Levná ochrana počítače

O potřebě ochrany vlastního počítače ví téměř každý. Ochrana počítače přitom nemusí nutně znamenat prázdnou peněženku.
Pavel Nygrýn: O potřebě ochrany vlastního počítače ví téměř každý. Zákeřné viry nebo zlomyslný hacker vám mohou způsobit nejen bezesnou noc nad přeinstalováním systému a programů, ale zejména velké ztráty dat. Ochrana počítače přitom nemusí nutně znamenat prázdnou peněženku.

Pokud budete zabezpečovat celou firmu, neváhejte investovat do konzultace s odborníky. U vás doma by však mělo stačit dodržovat několik jednoduchých zásad a používat sadu speciálních programů, za které dokonce nemusíte nic platit.

Klasikou mezi útočníky na váš počítač jsou viry. Prodělaly několik desítek let vývoje a souboj s nimi zřejmě bude pokračovat s neztenčenou intenzitou i v příštím tisíciletí. V poslední době stále více prodejců dává k počítačům antivirový program zdarma. Jestliže nic takového na svém disku nemáte, pořád ještě nemusíte nic platit. Existuje kvalitní antivirus InoculateIT, který vydává Computer Associates. Pro domácí použití je zdarma a dokáže chránit před klasickými viry, makroviry a e-mailovými viry.

Přepadený pošťák

Místem, které je v Internetu snadno napadnutelné, je elektronická pošta. V podstatě kdokoli s patřičnými znalostmi může bez problémů číst vaše maily. Posíláte-li tedy citlivé informace, měli byste použít šifrování. Klasikou v této oblasti je PGP (Pretty Good Privacy) – www.pgp.com. Tento program pracuje téměř na všech rozšířených platformách a šifrované maily můžete posílat komukoli. Jednodušší a pohodlnější používání ve Windows s plnou kompatibilitou může zajistit PGPfreeware (www.nai.com). Můžete ho navíc propojit s většinou rozšířených poštovních programů.

Když už jsme u Internetu, je potřeba připomenout i hackery. Proti profesionálnímu útoku svůj počítač asi neubráníte, ale nechcete přece, aby se vám na discích procházel kdokoli. Mnoho hackerů navíc vypouští do Internetu programy, které vyhledávají nechráněné počítače. Základním stavebním kamenem vaší ochrany by se měl stát firewall. Zabrání používání služeb, které by mohl útočník zneužít. V tom nám pomůže ZoneAlarm.

Kromě firewallu můžete například zakázat používání Internetu některým aplikacím a ochranu proti e-mailovým „červům“. Firewall je součástí téměř každého proxy serveru, jako je třeba český Proxy+. Nezapomeňte, že nestačí program nainstalovat, musíte ho také správně nastavit. Ještě jednodušší je AnalogX Port Blocker. Není to firewall, pouze umožňuje blokovat a sledovat libovolný TCP nebo UDP port. Může tak v počítači zakázat libovolnou internetovou službu.

„Zalepený“ disk

Na váš počítač se útočník nemusí dostat jen přes Internet. Když někdo získá váš pevný disk, nemusí ještě získat vaše data. Existuje celá škála programů, která umožní zašifrovat vybrané soubory nebo celý disk. Poměrně rychlý je Cipher (). Dobrý šifrovací algoritmus i silnou délku klíče používá Cryptext, který umožní šifrovat nebo dešifrovat soubor poklepáním myší. Encryption Plus Folders Lite vám dovolí vytvořit bezpečný adresář. Všechny soubory, které do něj uložíte, budou automaticky zašifrovány.

Šifrování je patrně jedinou metodou, která zabrání útočníkovi zneužít vaše data. Existuje sice množství programů, které přidávají různá hesla a zámky do Windows 95/98, ale ani pro začátečníka není příliš složité je obejít. Pokud byste přece jen něco takového hledali, zkuste DesktopShield 2000. Proti nechtěným zásahům do systému se hodí ZucchiniSoft System Lock. Uživatel může zakázat například nastavování šetřiče obrazovky, vzhledu nebo některých prvků v ovládacích panelech, takže počítač najdete v původním stavu i po práci mladšího sourozence.

Odložené heslo

Také se vám zdá, že hesel a uživatelských jmen máte pořád více? Není příliš chytré psát si je do deníčku nebo na spodní stranu klávesnice. Naštěstí existuje spousta programů, které se o vaše hesla dokáží více či méně pohodlně postarat. Základním předpokladem je samozřejmě bezpečné zašifrování souboru, do kterého se hesla ukládají. Zkuste třeba ABI-Key Manager nebo Password Manager.

A dobré rady nakonec – mnoho útoků na počítače připojené k Internetu využívá některou známou bezpečnostní díru v operačním systému, internetovém prohlížeči nebo poštovním programu. Proto byste si měli vždy opatřit a nainstalovat nejnovější záplaty. Pokud útok povede fyzickou cestou, může se vám stát, že jednoho dne najdete v obýváku místo počítače jen prázdné místo na stole. Cena ukradeného počítače může být vysoká, ale cena ukradených dat ještě vyšší. Naštěstí máte přece v šuplíku zálohu. Nebo ne? Tak nainstalujte alespoň BackupMaker.


Právě vyšlo
nové číslo
časopisu Computer.

Diskuze (2) Další článek: Microsoft prý začal pracovat na linuxových verzích aplikací

Témata článku: Windows, Internet, Ochrana počítače, Lev, Nechtěná data, Složité heslo, Good, Libovolný soubor


Určitě si přečtěteAktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu