Facebook | Libra

Libra ještě neexistuje a už se objevují falešné kopie. Facebook situaci podcenil

I když očekávaná kryptoměna Facebooku jménem Libra stále neexistuje a nebude minimálně do příštího roku, na sociálních sítích se začaly objevovat stránky, které ji údajně prodávají. Upozornil na to server Washington Post, podle kterého to ukazuje, jak Facebook situaci nemá pod kontrolou - nedokázal zabránit, aby se během tak krátké chvíle objevilo tolik podvodníků. 

Desítky stránek tvářících se jako oficiální prodejní místo Libry se totiž objevily přímo na Facebooku a následně na Instagramu. Vypadají velmi profesionálně a jelikož kryptoměna má být pod taktovkou Facebooku, fakt, že se stránky objevily na sociální síti, mnoho lidí skutečně nalákalo ke koupi. 

Na první pohled je těžké poznat, že jde o podvodníky. Používají opravdové marketingové materiály, někteří dokonce předabovali video s Markem Zuckerbergem, aby říkal, že „prvním investorům“ již bylo rozesláno přes 20 milionů Liber. 

Facebook již většinu stránek odstranil, ale až poté, co na ně upozornil Washington Post. Mluvčí společnosti to okomentoval vágně, podle něj firma pravidelně odstraňuje obsah, který porušuje pravidla sítě. 

Facebook Libru poprvé ve větším detailu představil minulý měsíc. Podle něj půjde o globální digitální měnu, kterou bude spravovat takzvaná Asociace Libry. Do té aktuálně spadá 27 firem včetně PayPal, Visa, Uber, Coinbase, Mastercard nebo eBay. Facebook by si přál, aby jich do příštího roku bylo 100. Příští rok je také datum, kdy se mluví o vydání měny. 

Odhalení kryptoměny vyvolalo velkou debatu mezi americkými i evropskými politiky. Podle nich nemůže jít do ostrého provozu, dokud nebude zajištěna její bezpečnost a ochrana dat uživatelů. V americkém Kongresu dokonce padaly výrazy jako „shitcoin“ a celosvětová média glosovala, že Libra je jedno z mála témat, na kterém shodnou jak demokraté, tak republikáni - oba dva tábory ji považují za špatný nápad. 

Facebook si nicméně za svojí kryptoměnou stojí a její spolutvůrce David Marcus argumentoval, že firma ji představila takto brzo právě proto, aby vznikla debata a do Libry se mohla zapracovat zpětná vazba od regulátorů a úřadů. 

Jak má fungovat kryptoměna Facebooku:

Diskuze (6) Další článek: Krutý test na zvířatech měl pomáhat s výzkumem depresí. Jeho spolehlivost je však pochybná

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,