Samsung | Monitory | Televize | Příslušenství

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

  • 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc
  • Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor
  • Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Když se podíváte na dnešní ceny počítačových monitorů s 4K rozlišením a podporou HDR, nejspíš vás napadne - koupím si levnou televizi a ušetřím, navíc získám větší úhlopříčku. Není to ale tak jednoduché a musíte se připravit na kompromisy a horší parametry.

Pro náš test jsme si vybrali letošní novinku Samsungu UE43NU7192. Za cenu kolem deseti tisíc nabídne 4K rozlišení, podporu HDR včetně HDR10+ a chytré funkce s podporou aplikací. Pro hraní na stole nám bude bohatě stačit úhlopříčka 43 palců, ale případný příplatek za větší rozměry není kdovíjak přemrštěný.

Jde ale o základní televizor. Panel tedy podporuje maximálně 60 Hz, maximální jas pro potřeby HDR končí kolem 300 nitů a použitý VA panel neoplývá obdivuhodnými pozorovacími úhly a hlubokou černou.

Samsung UE43NU7192

  • úhlopříčka: 43"
  • rozlišení: 4K, 3840 × 2160 bodů
  • typ panelu: VA, 60 Hz
  • obrazové vstupy: 3× HDMI
  • další výbava: HDR, OS Tizen, TV tuner DVB-T/T2/C/S2, Wi-Fi, DLNA, 20W reproduktory, 2×USB
  • cena: 10 990 Kč
K testu zapůjčilo CZC.cz

Zapomeňte také na jakékoliv polohování. Pevné nohy nezmění náklon ani výšku monitoru, můžete leda podkládat nohy knihami. Na běžném stole je tak horní hrana televizoru vysoko nad optimální polohou v úrovní očí a při práci hůře ovládáte nabídky v rozích obrazovky.

Běžný monitor proto v ergonomii vede. A také pokud jde o konektory. K počítači můžete televizor propojit pouze HDMI konektorem, zapomeňte na DisplayPort. Samsung vám přitom zrovna neusnadňuje ani to připojení přes HDMI, které je připraveno spíš na multimediální přehrávače či konzole a při použití s počítačem si musíte nastavení doladit.

Hráči potřebují rychlou odezvu

Televizory počítají hlavně s připojením Blu-ray přehrávačů a případně herních konzolí. Výrobci se chlubí pokročilými obvody na zpracování obrazu pro vyhlazení pohybů a odstranění kompresních artefaktů. Všechny tyto funkce navíc ale zvyšují dobu zpracování obrazu v televizoru, a tak se prodlužuje tzv. input-lag – doba mezi vstupem obrazu a jeho zobrazením na obrazovce.

Pro počítačové hráče je input-lag extrémně důležitý, rychlost vizuální odezvy na stisk tlačítka rozhoduje mezi výhrou a prohrou. Proto dávají smysl rychlé herní monitory.

Klepněte pro větší obrázek
To by šlo. Výsledek jsme čekali daleko horší

Ve standardním režimu jsme televizoru Samsung naměřili input-lag 56 ms. Podařilo se nám ho nastavením snížit na 23 ms, což už je pro hraní na 60 Hz použitelná hodnota a nebude vám to komplikovat život. Nároční profíci budou chtít samozřejmě lepší hodnoty, ale pro ty jsou tu superdrahé herní monitory.

Podstatné také je, že nyní neexistuje televizor, který by dokázal zobrazit z počítače víc jak 60 Hz signál v rozlišení 4K. Současné HDMI 2.0 to neumí. Zvládne to až HDMI 2.1, které ale přijde na trh někdy v příštím roce. Pokud chcete ve 4K více Hz, musíte nyní pro propojení použít DisplayPort 1.4 a ten televizory nenabízejí.

4K + 60 Hz + HDR: jak na to?

Připojením počítače k televizoru přes HDMI to nekončí. V případě Samsungu musíte změnit typ připojeného zařízení na PC, jen tak se vám sníží input-lag a obejdou různé vylepšovací funkce obrazu.

Klepněte pro větší obrázek
S omezenými barvami vypadá vyhlazený text naprosto děsivě

Pokud ale nastavíte výstup z počítače 4K při 60 Hz, přijdete o rozšířené barvy a HDR. Rozsah barev se použije jen 16-235 místo 0-255, což způsobí naprosto děsivé vyhlazování písem, kdy se původně černý text přelévá mezi žlutou a modrou. Windows ignorují i HDR a obraz působí divně. Barvy se spraví nastavením výstupu na 30 Hz, ale používat počítač s tak pomalým výstupem nepřejeme ani nepřátelům. Na Excel dobré, ale jinak děs a hrůza.

Klepněte pro větší obrázek
Abyste z televizoru po připojení k počítači dostali pěkný obraz, musíte si přepnout na vstupu daného HDMI plné barvy, zapnout herní režim a potlačit kompenzaci černé. Ve výchozím stavu vás totiž obraz asi vyděsí.

Jak to spravit? Na televizoru musíte jít do systémového nastavení externích zařízení a tam povolit HDMI UHD Color na konkrétním HDMI vstupu. Toto nastavení musíte průběžně kontrolovat, nepřežije třeba krátké odpojení HDMI kabelu. V této nabídce si ještě zapněte herní režim (dále zrychlí odezvu) a nastavení Černá HDMI nastavte na nízký, jinak černá bude divně šedá (místo 0 bude těch 16) a barvy mdlé.

HDR vás neoslní, ale funguje

Kvůli maximálnímu jasu kolem 300 nitů a zapnutému HDR končí běžná bílá v rámci Windows na 170 nitech. Běžně testuji notebooky s jasem přes 250, ty lepší umí i hodně přes 300 nitů. Displej televizoru tak v základních barvách působí spíše tlumeným dojmem. Pro účely normy sRGB to stačí, ale obrazu chybí život. Kalibrace nutného režimu PC/hry je přitom také na poměry testovaných displejů podprůměrná a přesnost kalibrace dE přes 8 znamená, že fotky na tom raději neupravujte.

Při sledování byste měli být od monitoru alespoň metr daleko. Při menší vzdálenosti se už v rozích projeví horší pozorovací úhly a zesvětlování obrazu se snižujícím se kontrastem. Téměř se to blíží chování IPS displejů, ale jde o VA panel.

Windows dnes už zvládají HDR filmy a hry v pohodě. Vyzkoušeli jsme demo Forzy 4, která umí HDR, a obraz je rozhodně lepší, dynamičtější a jasnější než v základním režimu. Nízký maximální jas ale znamená, že vás HDR neoslní. Obraz prostě vypadá normálně a hezky. HDR tak nabídne hlavně jemnější odškálování v jasných a tmavých odstínech, ale stejně panel televizoru umí jen 8 bitů a 10bitové HDR se dopočítává rastrováním do více pixelů.

Když chcete něco velkého

Levný 4K HDR televizor tedy dokáže nahradit drahý 4K HDR herní monitor. Dostanete ale horší ergonomii, delší input-lag, pomalejší panel, pracnější nastavení PC režimu a podporu HDR bez tolik obdivovaného jasu HDR obrazu.

Pokud zatím hrajete na běžném 60Hz monitoru a chtěli byste hlavně něco velkého, televizor vám pomůže. Nejde ale o zázračný life-hack, kterým obejdete vysokou cenu herních monitorů. Nízká cena se projeví řadou kompromisů a musíte se rozhodnout, že na ně přistoupíte.

Na běžnou počítačovou práci je takový televizor namísto monitoru v pohodě použitelný, ale zde vás více než obrazové kompromisy bude limitovat značně omezená ergonomie a trochu blednoucí rohy při pozorování obří obrazovky z příliš blízké vzdálenosti. Ale opět, pokud vám jde především o velikost obrazu, je to způsob, jak levně přijít k obrovské pracovní ploše.

K testu zapůjčilo CZC.cz

Diskuze (63) Další článek: Chrome 71 přináší na Android podporu sdílení přímo do webových stránek

Témata článku: Windows, Video, Samsung, Monitory, HDR, Herní konzole, Televize, Příslušenství, Excel, Unboxing, ergonomie, CZC.cz, Horní hrana, Jas, Váš HDR, Rychlá odezva, Základní barva, Příští rok, Základní režim, Letošní novinka, Vysoká cena, Počítačový hráč, Malá vzdálenost, Lev, Televizor, Herní konzole na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
K americkému námořnictvu se připojila robotická minolovka. K likvidaci min nepotřebuje posádku

K americkému námořnictvu se připojila robotická minolovka. K likvidaci min nepotřebuje posádku

** Robotické válečné lodě se už stávají realitou ** Do služby v US Navy nedávno oficiálně vstoupila robotická minolovka ** Námořní miny detekuje a likviduje pomocí sonaru a magnetickými systémy

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Facebook a Instagram mohou přes své prohlížeče sledovat veškerou vaši aktivitu, odhalila analýza
Markéta Mikešová
SledováníSoukromíInstagramFacebookSociální sítě
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru