat ještě větší PDF (500 cm na délku).

Kompletní seznam změn najdete na wiki.documentfoundation.org. The Document Foundation mimochodem prozatím vzdala plán na to, že LibreOffice rozdělí do dvou větví Personal a Enterprise.

Diskuze (8) Další článek: Nejznámější humanoidní robot Pepper se naučil novou funkci. Vynadá vám, když sundáte roušku

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Linux, Open source, LibreOffice, PDF, Enterprise, PPT, Office, Verze, Nová funkce, PPTX, Personal, The Document Foundation, Vulkan, Open XML, MS Office, Tvar


Určitě si přečtěte

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 27


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně