LG.Philips ho má největší

Společnost LG.Philips LCD Co., Ltd., představila největší LCD displej na světě s rozlišením 1920 x 1080. Jeho úhlopříčka 52“ převyšuje o 6 palců dosavadního rekordmana.
Firma LG.Philips LCD Co., Ltd., představila největší LCD displej na světě. Pokud si libujete v číslech, tak přichází vaše chvilka – displej s úhlopříčkou 52“ a rozlišením 1920 x 1080 s poměrem 16:9 je složen z 2,07 milionu tranzistorů. Displej poskytuje obraz v úhlu 176 stupňů vertikálním i horizontálním směrem. Displej je určen především pro televizní přijímače s možností HDTV příjmu, připojení set-top-box počítačů apod.

A co konkurence? Samsung Electronics Co., Ltd. představila v říjnu letošního roku 30“ a 46“ TFT LCD displeje s rozlišením 1280 x 768. Nejsou tedy ještě větší? Ne. Je zde ovšem jeden háček – záleží totiž na technologii. Pokud se budeme pohybovat jen v oblasti TFT LCD displejů, tak ne. Větších úhlopříček se dociluje například u plazmových displejů. Ostatně ani tento rekord LG.Philips nebude mít dlouhého trvání a budou přicházet větší displeje.

Kolik takový LCD displej stojí? Zatím je zbytečné se o ceně bavit (stejně tušíte, že je to cena vašeho nového auta). Model 52W je teprve prototypem s tím, že masová produkce má začít někdy v průběhu roku 2003 a koncová cena bude definována až při skutečném uvedení na trh.

Za poměrně dlouhým názvem LG.Philips LCD Co., Ltd. se skrývá společnost s kořeny ve firmě Goldstar R&D Center z ledna 1987. Specializovaná firma jen na LCD displeje pod názvem LD LCD byla založena v lednu 1999. Září téhož roku vznikl joint venture mezi LG a Philipsem.

Živě komentuje: Zatímco v oblasti notebooků LCD displeje již spíše zvyšují rozlišení než velikost, stolní verze LCD monitorů ještě prostor ke zvětšování mají. Přesto obrazovky takových rozměrů, s jakými přichází Samsung nebo LG.Philips, už nejsou v prvé řadě určeny k použití u běžného počítače. Spíše se s nimi počítá pro prezentační displeje a náhrady televizních obrazovek. I přes svou vyšší cenu jsou stále levnou alternativou vůči plazmovým displejům, které stále nepatří mezi masovou záležitost. Ostatně i rozlišení tohoto monitoru jej předurčuje pro HDTV nasazení. Monitor s úhlopříčkou 132 cm si zřejmě na stůl ani nepostavíte, po chvíli práce by vás asi bolelo za krkem z neustálého otáčení hlavou.

Diskuze (6) Další článek: Finální DirectX 9 se očekávají zítra

Témata článku: Úhlopříčka, Televizní obrazovka, LD, Displej, Levná alternativa, Dlouhý rok, Levné stolní počítače, Levné monitory k počítači

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost