Lexmark Z31: na text i grafiku

Jak se zdá, Lexmark doplňuje řadu svých inkoustových tiskáren. Jako první jsme v čísle 9/99 otestovali nejdražší a nejvýkonnější Z51, pak to byla nejslabší a nejlevnější Z11 (3 100 Kč) a dnes tu máme horkou novinku – Z31.
Petr Broža: Jak se zdá, Lexmark doplňuje řadu svých inkoustových tiskáren. Jako první jsme v čísle 9/99 otestovali nejdražší a nejvýkonnější Z51, pak to byla nejslabší a nejlevnější Z11 (3 100 Kč) a dnes tu máme horkou novinku – Z31.

Opravdová kvalita pro foto
Výkonově stojí zhruba mezi oběma jmenovanými tiskárnami, stejně tak cenou. Na rozdíl od Z11 má dvě tiskové hlavy: jednu pro barvy CMY (žlutá, fialová a azurová), do druhé se osazuje náplň buď černá, nebo fotografická – černá, světle azurová a světle purpurová (light cyan a light magenta).

Používáte-li klasickou „velkou“ černou náplň, která má celkem 208 trysek, můžete dosáhnout v režimu Draft (300 × 600 dpi) rychlosti až 8 černobílých stran při standardním pokrytí. Doménou Lexmarku je černobílý tisk v kvalitě laseru a ani u Z31 tomu není jinak.

Osadíte-li druhou hlavu fotonáplní, černobílý tisk se zpomalí – k dispozici je 192 trysek. Na každou barvu, a tedy i černou, zbývá „jen“ 64; tomu odpovídá i rychlost tisku. Při této konfiguraci může tiskárna tisknout ve dvou režimech: kvalitní (600 dpi) a kvalitnější (1 200 dpi). Systém šesti barev se hodí vždy, potřebujete-li tisknout fotografie nebo třeba přechody z grafických editorů. Budete mile překvapeni vysokou kvalitou tisku; pro rozlišení 1 200 dpi však doporučuji použít speciálního média, aby se inkoust nerozpíjel.

Pomalu nebo rychle? Obojí!
S černou náplní je Z31 dosahuje docela slušných rychlostí tisku. Reálně jsme testovali pouze foto-náplň (černou jsme neměli k dispozici), při jejímž použití už rychlost kancelářských dokumentů není nijak závratná; ostatně není pro něj ani určena. Například na tisk obyčejného černobílého tex-tu z Wordu si počkáte od 45 do 90 sekund, podle pokrytí stránky. Při tisku fotografií však Z31 dosahuje výborných výsledků, má plynulé přechody, rastr se vytváří až na hranici někde okolo 5 procent, a to i na obyčejný papír.

Další ze stáje
Vzhledově je Z31 velice podobná svým stájovým kolegům. Velikostí se může rovnat Z51, Z11. Škoda jen, že při svých rozměrech nemá integrovaný síťový adaptér; ten je externí, docela velký a navíc zapojený do elektrické sítě trochu bzučí.

Papír se stejně jako u jiných modelů Lexmark podává z horní strany, potištěný zůstává ležet na vysunovacím podavači na přední straně tiskárny; toto řešení není příliš šetrné k místu na stole, už vzhledem k větším rozměrům tiskárny, ovšem papír se alespoň v tiskárně neohýbá.Pro tisk tak můžete použít i tvrdší média a nemusíte se bát, že papír bude při tisku ploch krabatý.

Výborná pro barvu
Lexmark Z31 je výborná tiskárna jak pro tisk grafiky a fotografií, tak pro tisk z kancelářských programů. Standardně (a v ceně) je sice dodávána pouze černá a barevná (CMY) náplň, fotografická se však dá koupit zvlášť. Tisk grafiky s fotonáplní je sice pomalejší, ale kvalitní, a proto se rozhodně vyplatí chvíli počkat. Pozitivem tiskárny je také zajímavá cena a svižný černobílý tisk; ostatně zkusit si to můžete sami.
inkoustová tiskárna
Lexmark Z31 Color Jetprinter
Zdroj: Lexmark/Altmark, Praha
Telefon: (02) 793 58 82
Infolinka: 0800 11 22 55
Cena: 5 900 Kč bez DPH
7 200 Kč vč. DPH
Záruka: 2 roky (po registraci)
Parametry: udávaná rychlost tisku černobíle: až do 8 str./min., barevně: až do 3,5 str./min., maximální rozlišení 1 200 × 1 200 dpi, režim Draft 600 × 300 dpi pro černou náplň, automatický podavač obálek, podavač transparentního papíru na 25 listů, maximální gramáž 270 g/m2
Diskuze (1) Další článek: Doupě přiložilo pod kotel

Témata článku: Integrovaný editor, Maximální cena, Grafik, Graf, Černá barva, Foto, Grafika, Magenta, velké pokrytí, Foto škoda praha, Kancelářské stoly, Lexmark, Velká škoda, TeX, Mile, Škoda foto, DraftNad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Programujeme ZX Spectrum: Ten nejhloupější možný program v Basicu
Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuHistorieProgramování
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android