Levnější bezdrátové USB má háček

Technologie Wireless USB už existuje ve variantě, která umožňuje výrobu čipů s cenou pod dva dolary. Za nízkou cenu uživatelé zaplatí snížením přenosové rychlosti, ale u většiny nasazení to nemusí vadit.
Společnost Cypress Semiconductor v pondělí oznámila zahájení produkce čipů WirelessUSB LS pro účely testování výrobci bezdrátových zařízení. Nová generace čipů od Cypressu je zajímavá zejména cenou, která byla stanovena na 1,95 dolaru za Wireless USB vysílač a na 2,20 USD za čip umožňující obousměrnou komunikaci. Nízká cena překonává konkurenční technologie, což má být podle Cypressu nejdůležitějším prvkem v prosazování této technologie. Další výhodou oproti Bluetooth nebo Wi-Fi je kompatibilita s USB 1.1 a tudíž využití standardních USB driverů v OS Windows.

WirelessUSB LS pracuje na frekvenci 2.4 GHz s dosahem 10 metrů v laboratorních podmínkách stejně jako první generace bezdrátového USB nebo Bluetooth. Přenosová rychlost WirelessUSB LS dosahuje maxima na 62,5 kbps, zpoždění při přenosu se pohybuje v řádu jednotek milisekund. Srovnatelné technologie včetně původního WirelessUSB EX nabízejí rychlosti výrazně vyšší. EX verze bezdrátového USB má maximální přenosovou rychlost 217,6 kbps, Bluetooth nabízí jeden megabit a Wi-Fi je až jedenáctkrát rychlejší než Bluetooth.

Jednotlivé druhy bezdrátových sítí jsou používány k různým účelům. Technologie Wireless USB je určena zejména pro použití v počítačových periferiích jako jsou myši a klávesnice případně pro bezdrátové připojení tiskárny k osobnímu počítači nebo notebooku.

Bezdrátové technologie nabízejí větší uživatelský komfort bez kontaminace pracovního prostředí přebytkem kabelů, ale kvůli výrazně vyšší ceně oproti tradičním technologiím se ve větším měřítku neprosadily. Bluetooth se zviditelnil zejména v oblasti mobilních telefonů, kde je brán jako kvalitnější náhrada dříve obvyklého infračerveného přenosu. Oproti němu nevyžaduje přímou viditelnost mezi komunikujícími přístroji a navíc umí vytvářet virtuální sítě spojující větší množství prvků. Pro osobní počítače existují Bluetooth adaptéry pro bezdrátové připojení mobilního telefonu k notebooku nebo bluetooth tiskárny. Wi-Fi nebo wireless LAN díky vysoké rychlosti nabízí bezdrátovou alternativu klasické lokální počítačové sítě a umožňuje také připojení k internetu prostřednictvích takzvaných hot-spotů, veřejně přístupných Wi-Fi vysílačů, které bývají umístěny na místech s vysokou koncentrací lidí jako jsou hotely, nádraží a podobně.

Primárním trhem pro čipy společnosti Cypress jsou počítačové periferie, myši, klávesnice nebo herní ovladače, kde nevýhodu nízké přenosové rychlosti vyvažuje velice rychlá doba odezvy a nízké požadavky na napájení. Speciální kódování komunikace podle schématu Direct Sequence Spread Spectrum, pak má zaručit nerušený provoz v prostoru, kde se zároveň vyskytují další bezdrátová zařízení, pracující na frekvenci 2,4 GHz.

Diskuze (40) Další článek: Červ přiměl Microsoft změnit nastavení Windows XP

Témata článku: USB, Vysoká rychlost, Vysoký dosah, Nízká odezva, Hot Spot, Wi-fi a Bluetooth, Kontaminace, Nízká cena, Maximus, Klávesnice bluetooth, Herní klávesnice a myš, Bezdrátová klávesnice s myší, Tradiční prvek, Virtuální klávesnice, Vysoká frekvence, Bezdrátové USB, Připojená klávesnice, Spectrum, Mobilní telefony klasické s klávesnicí, Přenosová rychlost, Srovnatelná technologie, USB Wi-fi, Wi-Fi Direct, Přímá viditelnost, USB klávesnice

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší