LG.Philips ho má největší

Společnost LG.Philips LCD Co., Ltd., představila největší LCD displej na světě s rozlišením 1920 x 1080. Jeho úhlopříčka 52“ převyšuje o 6 palců dosavadního rekordmana.
Firma LG.Philips LCD Co., Ltd., představila největší LCD displej na světě. Pokud si libujete v číslech, tak přichází vaše chvilka – displej s úhlopříčkou 52“ a rozlišením 1920 x 1080 s poměrem 16:9 je složen z 2,07 milionu tranzistorů. Displej poskytuje obraz v úhlu 176 stupňů vertikálním i horizontálním směrem. Displej je určen především pro televizní přijímače s možností HDTV příjmu, připojení set-top-box počítačů apod.

A co konkurence? Samsung Electronics Co., Ltd. představila v říjnu letošního roku 30“ a 46“ TFT LCD displeje s rozlišením 1280 x 768. Nejsou tedy ještě větší? Ne. Je zde ovšem jeden háček – záleží totiž na technologii. Pokud se budeme pohybovat jen v oblasti TFT LCD displejů, tak ne. Větších úhlopříček se dociluje například u plazmových displejů. Ostatně ani tento rekord LG.Philips nebude mít dlouhého trvání a budou přicházet větší displeje.

Kolik takový LCD displej stojí? Zatím je zbytečné se o ceně bavit (stejně tušíte, že je to cena vašeho nového auta). Model 52W je teprve prototypem s tím, že masová produkce má začít někdy v průběhu roku 2003 a koncová cena bude definována až při skutečném uvedení na trh.

Za poměrně dlouhým názvem LG.Philips LCD Co., Ltd. se skrývá společnost s kořeny ve firmě Goldstar R&D Center z ledna 1987. Specializovaná firma jen na LCD displeje pod názvem LD LCD byla založena v lednu 1999. Září téhož roku vznikl joint venture mezi LG a Philipsem.

Živě komentuje: Zatímco v oblasti notebooků LCD displeje již spíše zvyšují rozlišení než velikost, stolní verze LCD monitorů ještě prostor ke zvětšování mají. Přesto obrazovky takových rozměrů, s jakými přichází Samsung nebo LG.Philips, už nejsou v prvé řadě určeny k použití u běžného počítače. Spíše se s nimi počítá pro prezentační displeje a náhrady televizních obrazovek. I přes svou vyšší cenu jsou stále levnou alternativou vůči plazmovým displejům, které stále nepatří mezi masovou záležitost. Ostatně i rozlišení tohoto monitoru jej předurčuje pro HDTV nasazení. Monitor s úhlopříčkou 132 cm si zřejmě na stůl ani nepostavíte, po chvíli práce by vás asi bolelo za krkem z neustálého otáčení hlavou.

Diskuze (6) Další článek: Finální DirectX 9 se očekávají zítra

Témata článku: Levná alternativa, Displej, LD, Úhlopříčka, Levné stolní počítače, Televizní obrazovka, Dlouhý rok, Levné monitory k počítači


Určitě si přečtěte

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku