Liberty: máte s Palmem dlouhou chvíli?

Nejen prací živ je člověk – a proto jistě víte, že si se svým Palmem nemusíte pouze pracovat, ale můžete také hrát nejrůznější hry. Pro Palmy však není her tak mnoho, jako pro hráčské konzole. A proto je výborné, že na Palmovi můžeme spouštět hry určené pro GameBoy.

Abychom mohli hrát hry určené pro jinou platformu, potřebujeme k tomu odpovídající program – emulátor. Naše volba padla na program Liberty, který je sice sharewarový, nicméně patří k tomu nejlepšímu. Pomocí přehledných dialogů si můžete nadefinovat rozložení ovládacích tlačítek, vlastnosti emulace a spoustu jiných drobností.

Paměťové karty nepotřebujete!

Hry se do GameBoye vkládaly na paměťových kartách, které však do svéhu Palmu nestrčíte. Naštěstí se dají na Internetu najít hry, které jsou již z těchto karet stáhnuty. Jsou to soubory ROM a liší se především svou velikostí. Protože je Liberty shareware, podporuje v neregistrované verzi pouze 32 kilobajtové ROM soubory. Přestože se toto omezení může zdát jako handicap, opak je pravdou – na Internetu lze najít více než několik desítek her, které spustíte i v neregistrované verzi. Některé hry lze najít také na domovských stránkách tvůrců emulátoru.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Přetaktuješ!

U všemožných emulátorů bývá prubířským kamenem právě rychlost emulace. Nejlepších výsledků dosáhnete samozřejmě s nejnovějšími Palmy, jejichž procesor tepe na 33 MHz. Na starších Palmech se 16 MHz procesorem (například Palmy trojkové nebo pětkové řady) doporučuji použít (samozřejmě na vlastní riziko) přetaktovávač Afterburner, s jehož pomocí ze svého Palmíka vytáhnete až 28 MHz, se kterými se již stává většina emulovaných her dobře hratelných.

Jednou z dobrých vlastností emulátoru Liberty je možnost ukládání aktuální pozice ve hře v jakémkoli okamžiku. Ukládání funguje spolehlivě a pozice se ukládají do paměťových modulů – úplně stejně, jako u skutečného GameBoye. Dobrá je také emulace zvukového výstupu, ke které však lze mít jisté výhrady – ve spoustě případů totiž nelze poznat, co který zvuk znamená.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Stojí to za tu námahu?

Na závěr by se slušelo napsat nějaké zhodnocení – Liberty je program, který se mi docela líbí a který dokázal ukrátit spoustu dlouhých nudných chvil – například v čekárně u lékaře mi vůbec nevadilo, že mne ti spěchající důchodci neustále předbíhají. A proč taky, když nikam nespěchám.

Diskuze (4) Další článek: Chyba v MP3 přehrávači iPod

Témata článku: Nejlepší program, Dobrá pozice, Handicap, M/s, Liberty, PAL


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

Fedora 33 prostě funguje. Linux si zaslouží dobýt laptop, je to ale asi opět marné

** Desktopový Linux funguje a vypadá stále lépe ** Fedora 33 není výjimkou ** Ve stínu Windows a macOS tu vyrostly skvělé alternativy

Jakub Čížek | 157

Jakub Čížek
FedoraOperační systémyLinux

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5