Letos přijdou ještě dvě důležité novinky pro Intel i AMD: nové desky s čipsety Z390 a Z490

Tento rok vyjdou ještě dvě zásadní novinky v oblasti základních desek pro osobní počítače, a to jak na platformě Intel, tak AMD. Prozrazují to uniklé obrázky z prezentací roadmapy výrobců základních desek, na které upozornil web VideoCardz.

V případě Intelu se bude jednat o základní desky s čipsetem Z390, které budou nutné pro nové 8jádrové procesory Coffee lake, které by měly dorazit letos. Základní desky s tímto nejnovějším čipsetem budou samozřejmě kompatibilní i se staršími procesory Coffee Lake, které byly uvedeny již minulý rok.

U nového čipsetu pro AMD platformu Z490 je prozatím změn známo velmi málo. Tou hlavní a zatím jedinou změnou vůči již uvedenému X470 je podpora čtyř dalších PCIe 3.0 linek navíc. Zda jsou určené pro další PCI-E sloty, nebo o posílení řadičů (více SATA, více USB) můžeme zatím pouze spekulovat.

Ohledně uvedení na trh figurují oba dva typy nových desek v druhé polovině roku 2018 bez bližšího určení. Očekáváme, že se objeví na konci léta.

Diskuze (5) Další článek: NewLine-1: malý Falcon 9 od čínské firmy může letět už za dva roky

Témata článku: Hardware, Intel, AMD, USB, Nový čipset, Uniklý obrázek, Jediná změna, Zásadní novinka, Osobní počítač, Nejnovější čipset, Základní deska, Sata, Druhá polovina, Starý procesor, Čipset, Nová deska, Polovina, Coffee Lake, Deska

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů