Procesory | Open source | Čipy

LiberSOC má první testovací čip OpenPower. O výrobu se postaraly starší linky TSMC

Momentálně je v trendu open source architektura RISC-V, ale nespí ani tým LibreSOC, který rovněž vyvíjí open source čip s instrukční sadou OpenPOWER.

Projekt LibreSOC nyní slaví velký úspěch v podobě prvního vyrobeného testovacího ASIC čipu typu SoC, který byl vyroben v továrně TSMC pomocí starší 180nm technologie. Ta je dostačující pro účely tohoto procesoru, který není určen pro soupeření s nejvýkonnějšími čipy, ale jako komplexní řešení pro základní úlohy.

Čip zahrnuje všechny potřebné části, včetně integrované grafiky pro zpracování 3D obrazu i akceleraci videa. Podporovány jsou i nové kodeky a API rozhraní Vulkan. Velikost čipu je 5,5 × 5,9 mm2 a obsahuje 130 tisíc logických prvků.

Libre-SOC-ASIC-500x500.png.jpeg

Vývojáři z celého světa na čipu společně pracují a instrukční sadou OpenPOWER v3.0b to rozhodně nekončí. Neustále dochází k vylepšování a finální verze toho bude umět ještě mnohem více. Mezi nejbližší technologie pro implementaci je rozšíření SVP64 (Cray-style vector extensions).

Lze očekávat, že finální verze jistě zaujme řadu výrobců, kteří nechtějí platit licenční poplatky Armu či jiným společnostem a přitom potřebují relativně výkonný a bezpečný čip schopný zpracovat řadu důležitých úloh.

Váš názor Další článek: Kdepak Arm. Minipočítač o velikosti diskety obsahuje výkonný Intel Tiger Lake

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,