Letos poprvé LCD monitory převáží nad staršími CRT modely

V instalované bázi ovšem stále vedou „televize“, a bude tomu tak i po několik příštích let.

Podle analýzy známé výzkumné firmy IDC mají letos poprvé monitory s tekutými krystaly čili LCD monitory převážit v prodeji nad technologií CRT („televizní obrazovky“). Vládce trhu s monitory se pomalu odebírá na odpočinek – ví, že jej už žádná světlá budoucnost nečeká, ale svého království se nevzdá ani o den dříve, než je nutné a bude jej předávat kousek po kousku.

Agentura tvrdí, že letos bude prodáno LCD monitorů za dvacet miliard dolarů, zatímco CRT monitorů pouze za 12,3 miliard. Rozdíl je velmi značný; protože loni ještě i v obratech převažovaly CRT monitory, dochází k velmi rychlé a významné změně na trhu. Přesto ale ještě nebude prodáváno více LCD monitorů než CRT obrazovek – průměrná cena CRT monitoru je o tolik nižší (méně než poloviční), že bude trvat ještě jeden rok, než LCD monitory budou vést i co do počtu. V instalované základně však budou CRT monitory nepochybně vést ještě mnoho dalších let; fyzická doba zastarání monitoru je velice dlouhá a i rozlišení většiny CRT monitorů (1024x768 a více) jim zabraňuje, aby po několik příštích let zastaraly morálně. Jen velmi malé množství uživatelů se neobejde bez vyššího rozlišení; je možné, že za delší dobu bude „normou“ již zcela jiné rozlišení, například podélné (kupř. 2048x768, jedna polovina na nástroje, panely, utility atd., druhá na obrazovku vlastního programu), ale to je ještě hudba daleké budoucnosti a vyžaduje přepracování uživatelských rozhraní u běžných programů.

Kromě stále vysoké ceny stojí LCD monitorům v rychlejším dobývání trhu ještě jedna překážka, a tou je, paradoxně, rychlý vývoj této technologie. Dnes je nejprodávanější a cenově přijatelná úroveň patnáctipalcového LCD monitoru, který je plus-mínus srovnatelný se 17“ CRT monitorem. Technologie se ale rychle zlepšuje: 17“ LCD monitory, odpovídající 19-20“ u CRT, budou za dva roky stejnou komoditou jako dnešní patnáctipalce u LCD.

Diskuze (27) Další článek: Nejaktivnější červi a viry v březnu

Témata článku: Monitory, LCD, Krystal, Rychlá doba, Významná cena, Televizní obrazovka, Let, Srovnatelná technologie, CRT, Model, Monitor, POP, Srovnatelná cena, Model S, Značný rozdíl, Přijatelná úroveň, Mode

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost