LG L1980U vs. Ipure X 7019 MB: duel devatenáctipalcových LCD panelů

LCD panely s 19" úhlopříčkou se díky klesající ceně začínají prosazovat do seznamu nejčastěji žádaného zboží a rychle obsazují stoly mnoha domácností i kanceláří. V dnešním souboji se utkají dva elegantní modely s odlišnými typy displejů P-MVA a TN.

LG L1980U

Klepněte pro větší obrázekLCD panel LG nabízí velmi povedené černo-stříbrné provedení. Pod nepříliš širokým rámečkem je umístěno pět dotykových tlačítek včetně vypínacího. Vzhledem k malému rozestupu tlačítek, které lze navíc nalézt spíše jen po hmatu, si ale na ovládání v začátcích budete chvíli zvykat. Tlačítkem s označením f∙Engine zpřístupníte nabídku s možností rychlého přepínání mezi dvěma přednastavenými a jedním uživatelským profilem s odlišnými hodnotami jasu, kontrastu a barev.

OSD nabídka je přehledná a poskytuje standardní možnosti nastavení parametrů obrazu. Nechybí zde možnosti úpravy barev nebo mnohdy velmi žádoucí vypnutí světelné informační diody. Automatické nastavení obrazu pracuje bezchybně. Celkové ovládání si lze ještě usnadnit pomocí aplikace Forte Manager, v níž je možné aktivovat také funkci Auto Pivot pro automatické natočení obrazu při otočení displeje, maximálně o 180°.

Displej je posazen na podstavci s možností max. 5cm výškové a velmi rozsáhlé vertikální regulace, natáčení do stran bohužel chybí. Hodnoty jasu i kontrastu jsou na dobré úrovni, přesto celková kvalita obrazu nemusí uspokojit každého. Použitý displej je typu TN s pouze šestibitovým rozlišením pro každou barvu, takže věrné podání barev má ještě malou rezervu.

Udávaná odezva 12 ms se shoduje se specifikací použitého displeje, tento panel tak svojí rychlostí velkou jistě nezklame většinu hráčů. Displej lze horizontálně sledovat i z velkých úhlů, avšak již zhruba od 30° na každou stranu je patrná ztráta detailů a barevně zkreslený obraz. Také vertikální úhel v záporném směru od středové kolmice snižuje již při mírném pozorovacím úhlu sytost i kontrast barev, a při velkém úhlu dochází až k inverzi obrazu.

Ipure X 7019 MB

Klepněte pro větší obrázekPod u nás zatím nepříliš známou značkou iPure se skrývá panel s působivým vzhledem ve zcela černém provedení. Jeho dominantou je silné sklo, které překrývá celou čelní část panelu na každé straně o 3,5 cm. Pět ovládacích tlačítek je zapuštěno v pravé boční části a nenarušuje celkový vzhled, při ovládání se ale téměř neobejdete bez toho, abyste se na tlačítka nedívali.

OSD nabídka je přehledná a poměrně dobře vybavena, jen automatické nastavení obrazu při analogovém připojení obraz občas nevycentrovalo zcela přesně. Celokovový podstavec dovoluje za použití větší síly dostatečně rozsáhlé svislé naklápění a také změnu výšky. Přídavkem tohoto panelu jsou integrované reproduktory v zadní části s typicky plastovým zvukem a integrovaný USB rozbočovač, který však funguje v pomalejším režimu USB 1.1.

Efektní čelní sklo je trochu rozporuplné. Zobrazení černé barvy je s ním sice kvalitnější, nicméně sklo je doslova magnetem na zanechávání otisků prstů a hlavně má velkou náchylnost na odrazy či odlesky, které působí rušivě a zejména za denního světla omezují sledování displeje z boků. Hodnoty jasu jsou dobré, kontrast mírně podprůměrný. Použitý displej typu P-MVA předpovídá panelu velmi dobré barevné podání a široké pozorovací úhly. Ty jsou velmi dobré a odpovídají uváděným hodnotám.

Obraz má zejména v šedých odstínech mírný nádech do zelena, takže si budete muset pohrát s barevným nastavením. Pro kvalitnější obraz určitě doporučuji připojení přes digitální vstup. Výrobce udává monitoru 12ms dobu odezvy, displej od AU Optronics má však dle specifikací typickou odezvu (černá-bílá a zpět) 25 ms. Odezva je tedy subjektivně vyšší než udávaných 12 ms, obraz však je i přesto stabilní.

  LG L1980U Ipure X 7019 MB
produkt 19" LCD panel 19" LCD panel
zdroj LG Electronics, Praha ActiCom, Lovosice
kontakt 234 094 600 721 804 672
cena 15 990 Kč vč. DPH 17 990 Kč vč. DPH
záruka 2 roky 3 roky
Klady a zápory
+ provedení pozorovací úhly
+ dobrá odezva rozbočovač USB
+ softwarové nastavení zobrazení černé
- šestibitové barvy přesnost barev
- natáčení do stran kontroverzní čelní sklo
- vert. pozorovací úhel tužší podstavec
Funkce
úhlopříčka 19" 19"
typ displeje TN+Film Premium MVA
označení displeje LM190E04-A4 M190EN02-V2
viditelná plocha displeje (v × š) 301 × 376 mm 301 × 376 mm
pozorovací úhel (H/V) 160°/160° 160°/150°
horizontální frekvence 30–83 kHz 31–80 kHz
vertikální frekvence 56–75 Hz 56–77 Hz
počet barev 16,2 mil. (HW 6 bitů) 16,7 mil. (HW 8 b)
max. rozlišení 1 280 × 1 024 bodů 1 280 × 1 024 bodů
velikost bodu 0,294 × 0,294 mm 0,294 × 0,294 mm
vstupy analogový (D-Sub), digitální (DVI-D) analogový D-Sub, digitální (DVI-D), audio
odezva 12 ms 12 ms
kontrast 500:1 450:1
jas 250 cd/m2 400 cd/m2
spotřeba (běžná/úsporný režim) 43W/2W 40W/3W
hmotnost 7,2 kg 9,5 kg
norma TCO 99 neuvedena
rozměry (v × š × h) 365-415 × 422 × 261 mm 375–440 × 450 × 240 mm
pivot ne ne
reproduktory ne ano (2× 2W)
výstup na sluchátka ne ne
USB rozbočovač ne ano (2× USB 1.1)
příslušenství napájecí adaptér + kabel, kabel D-SUB/D-SUB, kabel DVI-DVI, instalační CD napájecí adaptér + kabel, kabel D-Sub/D-Sub kombinovaný s USB, kabel DVI–DVI, audio kabel, manuál

Výhodou obou srovnávaných panelů je přítomnost jak analogového, tak digitálního vstupu, který u obou panelů přispěje ke kvalitnějšímu zobrazení. Použitý panel typu TN u modelu LG sice mírně ztrácí svým šestibitovým rozlišením barev, nicméně u rychlých displejů tohoto typu je to poměrně běžný jev a v praxi může vadit spíše jen při náročnější práci s grafikou. U tohoto modelu mi nejvíce vadily rozdílné hodnoty jasu v horní a dolní části panelu, avšak může se jednat pouze o problém testovaného kusu.

U modelu Ipure přišly rozporuplné pocity spíše ze strany podpory prodeje. Méně známý výrobce, který se chce prosadit na našem trhu, by totiž mohl věnovat více pozornosti údajům o svých produktech – v přiloženém manuálu, v elektronické verzi i na stránkách výrobce lze totiž pokaždé najít rozdílné hodnoty jasu, kontrastu, odezvy a dalších důležitých parametrů. Monitor také obsahuje místo udávaného TN displeje jen starší model displeje typu P-MVA, což není nikde zdůrazněno. Fyzicky lze monitoru vytknout hlavně choulostivé čelní sklo náchylné na otisky i odlesky.

Oba panely prošly také menším přímým srovnáním s výborným LCD panelem Fujitsu Siemens P19-2, který v Computeru 12/05 získal ocenění Dobrá koupě. Je proto dobré zdůraznit, že vyšší cena nemusí vždy automaticky znamenat vyšší kvalitu, protože levnější Fujitsu Siemens oba modely obrazovou kvalitou předčil. Srovnávané modely ovšem kladou větší důraz na design a reprezentaci, takže vyšší cenu lze pochopit, zejména u modelu Ipure, který byl vybrán například pro monitorování 24hodinového závodu v Le Mans.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 15-16/05.

Diskuze (12) Další článek: Ministerstvo informatiky zprovoznilo na svých stránkách službu RSS

Témata článku: LG, Duel, LCD, Le Mans, Černá barva, Pozorovací úhel, Fort, Velký monitor, Lovosice, DEVA, Celková hodnota, Kolmice, Udávaná odezva, Barevné provedení, Napájecí kabely, USB kabely, Dobrá barva, Forte, Elektronická sluchátka, Odezva, Tn, Pivot, Rychlý displej, Audio kabely, PanelSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vodafone má akční tarif se 3 GB dat za 336 Kč. Nabízí ho jen online a po omezenou dobu
Jan Láska
Akční nabídkaTarify a mobilní službyVodafone
Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

Ukrajina dostane utajované americké drony Phoenix Ghost. Všichni kolem nich mlží, budou zřejmě útočit

** USA Ukrajině poskytly zbrusu nové taktické drony Phoenix Ghost ** O těchto dronech je známo jen velmi málo ** Jejich primárním účelem je útok, ale mohou poskytovat i zpravodajské informace

Stanislav Mihulka
UkrajinaVojenstvíUSADrony
NASA buduje internet pro Měsíc. Jmenuje se Andromeda a budeme díky ní těžit led

NASA buduje internet pro Měsíc. Jmenuje se Andromeda a budeme díky ní těžit led

** Díky projektu Artemis se na Měsíc vrátí lidé ** Budou potřebovat telekomunikační síť a GPS ** Mělo by to zajistiti 24 družic

Jakub Čížek
ArtemisMěsícNASA
Srovnávací test odolných telefonů do 8 000 Kč. Žádný propadák, některé přidají laserové měření či termovizi

Srovnávací test odolných telefonů do 8 000 Kč. Žádný propadák, některé přidají laserové měření či termovizi

Vybrali jsme sedm odolných telefonů, které nejsou dražší než 8 000 Kč. V tomto segmentu pochopitelně není takový přetlak jako u běžných telefonů, takže je cenový rozptyl trochu větší. Skvělé je, že ani jeden z telefonů není vyložený propadák, naopak, každý si najde zákazníka.

Jakub Michlovský
SrovnáníSmartphone
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda