Levný notebook pod stromečkem je lepší než PC

Notebooky ukusují na trhu s počítači stále větší podíl. V posledních letech šly ceny notebooků drasticky dolů, a tak se nejlevnější modely dají pořídit už od patnácti tisíc korun s daní. Přitom se svými vlastnostmi stolním počítačům vyrovnají, dokonce je ve spoustě věcí předčí. Asi nenajdete moc dárků za přijatelnou cenu, ze kterého bude mít student stejnou radost jako z notebooku. Pojďte se s námi podívat, jaké výhody notebooky mají a podle čeho se při jejich výběru orientovat.

Za částky od patnácti tisíc korun seženete nejlevnější notebooky bez operačního systému. Typická konfigurace notebooku za sedmnáct tisíc působí na první pohled slabě. Procesor Intel Celeron M 380 běží „jen“ na 1,6 GHz, ale stejně jako u procesorů Core 2 Duo platí, že 1,6 GHz u mobilního Celeronu je mnohem víc, než 1,6 GHz u Celeronu pro stolní PC. Horší je to s operační pamětí. V této cenové kategorii se stále objevují konfigurace s dnes naprosto nedostatečnými 256 MB RAM (ze kterých ještě něco málo následně usurpuje grafická karta). Ale najdou se i modely s 512 MB RAM. O grafiku se starají v čipových sadách integrovaná grafická jádra, což znamená dostatečný výkon pro staré hry a kancelářské aplikace. Horší už to bude s Windows Vista a rozhraním Aero Glass, pravděpodobně skončíte s nepořízenou. Obvyklý je pevný disk s 5400 ot./min a velikosti 60 GB. Úlohu optické mechaniky zastupují DVD vypalovačky, někdy i s podporou DVD RAM, občas ještě narazíte na kombo CD-RW s DVD-ROM. Některé notebooky jsou vybavené čtečkou paměťových karet, Wi-Fi adaptér pro bezdrátové připojení schází opravdu jen výjimečně.

Především nelze opomenout displej – i když jde jen o nejlevnější technologii TN. V této kategorii standardní rozlišení 1024×768 bodů pomalu nahrazuje širokoúhlý formát 1280×800 bodů. V základní výbavě notebooku je celkem logicky i klávesnice a miniaturní reproduktory.

Jaký počítač pořídíme za stejné peníze

Pokud budete chtít poskládat podobně výkonné stolní PC s monitorem a ostatními periferiemi, které najdete v notebooku integrované, obdobná sestava vyjde jen o málo levněji. Smysluplná konfigurace skládající se z levného procesoru – například Celeronu D356, základní desky s integrovanou grafickou kartou (obdobně výkonnou, resp. nevýkonnou), 512MB DDR2 RAM, 80GB pevného disku, DVD vypalovačky a skříně se zdrojem vyjde na 9 200 korun s DPH. K tomu ještě musíte připočíst čtyři a půl tisíce za 15" LCD (neb co ušetříte nákupem levného CRT monitoru, se vám za dva roky vrátí na účtech za elektřinu) a asi pětistovku za nejlevnější klávesnici, myš a reproduktory. Celkem se tedy dostanete lehce přes čtrnáct tisíc korun.

Co u notebooku, který je o dva a půl tisíce drážší, dostanete navíc? Především je to mobilita a možnost pracovat i během cestování či na přednáškách mimo dosah elektrické zásuvky. Další výhodou je výrazně nižší spotřeba. U notebooku zapojeného do sítě se pohybuje mezi 20-40 W. Výše popsaný stolní počítač se zapnutým LCD panelem spotřebuje asi 120 W v klidu, při zátěži to bude ještě o něco víc.

Notebook má navíc, což vás asi nepřekvapí, baterie. To je obrovská výhoda v případě, že dojde k výpadku napájení. K notebooku ale ještě určitě pořídíte myš, nějakou brašnu a možná lepší klávesnici.

Za vyšší výkon časem zaplatíte

Výhodou stolního počítače bude vyšší výkon. Nejvíce to zřejmě bude znát u operací s pevným diskem – například při spouštění systému či aplikací - celý počítač bude výrazně svižnější. Rychlejší bude také optická mechanika. Vyšší bude i výkon procesoru, ale v tomto případě si nějakého rozdílu asi ani nevšimnete – v kancelářských aplikacích to nebude znát. Herní výkon je u obou řešení srovnatelný – hlavní brzdou bude grafická karta a tak se obě řešení příliš neliší.

Co je ale u stolního počítače horší, je hlučnost – větší spotřeba, a s tím související vyzářené teplo, se musí nějak dostat ven. Spousta ventilátorů a rychlejší pevný disk jsou také mnohem více slyšet. Díky tomu je stolní PC oproti notebooku výrazně hlučnější. Vyšší náklady na provoz cenový rozdíl mezi notebookem a stolním počítačem velmi rychle srovnají. S mobilitou budete na štíru, protože stěhovat počítač není nic, co by člověk rád denně provozoval. A pokud se budete chtít alespoň trochu bránit proti výpadkům proudu a dáte za UPS něco přes dva tisíce, získáte tím jen nějakých pět či deset minut provozu dobrých tak k uložení rozdělané práce.

Trochu spornější je to u servisu. Notebook v záruce by měl putovat do autorizovaného servisu. U stolního PC si ale zdatnější jedinci servis obstarají sami. Pro někoho výhoda, jiný musí stejně servis zavolat.

Stolní PC je variabilita sama

Obdobné je to i s rozšiřováním – u stolního počítače to jde mnohem snadněji, a vyměníte každou jeho součást. U notebooku můžete sami obvykle tak akorát doplnit paměť či vyměnit pevný disk a optickou mechaniku. Na druhou stranu spousta lidí do počítače dokoupí taktéž nejvýš paměť či pevný disk a upgrade řeší výměnou celého stroje.

Pokud do stolního počítače oproti výše uvedené konfiguraci investujete navíc pět tisíc na mnohem výkonnější grafickou kartu, rozšíření paměti, až trojnásobně větší disk a větší monitor, bude jeho herní výkon i užitná hodnota mnohem vyšší.

Pokud investujete navíc pět tisíc do notebooku, moc se toho nezmění. Namísto mobilního Celerona dostanete mobilní Pentium (výkon při operacích náročných na CPU bude o něco vyšší, zřejmě se zlepší i výdrž na baterie) či v lepším případě dvoujádrový procesor Core Duo (který, obzvláště u notebooků, využijete jen občas), jeden gigabajt operační paměti a 60GB disk nahradí stále příliš pomalá 100GB varianta. Největší slabinou pak bude stejná pomalá integrovaná grafika a stejně velký displej.

S výjimkou pomalejšího disku a horších možností rozšíření a smysluplného vylepšení konfigurace tak výhody notebooku přece jen převažují nad jeho nevýhodami.

Témata článku: Notebooky, Windows, Levné monitory k pc, Nejlevnější kategorie, Slabá baterie, Herní monitory, Monitory k pc, Levný model, Pentium, Levný stroj, PC, Oblíbené Pentium, Lev, Repasované notebooky, Herní klávesnice a myš, PC monitory, Mobilní varianta, Široký displej, Nejlevnější stroj, Optický disk, Notebook, Levný notebook, Výpadky paměti, PC klávesnice, Manažerský notebook


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

10 map, na kterých můžete COVID-19 sledovat téměř v živém přenosu

** Koronavrus můžete sledovat skoro živě ** Analytici a kartografové připravili hromadu map ** Vybrali jsme deset z nich

Jakub Čížek | 8

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

Srovnali jsme česká města s IBM, Googlem nebo třeba Samsungem. Podívejte se, v jaké firmě „žijete“

** Nadnárodní korporace zaměstnávají stovky tisíc lidí ** Mají tedy velikost metropolí ** Srovnali jsme je s českými krajskými městy

Jakub Čížek | 15

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor