Letošní Turingovu cenu získal James Gray spolutvůrce jazyka SQL

Během uplynulého víkendu získal Turingovu cenu pro letošní rok James Gray, jedna z významných postav databázových technologií.
Během uplynulého víkendu získal Turingovu cenu pro letošní rok James Gray, jedna z významných postav databázových technologií. Představitelé udílející organizace, kterou je Association for Computing Machinery, odůvodnili své rozhodnutí přínosem tohoto odborníka na vzniku jazyka SQL (Structured Query Language). Gray pracoval v polovině 70-tých let na vývoji systému R (IBM), ve kterém byla implementována prototypová verze tohoto mocného jazyka (v té době se mu ještě říkalo Sequel). Hlavní část jeho zásluh pak spadá do oblasti transakčního zpracování. Jak sám Gray prohlásil, "pomocí SQL je možné psát databázové programy stokrát snadněji, dříve na odladění jednoho příkazu připadalo v průměru 17 chyb."

Živě komentuje: Pro mnohé databázové systémy dneška je jediným "použitelným" jazykem právě SQL. O jeho výhodách (a také nevýhodách) nemá již dnes cenu vést žádné delší diskuse - byl, je a pravděpodobně i bude užitečným. Grayův podíl na vývoji byl podstatný, a byť nelze říci, že bez něj by SQL nebyl, ocenění si zcela jistě zaslouží. Uvidíme, třeba se jednou bude udělovat cena Jamese Graye za zásluhy o rozvoj databázových technologií.

Váš názor | Opravené ICQ 99 build 1620

Témata článku: Alan Turing, Významný post, Jazyk, SQL, Cena, James Bond, Let

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší