Letos poprvé LCD monitory převáží nad staršími CRT modely

V instalované bázi ovšem stále vedou „televize“, a bude tomu tak i po několik příštích let.

Podle analýzy známé výzkumné firmy IDC mají letos poprvé monitory s tekutými krystaly čili LCD monitory převážit v prodeji nad technologií CRT („televizní obrazovky“). Vládce trhu s monitory se pomalu odebírá na odpočinek – ví, že jej už žádná světlá budoucnost nečeká, ale svého království se nevzdá ani o den dříve, než je nutné a bude jej předávat kousek po kousku.

Agentura tvrdí, že letos bude prodáno LCD monitorů za dvacet miliard dolarů, zatímco CRT monitorů pouze za 12,3 miliard. Rozdíl je velmi značný; protože loni ještě i v obratech převažovaly CRT monitory, dochází k velmi rychlé a významné změně na trhu. Přesto ale ještě nebude prodáváno více LCD monitorů než CRT obrazovek – průměrná cena CRT monitoru je o tolik nižší (méně než poloviční), že bude trvat ještě jeden rok, než LCD monitory budou vést i co do počtu. V instalované základně však budou CRT monitory nepochybně vést ještě mnoho dalších let; fyzická doba zastarání monitoru je velice dlouhá a i rozlišení většiny CRT monitorů (1024x768 a více) jim zabraňuje, aby po několik příštích let zastaraly morálně. Jen velmi malé množství uživatelů se neobejde bez vyššího rozlišení; je možné, že za delší dobu bude „normou“ již zcela jiné rozlišení, například podélné (kupř. 2048x768, jedna polovina na nástroje, panely, utility atd., druhá na obrazovku vlastního programu), ale to je ještě hudba daleké budoucnosti a vyžaduje přepracování uživatelských rozhraní u běžných programů.

Kromě stále vysoké ceny stojí LCD monitorům v rychlejším dobývání trhu ještě jedna překážka, a tou je, paradoxně, rychlý vývoj této technologie. Dnes je nejprodávanější a cenově přijatelná úroveň patnáctipalcového LCD monitoru, který je plus-mínus srovnatelný se 17“ CRT monitorem. Technologie se ale rychle zlepšuje: 17“ LCD monitory, odpovídající 19-20“ u CRT, budou za dva roky stejnou komoditou jako dnešní patnáctipalce u LCD.

Diskuze (27) Další článek: Nejaktivnější červi a viry v březnu

Témata článku: Monitory, LCD, Let, CRT, Krystal, Rychlá doba, Významná cena, Srovnatelná cena, POP, Mode, Model S, Přijatelná úroveň, Televizní obrazovka, Model, Srovnatelná technologie, Značný rozdíl, Monitor


Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

Praktické vychytávky, které si chcete doinstalovat do Windows

** Pokud vás nudí vzhled nabídky Start, snadno jej můžete změnit. ** Stejně tak existují programy na přidání záložek do programů. ** Spokojit se ani nemusíte se základním ovládáním hlasitosti.

Vladislav Kluska | 46

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku