Levné a rychlé čipy pro notebooky od Intelu – sem s nimi!

Přes 300 megahertzů, pod tisíc dolarů? Takový notebook bych si dal líbit.
Den za dnem se potvrzuje zrychlené tempo uvádění nových produktů u Intelu. Koncem ledna čipový gigant ohlásil skupinu čipů určených pro notebooky; dobrou zprávou je, že jsou vesměs jak levné, tak výkonné, což se zejména u notebookových čipů zatím příliš často nestávalo. Začíná se u dvou Celeronů, určených přímo pro notebooky; jsou taktované na 266 a 300 MHz a míří do nejlevnějších přenosných počítačů. Cena těchto čipů umožní výrobu značkových notebooků hluboce pod 1500 USD, a je pravděpodobné, že koncem roku se začnou objevovat přenosné počítače i pod 1000 dolarů. Výše pak jsou čipy Pentium II taktované na 333 a 366 MHz, tedy čipy s vysokou výkonností (přesahujících většinu dnešních stolních počítačů) a optimalizované na nízkou spotřebu energie. Celerony budou stát 106 a 187 USD, cena Pentií II zatím známa není.

Živě komentuje: pokud srovnáme s ceníky z loňské zimy, zjistíme, že za rok došlo zhruba ke zdvojnásobení výkonu čisté procesorové síly při srovnatelných či dokonce nižších cenách. Pro kvalitní a rychlou práci s kancelářským software bohatě postačí Celeron na 266 MHz, takže se nyní mění situace ohledně nejdražších prvků v notebooku - není to čip, ale obrazovka (nikdo už nenabízí malé úhlopříčky), a také pevné disky do notebooků jsou cenově stále příliš vysoko.

Váš názor Další článek: SmartSuite R10: Lotus boj nevzdává

Témata článku: Software, Notebooky, Čipy, Čip, Zima, Srovnatelná cena, Čistá energie, Levný notebook, Nejlevnější notebooky, Levné stolní počítače

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost