LG GCC-4120B: aneb další fúze DVD a CD-RW

Vypalovačka schopná čtení DVD disků vychází vstříc potřebám těch, kteří si uvědomují specifické vlastnosti obou jednotek, ale z různých důvodů po dvou samostatných mechanikách netouží. Bohužel, první "kombo" jednotky spojovaly spíše nevýhody než výhody obou "světů" - jejich cena byla navíc často vyšší než součet cen obou mechanik. Firma LG se však chystá staré nahlížení na DVD komba změnit a přichází s modelem 4120B, který se se na pultech prodejen objevuje za méně než 3500Kč!
LG GCC-4120B: aneb další fúze DVD a CD-RW

Už vidím ty, kteří ještě před přečtením článku budou prohlašovat, že komba "DVD + CD-RW" nemají smysl, a že není nad ověřenou vypalovačku v kombinaci s kvalitní DVD mechanikou. Jistě, v zásadě mají pravdu, ale jimi navrhované řešení není rozhodně pro každého - stačí si například představit situaci, že pro druhou mechaniku jednoduše nemáte místo... třeba proto, že si stavíte netypicky malý multimediální počítaček (malá skříň, deska MicroATX, vše odhlučněno - pro DVD, hry a DivX...), takový, který bude bez uzardění "moci i do obýváku".

P.S. tím narážím na připravovaný projekt, který jsme v PCtuningu pracovně nazvali "Media Machine" :-))

Navíc - hlavní námitky vznášené proti kombům spíše útočí na jejich domnělou nízkou kvalitu a funkčnost, nežli na to, že se jedná o špatný nápad - řekněme upřímně, komu by se nelíbilo, kdyby jeho vypalovačka uměla číst DVD media nebo kdo by nechtěl, aby jeho DVD mechanika neuměla zároveň i vypalovat (a třeba i pomalou rychlostí).

LG GCC-4120B

Tato mechanika firmy LG si zcela evidentně neklade za cíl dobytí obou "diskových světů" - spíše se snaží zaujmout ty zájemce, kteří hledí na to, aby za své peníze dostali co nejvíce "masa", bez ohledu na chybějící "fíčůrky", které beztak stejně nevyužijí.

V tomto případě tedy dostanou: čtení DVD rychlostí 8x, čtení CD-ROM rychlostí 32x, vypalování CD-R rychlostí 12x, přepis HiSpeed CD-RW medii rychlostí 8x, technologii zabraňující přerušení vypalování ExacLink - to vše s vypalovacím softwarem zabalené v pěkné "retailové" krabici.

P.S.1: To, že to s poměrem ceny k vlastnostem není tak špatné, mi potvrdili i v Abacusu (tato firma poskytla tuto jednotku k testování) - kde mi řekli: "nevíme proč, ale prodává se to překvapivě dobře".

P.S.2: Před nedávnem byla představena mechanika LG GCC-4320B, která již umí pálit CD-R rychlostí 32x (ZoneCAV) a DVD čte 16x.

Co je v balení?

Jak jsem již zmínil, mechanika je dodávaná jako "krabicový" set:

Ten kromě mechaniky obsahuje tištěné(!) manuály (instalační a rychlý průvodce k softwaru, vše anglicky a německy), kabel IDE (ten se vždy hodí :) + zvukový kablík (MFC), šroubky, dvě CD z vypalovacím a DVD softwarem + testovací CD-RW medium.


74min. HS CD-RW medium je ze stáje Mitsubishi...

Software

Vypalovací software umístěný na nenápadném modrém instalačním CD není žádné výběhové "ořezavátko" - jedná se o aktuální verzi (ke dni 29.7.2002., plná podpora všech verzí Windows vč. WinXP) vypalovacího software Roxio Easy CD Creator 5.1 - dodávaného v tandemu ze softwarem pro paketový zápis Direct CD 5.10.

Poznámka: Easy CD Creator, původně vyvíjený firmou Adaptec, byť celosvětově patří mezi nejpopulárnější vypalovací programy, není pro náš trh asi tou nejlepší volbou. Jeho - byť "blbuvzdorné" rozhraní - je totiž (narozdíl od techničtějšího Nera Burning ROM, který je však k dispozici i v češtině) pouze v anglické verzi. Mírně  tak u nás dostává (s globalizací asi nejsme ještě tak daleko :-) na frak idea "snadno instalovatelné vypalovačky s intuitivním a příjemným softwarem".

Na druhém CD se skrývá softwarový přehrávač DVD / MPEG-2 souborů Power DVD 3.0 od firmy Cyberlink. Zde se u LG drželi poněkud pozadu, neboť nyní je k dispozici již i verze 4.0.

Design

Pro své mechaniky navrhli u LG Electronics zcela specifický (a nečekaně elegantní) design. Odstín "šuplíku" je o jeden až dva tóny tmavší než přední panel mechaniky, tvary nejsou ani futuristické, ani přehnaně konzervativní - díky tomu mechanika "zapadne" do téměř každého typu skříně, nezávisle na tvaru a odstínu "okolí" - dokonce ani v černé skříni příliš neruší (viz. obrázek výše).

Co se týče ovládaní (ale i signalizace), poskytuje přední panel mechaniky uživatelům "full service" - naleznete zde dvě ovládací tlačítka (vč. Play/Stop) i dvě signalizační LED diody (zápis / čtení).

Stejně jako u ostatních moderních vypalovaček není ani u jednotky GCC-4120B použit chladící větráček - ve srovnání s první generaci vypalovaček generuje jednotka při zápisu pouze malé množství tepla.

Poznámka: Mechaniku je možno provozovat v horizontální i vertikální poloze.

Témata článku: Software, DVD, LG, Maximus, Čtení, Malá skříň, Technická specifikace, Audio, Mount, Nesnadný úkol, Maxima, Easy, SafeDisc, Creator, GCC, Mount Rainier, Dnešní standard, Frak, Zápis, Připravovaný projekt, ECDC, CD, PS 2, Hawk, Maximum


Určitě si přečtěte

Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 44

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Čekali jsme skoro šest let. Android Auto jede do Česka i na Slovensko
Lukáš Václavík
Android AutoNavigaceGoogle
Dalším gigabitovým hráčem bude ČEZ. Internet již poskytuje prvním zákazníkům
Lukáš Václavík
Poskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Elon Musk už není nejbohatší na světě. Během jediného dne přišel o 324 miliard korun
Karel Kilián
Jeff BezosTesla MotorsElon Musk

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní