LG GCC-4120B: aneb další fúze DVD a CD-RW

Vypalovačka schopná čtení DVD disků vychází vstříc potřebám těch, kteří si uvědomují specifické vlastnosti obou jednotek, ale z různých důvodů po dvou samostatných mechanikách netouží. Bohužel, první "kombo" jednotky spojovaly spíše nevýhody než výhody obou "světů" - jejich cena byla navíc často vyšší než součet cen obou mechanik. Firma LG se však chystá staré nahlížení na DVD komba změnit a přichází s modelem 4120B, který se se na pultech prodejen objevuje za méně než 3500Kč!
LG GCC-4120B: aneb další fúze DVD a CD-RW

Už vidím ty, kteří ještě před přečtením článku budou prohlašovat, že komba "DVD + CD-RW" nemají smysl, a že není nad ověřenou vypalovačku v kombinaci s kvalitní DVD mechanikou. Jistě, v zásadě mají pravdu, ale jimi navrhované řešení není rozhodně pro každého - stačí si například představit situaci, že pro druhou mechaniku jednoduše nemáte místo... třeba proto, že si stavíte netypicky malý multimediální počítaček (malá skříň, deska MicroATX, vše odhlučněno - pro DVD, hry a DivX...), takový, který bude bez uzardění "moci i do obýváku".

P.S. tím narážím na připravovaný projekt, který jsme v PCtuningu pracovně nazvali "Media Machine" :-))

Navíc - hlavní námitky vznášené proti kombům spíše útočí na jejich domnělou nízkou kvalitu a funkčnost, nežli na to, že se jedná o špatný nápad - řekněme upřímně, komu by se nelíbilo, kdyby jeho vypalovačka uměla číst DVD media nebo kdo by nechtěl, aby jeho DVD mechanika neuměla zároveň i vypalovat (a třeba i pomalou rychlostí).

LG GCC-4120B

Tato mechanika firmy LG si zcela evidentně neklade za cíl dobytí obou "diskových světů" - spíše se snaží zaujmout ty zájemce, kteří hledí na to, aby za své peníze dostali co nejvíce "masa", bez ohledu na chybějící "fíčůrky", které beztak stejně nevyužijí.

V tomto případě tedy dostanou: čtení DVD rychlostí 8x, čtení CD-ROM rychlostí 32x, vypalování CD-R rychlostí 12x, přepis HiSpeed CD-RW medii rychlostí 8x, technologii zabraňující přerušení vypalování ExacLink - to vše s vypalovacím softwarem zabalené v pěkné "retailové" krabici.

P.S.1: To, že to s poměrem ceny k vlastnostem není tak špatné, mi potvrdili i v Abacusu (tato firma poskytla tuto jednotku k testování) - kde mi řekli: "nevíme proč, ale prodává se to překvapivě dobře".

P.S.2: Před nedávnem byla představena mechanika LG GCC-4320B, která již umí pálit CD-R rychlostí 32x (ZoneCAV) a DVD čte 16x.

Co je v balení?

Jak jsem již zmínil, mechanika je dodávaná jako "krabicový" set:

Ten kromě mechaniky obsahuje tištěné(!) manuály (instalační a rychlý průvodce k softwaru, vše anglicky a německy), kabel IDE (ten se vždy hodí :) + zvukový kablík (MFC), šroubky, dvě CD z vypalovacím a DVD softwarem + testovací CD-RW medium.


74min. HS CD-RW medium je ze stáje Mitsubishi...

Software

Vypalovací software umístěný na nenápadném modrém instalačním CD není žádné výběhové "ořezavátko" - jedná se o aktuální verzi (ke dni 29.7.2002., plná podpora všech verzí Windows vč. WinXP) vypalovacího software Roxio Easy CD Creator 5.1 - dodávaného v tandemu ze softwarem pro paketový zápis Direct CD 5.10.

Poznámka: Easy CD Creator, původně vyvíjený firmou Adaptec, byť celosvětově patří mezi nejpopulárnější vypalovací programy, není pro náš trh asi tou nejlepší volbou. Jeho - byť "blbuvzdorné" rozhraní - je totiž (narozdíl od techničtějšího Nera Burning ROM, který je však k dispozici i v češtině) pouze v anglické verzi. Mírně  tak u nás dostává (s globalizací asi nejsme ještě tak daleko :-) na frak idea "snadno instalovatelné vypalovačky s intuitivním a příjemným softwarem".

Na druhém CD se skrývá softwarový přehrávač DVD / MPEG-2 souborů Power DVD 3.0 od firmy Cyberlink. Zde se u LG drželi poněkud pozadu, neboť nyní je k dispozici již i verze 4.0.

Design

Pro své mechaniky navrhli u LG Electronics zcela specifický (a nečekaně elegantní) design. Odstín "šuplíku" je o jeden až dva tóny tmavší než přední panel mechaniky, tvary nejsou ani futuristické, ani přehnaně konzervativní - díky tomu mechanika "zapadne" do téměř každého typu skříně, nezávisle na tvaru a odstínu "okolí" - dokonce ani v černé skříni příliš neruší (viz. obrázek výše).

Co se týče ovládaní (ale i signalizace), poskytuje přední panel mechaniky uživatelům "full service" - naleznete zde dvě ovládací tlačítka (vč. Play/Stop) i dvě signalizační LED diody (zápis / čtení).

Stejně jako u ostatních moderních vypalovaček není ani u jednotky GCC-4120B použit chladící větráček - ve srovnání s první generaci vypalovaček generuje jednotka při zápisu pouze malé množství tepla.

Poznámka: Mechaniku je možno provozovat v horizontální i vertikální poloze.

Témata článku: Software, DVD, LG, Easy, Tolerance, Zápis, Pochvala, Mount, Dnešní standard, CD, Creator, Cactus, Fúze, PS 2, Nesnadný úkol, Hawk, Maximum, Maxim, Čtení, GCC, Malá skříň, Technická specifikace, Audio, CD-R, Frak


Určitě si přečtěte

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 93

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky