Levnější bezdrátové USB má háček

Technologie Wireless USB už existuje ve variantě, která umožňuje výrobu čipů s cenou pod dva dolary. Za nízkou cenu uživatelé zaplatí snížením přenosové rychlosti, ale u většiny nasazení to nemusí vadit.
Společnost Cypress Semiconductor v pondělí oznámila zahájení produkce čipů WirelessUSB LS pro účely testování výrobci bezdrátových zařízení. Nová generace čipů od Cypressu je zajímavá zejména cenou, která byla stanovena na 1,95 dolaru za Wireless USB vysílač a na 2,20 USD za čip umožňující obousměrnou komunikaci. Nízká cena překonává konkurenční technologie, což má být podle Cypressu nejdůležitějším prvkem v prosazování této technologie. Další výhodou oproti Bluetooth nebo Wi-Fi je kompatibilita s USB 1.1 a tudíž využití standardních USB driverů v OS Windows.

WirelessUSB LS pracuje na frekvenci 2.4 GHz s dosahem 10 metrů v laboratorních podmínkách stejně jako první generace bezdrátového USB nebo Bluetooth. Přenosová rychlost WirelessUSB LS dosahuje maxima na 62,5 kbps, zpoždění při přenosu se pohybuje v řádu jednotek milisekund. Srovnatelné technologie včetně původního WirelessUSB EX nabízejí rychlosti výrazně vyšší. EX verze bezdrátového USB má maximální přenosovou rychlost 217,6 kbps, Bluetooth nabízí jeden megabit a Wi-Fi je až jedenáctkrát rychlejší než Bluetooth.

Jednotlivé druhy bezdrátových sítí jsou používány k různým účelům. Technologie Wireless USB je určena zejména pro použití v počítačových periferiích jako jsou myši a klávesnice případně pro bezdrátové připojení tiskárny k osobnímu počítači nebo notebooku.

Bezdrátové technologie nabízejí větší uživatelský komfort bez kontaminace pracovního prostředí přebytkem kabelů, ale kvůli výrazně vyšší ceně oproti tradičním technologiím se ve větším měřítku neprosadily. Bluetooth se zviditelnil zejména v oblasti mobilních telefonů, kde je brán jako kvalitnější náhrada dříve obvyklého infračerveného přenosu. Oproti němu nevyžaduje přímou viditelnost mezi komunikujícími přístroji a navíc umí vytvářet virtuální sítě spojující větší množství prvků. Pro osobní počítače existují Bluetooth adaptéry pro bezdrátové připojení mobilního telefonu k notebooku nebo bluetooth tiskárny. Wi-Fi nebo wireless LAN díky vysoké rychlosti nabízí bezdrátovou alternativu klasické lokální počítačové sítě a umožňuje také připojení k internetu prostřednictvích takzvaných hot-spotů, veřejně přístupných Wi-Fi vysílačů, které bývají umístěny na místech s vysokou koncentrací lidí jako jsou hotely, nádraží a podobně.

Primárním trhem pro čipy společnosti Cypress jsou počítačové periferie, myši, klávesnice nebo herní ovladače, kde nevýhodu nízké přenosové rychlosti vyvažuje velice rychlá doba odezvy a nízké požadavky na napájení. Speciální kódování komunikace podle schématu Direct Sequence Spread Spectrum, pak má zaručit nerušený provoz v prostoru, kde se zároveň vyskytují další bezdrátová zařízení, pracující na frekvenci 2,4 GHz.

Diskuze (40) Další článek: Červ přiměl Microsoft změnit nastavení Windows XP

Témata článku: USB, Bezdrátové USB, Wi-Fi Direct, Připojená klávesnice, Vysoký dosah, Wi-fi a Bluetooth, Maximus, Kontaminace, Spectrum, Klávesnice bluetooth, Tradiční prvek, Srovnatelná technologie, Herní klávesnice a myš, Bezdrátová klávesnice s myší, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, USB klávesnice, Hot Spot, Nízká cena, Vysoká rychlost, Přenosová rychlost, Vysoká frekvence, Přímá viditelnost, USB Wi-fi, Nízká odezva, Virtuální klávesnice


Určitě si přečtěte

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku