Lexmark Z51: USB je nadstandard?

Lexmark táhne do boje – na CeBITu si přihřál svoji polívčičku v oblasti tiskáren hned dvěma novými kousky. Jeden z nich, inkoustovka Z51, prošel mlýnkem naší redakce.
Lexmark táhne do boje – na CeBITu si přihřál svoji polívčičku v oblasti tiskáren hned dvěma novými kousky. Jeden z nich, inkoustovka Z51, prošel mlýnkem naší redakce. A jak to celé dopadlo?

O co jde?
Především má tato inkoustovka tiskové rozlišení 1 200 × 1 200 dpi, rychlost tisku 10 stran za minutu a možnost připojení pomocí rozhraní USB – to vše zhruba za deset tisíc korun. Pokud nainstalujete tiskovou hlavu pro tisk ve fotokvalitě, lze tiskárnu proměnit na malou domácí fotolaboratoř. Tento nápad využití tiskárny se na našem trhu snažila prosadit společnost Hewlett-Packard, avšak rapidního úspěchu se jí nepodařilo dosáhnout. Uvidíme, zda nyní nastal ten pravý okamžik.

Samozřejmými parametry nadstandardu se také vyznačuje ovladač tiskárny. Mimo běžného tisku na různé druhy a rozměry papírů umožňuje zpracovávat i speciální tiskové úlohy počínaje booklety a knihami, přes tisk plakátů a konče u tisku na skládaný papír. Mimo ovladač je také nainstalován monitor stavu tiskárny_– uživatel má dokonalý přehled o všem, co se momentálně týká tiskárny. To vše, včetně tištěné dokumentace, je v českém jazyce.

Jenom barva
Tiskárna na testování dorazila jako absolutní novinka, k dispozici jsme měli pouze standardní černou a barevnou tiskovou hlavu. Po kvalitativní stránce je pro běžné obchodní dopisy a zprávy rozlišení 600 dpi postačující (proto nebyly tisknuty zkušební dokumenty při rozlišení 1_200 dpi), ovšem v případě grafických výstupů je třeba zvolit 1_200 dpi. Tím ovšem také výkon tiskárny padá na polovinu. Při tisku barevných přechodů s rozlišením 600 dpi jsme si v přechodech všimli páskování. U rozlišení 1_200 dpi se situace výrazně zlepšila_– páskování se nijak výrazně neprojevilo a přechody byly pěkně plynulé. Rovněž ostrost v detailech byla výrazně lepší.

Ke všem testovacím výtiskům jsme použili obyčejný papír – takže po stránce kvality bez připomínek. Časy uváděné v tabulce jsme měřili od okamžiku vygenerování tiskové úlohy až do okamžiku, kdy tiskárnu opustila poslední stránka.

Jednu poznámku bych ovšem měl ke stabilitě ovladače. Tiskárnu jsme sice testovali na přístroji, kde bylo nainstalováno dalších 7 ovladačů, ovšem během testů se jí celkem třikrát podařilo zhroutit testovací aplikaci (vždy při nastavování parametrů v ovladači). Operační systém to kupodivu vždy vydržel. Vzhledem k tomu, že žádná z ostatních tiskáren se obdobným způsobem neprojevovala, nebyl tento stav patrně zaviněn aplikací nebo systémem.

Bude malá domů?
Suma sumárum za milou pálku peněz docela slušná muzika. Ovšem na domácí českou kapsu se pravděpodobně bude jednat o velmi vysokou laťku. Spořivý český člověk bude hledat levnější tiskárnu s vyšším poměrem cena/užitná hodnota. Poměr cena/výkon je trošku o něčem jiném – to při domácím použití není příliš pádný argument. A prozatím si s největší pravděpodobností skočí s fotografiemi do fotolabu – to ho bude stát tak dvě koruny devadesát za kus.

barevná inkoustová tiskárna

Lexmark Z51
Zdroj:Altmark, Praha
Telefon: (02) 79 36 972
Cena: 9_180 Kč bez DPH
Záruka: 0,5 roku, po registraci 2 roky
Parametry: 1_200 × 1_200 dpi, 10_stran za_minutu, možnost připojení na_USB
Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Český stát nakonec podepsal smlouvu s Microsoftem

Témata článku: USB, Tiskové rozlišení, Lexmark


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně