Open source | LibreOffice

LibreOffice 7.0 se blíží do finále. Bude rychlejší a lépe kompatibilní s MS Office

The Document Foundation ohlašuje vydání LibreOffice 7.0 RC1. Bezplatný a otevřený kancelářský balík vyjde v ostré verzi začátkem příštího měsíce, ale nadšenci už mohou dnes vyzkoušet některé z novinek či pomoci tvůrcům software vyladit.

Několika zlepšení se dočkaly všechny tří klíčové aplikace – textový editor, tabulkový procesor a prezentační nástroj. Writer bude v češtině a slovenštině u citací nahrazovat nevhodný apostrof (’, tvar 9) za typograficky správnou horní jednoduchou uvozovku (‘, tvar 6). Calc zrychlí výpočty. Impress bude rychleji otevírat prezentace v PPT.

Ve Windows se již hardwarové vykreslování nebude spoléhat na OpenGL, ale grafickou knihovnu Skia a API Vulkan. Zmizí podpora Internet Exploreru 11 pro zobrazení nápovědy. U macOS končí podpora verzí 10.10 a 10.11 a speciálně pro jablečný systém vznikla nová sada ikon Sukapura. Na Linuxu je v prostředí KDE/Qt5 dostupná podpora HiDPI monitorů.

LibreOffice 7.0 podporuje nový verzi svobodného formátu ODF 1.3. Kromě toho se zlepšuje export do formátů MS Office. Wordovský DOCX již podporuje nativní verze 2013 až 2019, nejen kompatibilní režim 2007. Dokumenty by tak měly vypadat stejně v obou softwarech. Zlepšuje se též kompatibilita s XLSX a PPTX. Kompletní seznam změn najdete na oficiálním webu LibreOffice.

The Document Foundation mimochodem oznámila také  novou značku LibreOffice Personal Edition. Pod ní bude spadat klasický kancelářský balíček, jak jej známe doposud. LibreOffice Enterprise pak navíc nabídne i další software a služby.

Diskuze (54) Další článek: Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Témata článku: Software, Microsoft Office, Windows, Linux, Internet Explorer, Open source, LibreOffice, PPTX, MS Office, API Vulkan, Verze, PPT, The Document Foundation, XLSX, Tvar, OpenGL, Libre, Apostrof, Formát


Určitě si přečtěte

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11