Lexmark vede ve sporu o cartridge na toner

Oblastní americký soud vydal předběžné rozhodnutí v soudním sporu mezi Lexmarkem a výrobcem čipů, které umožňují používat recyklované cartridge. Jako východisko pro dosažení úspěchu použil Lexmark kontroverzní Digital Millenium Copyright Act.
Oblastní soud v americké Kentucky vydal v pátek předběžné nařízení, kterým zakazuje společnosti Static Control Components, Inc. (SCC) výrobu, distribuci a marketing mikročipů Smartek, které umožňují používání recyklovaných cartridgí v laserových tiskárnách T520/522 a T620/622.

Výrobky společnosti SCC používají tisíce výrobců „recyklovaných“ náplní do tiskáren. Recyklace spočívá v opětovném naplnění zásobníku a vyčištění trysek. Cena obnovených náplní je přibližně o třetinu nižší než originální výrobky a jsou proto trnem v oku výrobcům značkového spotřebního materiálu, který je hlavním zdrojem zisku výrobců tiskáren.

Lexmark podal žalobu v prosinci minulého roku. Společnost Static Control Components viní z porušení svých autorských práv podle zákona Digital Millenium Copyright Act, používaného doposud proti počítačovým pirátům. Využití DMCA k žalobě je založené na tom, že čipy Smartek obsahují software vyvinutý společností Lexmark. Jednoduchá aplikace slouží k identifikaci vložené náplně. Bez něj by se nová cartridge stala pro tiskárnu neviditelnou.

Soudní řízení teprve začalo, předběžné opatření platí pouze do doby, než soudní projednávání případu skončí, i když rozhodnutí případu může trvat roky a ztráty společnosti SCC by mohly dosáhnout značně vysoké sumy. Ředitel Static Control Components však prohlásil, že společnost bude pravděpodobně schopna dodávat na trh čip, který umožní použití neoriginálních náplní a nebude porušovat žádné soudní nařízení. Lexmark v tiskovém prohlášení vyjádřil spokojenost s rozhodnutím soudu. Mluvčí dále řekl, že uživatelé mají možnost používat znovu naplněné cartridge bez čipu od společnosti SCC. Uživatelé mohou podle Lexmarku získat také slevy na náplně do tiskáren, pokud prázdné zásobníky vrátí přímo výrobci.

Analytici specializující se na problematiku ochrany duševního vlastnictví v informačním průmyslu se obávají, že případné vítězství Lexmarku v tomto soudním sporu neblaze ovlivní celý trh se spotřebním materiálem, protože podobná řešení ochrany před používáním neoriginálních náplní používá většina výrobců tiskáren. Přitom současné odhady předpokládají, že do roku 2006 stoupne podíl renovovaných náplní na trhu až na 35 % u černobílých a na 21 % u barevných cartridgí. Soudní spor a jeho důsledky se pravděpodobně dotknou pouze amerického trhu, protože Evropská unie schválila legislativu, která podobné „ochranné“praktiky zakazuje a renovaci tiskových kazet přímo podporuje.

Diskuze (19) Další článek: NVidia: Chceme prodat 1,5 miliónu NV30

Témata článku: Byznys, Lexmark, Copyright, Car, Tisková mluvčí, Podobné opatření, Laserový zdroj, Výrobce, Kentucky, Soudní nařízení, Spor, Soudní ochrana, Cartridge


Určitě si přečtěte

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 38

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

Odposlouchávali jsme děravou domácnost: Katka z Brightonu právě sedí doma, zatímco její manžel hraje asi golf

** Na internetu jsou tisíce nezabezpečených chytrých domácností ** Podívali jsme se na jednu z britského Brightonu ** Útočník sestaví kompletní socioekonomický profil rodiny

Jakub Čížek | 30

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny