Facebook | Libra

Libra ještě neexistuje a už se objevují falešné kopie. Facebook situaci podcenil

I když očekávaná kryptoměna Facebooku jménem Libra stále neexistuje a nebude minimálně do příštího roku, na sociálních sítích se začaly objevovat stránky, které ji údajně prodávají. Upozornil na to server Washington Post, podle kterého to ukazuje, jak Facebook situaci nemá pod kontrolou - nedokázal zabránit, aby se během tak krátké chvíle objevilo tolik podvodníků. 

Desítky stránek tvářících se jako oficiální prodejní místo Libry se totiž objevily přímo na Facebooku a následně na Instagramu. Vypadají velmi profesionálně a jelikož kryptoměna má být pod taktovkou Facebooku, fakt, že se stránky objevily na sociální síti, mnoho lidí skutečně nalákalo ke koupi. 

Na první pohled je těžké poznat, že jde o podvodníky. Používají opravdové marketingové materiály, někteří dokonce předabovali video s Markem Zuckerbergem, aby říkal, že „prvním investorům“ již bylo rozesláno přes 20 milionů Liber. 

Facebook již většinu stránek odstranil, ale až poté, co na ně upozornil Washington Post. Mluvčí společnosti to okomentoval vágně, podle něj firma pravidelně odstraňuje obsah, který porušuje pravidla sítě. 

Facebook Libru poprvé ve větším detailu představil minulý měsíc. Podle něj půjde o globální digitální měnu, kterou bude spravovat takzvaná Asociace Libry. Do té aktuálně spadá 27 firem včetně PayPal, Visa, Uber, Coinbase, Mastercard nebo eBay. Facebook by si přál, aby jich do příštího roku bylo 100. Příští rok je také datum, kdy se mluví o vydání měny. 

Odhalení kryptoměny vyvolalo velkou debatu mezi americkými i evropskými politiky. Podle nich nemůže jít do ostrého provozu, dokud nebude zajištěna její bezpečnost a ochrana dat uživatelů. V americkém Kongresu dokonce padaly výrazy jako „shitcoin“ a celosvětová média glosovala, že Libra je jedno z mála témat, na kterém shodnou jak demokraté, tak republikáni - oba dva tábory ji považují za špatný nápad. 

Facebook si nicméně za svojí kryptoměnou stojí a její spolutvůrce David Marcus argumentoval, že firma ji představila takto brzo právě proto, aby vznikla debata a do Libry se mohla zapracovat zpětná vazba od regulátorů a úřadů. 

Jak má fungovat kryptoměna Facebooku:

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je stále Bitcoin. Prosazuje se ale také Litecoin, Ethereum nebo Bitcoin Cash. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc, například Facebook připravuje kryptoměnový projekt Libra.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (6) Další článek: Krutý test na zvířatech měl pomáhat s výzkumem depresí. Jeho spolehlivost je však pochybná

Témata článku: Instagram, Facebook, Kryptoměny, PayPal, Libra, Coinbase, MasterCard, Washington Post, Kopie, Kongres, Stránka, David Marcus, Marek Zuckerberg


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

Lektvar z války Severu proti Jihu zabírá i tam, kde selhávají moderní antibiotika

** Američtí farmakologové hledali inspiraci pro vývoj nových léků v brožuře z americké občanské války ** Jižanští felčaři podle ní připravovali rostlinné extrakty chránící rány před zánětem ** Výluhy ze tří dřevin zabírají i proti bakteriím rezistentním k antibiotikům

Jaroslav Petr | 2Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch