Open source | LibreOffice

LibreOffice 7.0 se blíží do finále. Bude rychlejší a lépe kompatibilní s MS Office

The Document Foundation ohlašuje vydání LibreOffice 7.0 RC1. Bezplatný a otevřený kancelářský balík vyjde v ostré verzi začátkem příštího měsíce, ale nadšenci už mohou dnes vyzkoušet některé z novinek či pomoci tvůrcům software vyladit.

Několika zlepšení se dočkaly všechny tří klíčové aplikace – textový editor, tabulkový procesor a prezentační nástroj. Writer bude v češtině a slovenštině u citací nahrazovat nevhodný apostrof (’, tvar 9) za typograficky správnou horní jednoduchou uvozovku (‘, tvar 6). Calc zrychlí výpočty. Impress bude rychleji otevírat prezentace v PPT.

Ve Windows se již hardwarové vykreslování nebude spoléhat na OpenGL, ale grafickou knihovnu Skia a API Vulkan. Zmizí podpora Internet Exploreru 11 pro zobrazení nápovědy. U macOS končí podpora verzí 10.10 a 10.11 a speciálně pro jablečný systém vznikla nová sada ikon Sukapura. Na Linuxu je v prostředí KDE/Qt5 dostupná podpora HiDPI monitorů.

LibreOffice 7.0 podporuje nový verzi svobodného formátu ODF 1.3. Kromě toho se zlepšuje export do formátů MS Office. Wordovský DOCX již podporuje nativní verze 2013 až 2019, nejen kompatibilní režim 2007. Dokumenty by tak měly vypadat stejně v obou softwarech. Zlepšuje se též kompatibilita s XLSX a PPTX. Kompletní seznam změn najdete na oficiálním webu LibreOffice.

The Document Foundation mimochodem oznámila také  novou značku LibreOffice Personal Edition. Pod ní bude spadat klasický kancelářský balíček, jak jej známe doposud. LibreOffice Enterprise pak navíc nabídne i další software a služby.

Diskuze (54) Další článek: Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Témata článku: Software, Windows, Linux, Microsoft Office, Internet Explorer, Open source, LibreOffice, Finále, OpenGL, Apostrof, PPT, PPTX, Document Foundation, Verze, Bude, Formát, XLSX, Libre, API Vulkan, MS Office, Tvar, Lépe, The Document Foundation, Software na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět