Lexmark vede ve sporu o cartridge na toner

Oblastní americký soud vydal předběžné rozhodnutí v soudním sporu mezi Lexmarkem a výrobcem čipů, které umožňují používat recyklované cartridge. Jako východisko pro dosažení úspěchu použil Lexmark kontroverzní Digital Millenium Copyright Act.
Oblastní soud v americké Kentucky vydal v pátek předběžné nařízení, kterým zakazuje společnosti Static Control Components, Inc. (SCC) výrobu, distribuci a marketing mikročipů Smartek, které umožňují používání recyklovaných cartridgí v laserových tiskárnách T520/522 a T620/622.

Výrobky společnosti SCC používají tisíce výrobců „recyklovaných“ náplní do tiskáren. Recyklace spočívá v opětovném naplnění zásobníku a vyčištění trysek. Cena obnovených náplní je přibližně o třetinu nižší než originální výrobky a jsou proto trnem v oku výrobcům značkového spotřebního materiálu, který je hlavním zdrojem zisku výrobců tiskáren.

Lexmark podal žalobu v prosinci minulého roku. Společnost Static Control Components viní z porušení svých autorských práv podle zákona Digital Millenium Copyright Act, používaného doposud proti počítačovým pirátům. Využití DMCA k žalobě je založené na tom, že čipy Smartek obsahují software vyvinutý společností Lexmark. Jednoduchá aplikace slouží k identifikaci vložené náplně. Bez něj by se nová cartridge stala pro tiskárnu neviditelnou.

Soudní řízení teprve začalo, předběžné opatření platí pouze do doby, než soudní projednávání případu skončí, i když rozhodnutí případu může trvat roky a ztráty společnosti SCC by mohly dosáhnout značně vysoké sumy. Ředitel Static Control Components však prohlásil, že společnost bude pravděpodobně schopna dodávat na trh čip, který umožní použití neoriginálních náplní a nebude porušovat žádné soudní nařízení. Lexmark v tiskovém prohlášení vyjádřil spokojenost s rozhodnutím soudu. Mluvčí dále řekl, že uživatelé mají možnost používat znovu naplněné cartridge bez čipu od společnosti SCC. Uživatelé mohou podle Lexmarku získat také slevy na náplně do tiskáren, pokud prázdné zásobníky vrátí přímo výrobci.

Analytici specializující se na problematiku ochrany duševního vlastnictví v informačním průmyslu se obávají, že případné vítězství Lexmarku v tomto soudním sporu neblaze ovlivní celý trh se spotřebním materiálem, protože podobná řešení ochrany před používáním neoriginálních náplní používá většina výrobců tiskáren. Přitom současné odhady předpokládají, že do roku 2006 stoupne podíl renovovaných náplní na trhu až na 35 % u černobílých a na 21 % u barevných cartridgí. Soudní spor a jeho důsledky se pravděpodobně dotknou pouze amerického trhu, protože Evropská unie schválila legislativu, která podobné „ochranné“praktiky zakazuje a renovaci tiskových kazet přímo podporuje.

Diskuze (19) Další článek: NVidia: Chceme prodat 1,5 miliónu NV30

Témata článku: Byznys, Tisková mluvčí, Soudní ochrana, Spor, Lexmark, Cartridge, Výrobce, Laserový zdroj, Kentucky, Copyright, Soudní nařízení, Podobné opatření

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů