Letos nás bude „oblbovat“ reklama za 62 miliard dolarů

Reklama je na webu všudypřítomná, pomalu se ale otvírají i cesty pro nové formáty. Ty by měly přinést zejména sociální sítě, které se nemusí omezovat pouze na tradiční bannerovou reklamu.
Letos nás bude „oblbovat“ reklama za 62 miliard dolarů

Před pár lety statistici v drahých analýzách předvídali, že objem online reklamy v roce 2011 překoná hranici 106 miliard amerických dolarů. Pak ovšem přišla krize a trajektorie grafu trošku zvolnili své rostoucí tempo. Uzavřela se jedna kapitola, prý splaskla další bublina a podle respektovaného eMarketeru dosáhl objem internetové reklamy v roce 2009 „pouze“ 55 miliard amerických dolarů – celosvětově. To je pouze dvouprocentní nárůst, letošní rok by měl ale na webu a v dalších internetových kanálech opět přinést hody. Reklama podle nových odhadů meziročně poskočí o 12 procent a celosvětově se na internetové reklamě vyjma reklamy mobilní utratí bezmála 62 miliard dolarů. Výhledy na příští roky jsou už ale střízlivější než před dvěma, třemi lety, stomiliardová hranice totiž nebude překonána ani do roku 2014. Ale znáte to, předpovědi jsou... jen předpovědi.

Mobil už nemá dva textové řádky...

Pod reklamou si ale pochopitelně nepředstavujte jen vtíravé ozvučené bannery, které čas od času doplní procesor vytěžující video. Společně s růstem celého reklamního trhu se objevují i její zcela nové formy. Typickým příkladem jsou chytré mobilní telefony. Zatímco ještě před několika lety vládla v Americe mobilnímu marketingu stará dobrá „textovka“, s příchodem větších displejů a rychlých datových paušálů proniká grafická reklama i sem. Stále častěji se tak setkáváme s proužkovou mobilní reklamou AdMob, AdSense a pochopitelně také se systémem iAd od Applu, který zamíří na čekající armádu jablečných kapesních počítačů.

Klepněte pro větší obrázek
Hurá, jablečná reklama!

V roce 2007 vytvořila mobilní grafická reklama (bannery) na americkém trhu objem 34 milionů dolarů, letos by to ale mohlo být až desetkrát tolik. Nejsilnějším kanálem zde nicméně stále zůstává otravná reklama v SMS zprávách a kontextová reklama v mobilních vyhledávačích. I za těmito čísly stojí starší zpráva eMarketeru, boom grafické reklamy a chytrých mobilních telefonů tak může ještě lecos pozměnit.

Svatý kontext

Webová reklama, mobilní reklama… Co chybí? Sociální sítě! Ačkoliv zařazením spadají pod běžnou webovou reklamu a principiálně se ani jinak neliší, přesto je dobré „sociální“ reklamu trochu vytrhnou z kontextu, protože se bez nadsázky jedná o potenciální zlatý důl.

Každý prodejce reklamy chce zaujmout konzumenta – nějakým způsobem zakřičet. Většina reklamy dlouhá desetiletí křičela především vizuálně, tedy čím barevnější a agresivnější, tím větší odezva, v novém miléniu se ale začala o své slovo díky internetovému boomu hlásit i reklama kontextová. Reklama šitá na míru.

Kontextová reklama „křičí“ to, co (možná) chcete poslouchat, a tak si může dokonce dovolit i ten luxus, že zapomene na křik vizuální. Ostatně podívejte se na AdSense od Googlu a jeho alternativy v podání Yahoo, Microsoftu a dalších. Právě tyto jednoduché dvoubarevné textíky bez jediného obrázku vydělaly Googlu jmění.

Klepněte pro větší obrázek
Černá, modrá a zelená vydělala Googlu jmění...

Současná kontextová reklama je postavená na obsahu webu, na kterém visí a na vašich preferencích. V ideálním případě se tedy na internetovém butiku objeví reklamní proužek na ještě lepší trička konkurence a podobně. Čím kvalitnější kontext – souvislost, tím větší pravděpodobnost, že návštěvník na reklamu klepne. A to je zase motivace pro autory obsahu, většina dnešní reklamy se totiž prodává v modelu PPC (Pay Per Click). Pokud na reklamu nikdo neklepne, administrátor webu nic nevydělá a zadavatel reklamy nezíská nového návštěvníka. Kvalita kontextu reklamy tedy zároveň něco vypovídá o tom, jak schopný je rozpoznávací systém souvislostí a jak dobrý text připravil autor stránek. Pokud se na stránkách prodejce jablek zobrazí reklama na plastikové modely letadel, o kontextu skutečně nemůže být řeč.

Sociální reklama zítřka

Po malé odbočce ale zpět k číslům. Sociální sítě mají tu výhodu, že umí (nebo alespoň mohou umět) mnohem lépe pracovat s kontextem. Z vašeho chování mohou rozpoznat vaše preference, krátké stavové zprávičky na Facebooku nebo Twitteru lze pak po obsahové stránce mnohem snáze rozpoznat (i když zde může pro změnu nastat problém s nedostatkem klíčových slov u expresivních výkřiků). Jednoduše řečeno, vaše sociální síť vás zná, zná vaše přátele, zná veškeré vaše sociální chování na službě a může vám tedy nabídnout tu nejcílenější možnou reklamu. A nakonec, na takovém Facebooku je dnes už skutečně skoro každý, je to vlastně takový malý „intranet“ uvnitř velkého internetu.

Klepněte pro větší obrázek 
Jen na Facebooku můžete světu oficiálně ohlásit,
že se vám líbí reklama

Není tedy divu, že raketovým tempem roste i reklama na této sortě webových služeb. Domovem sociálních webových sítí je doposud Amerika, která jim dala život. A není tedy divu, že právě tento trh dodnes generuje největší objem prodané „sociální“ reklamy. V roce 2009 se na Facebooku, MySpace a dalších prodalo ve Státech reklamy za 1,4 miliardy dolarů. Letos to bude o dalších skoro 300 milionů více a příští rok to už budou miliardy dvě. Ve srovnání s ostatními reklamními kanály je to zatím stále minorita, tempo růstu ale vypovídá o všem a prakticky jakýkoliv budoucí zásah do prodeje reklamy ze strany Facebooku nebo Twitteru může ś čísly docela slušně zamávat.

Tři miliardy dolarů

A zbytek světa? Zatím se s 1,62 miliardou dolarů dohromady drží za USA, už příští rok by měl ale dominovat. Státy budou pochopitelně i nadále největším reklamním trhem, světu se už ale nevyrovná. Když obě čísla sečtete, získáte 3,3 miliardy dolarů – při současném kurzu necelých 64 miliard korun.

Sociální reklama jako terminus technicus zatím příliš dobře nefunguje, i na sociálních sítích totiž v drtivé většině případů najdete běžnou bannerovou reklamu, nové nápady už ale klepají na dveře a tentokráte je tahounem třeba Twitter, který se vrhl do prodeje „trend topics“ – trendových klíčových slov, tedy témat, o kterých se na Twitteru zrovna štěbetá. Pokud chcete své téma dostat na titulní stranu služby, stačí si vytáhnout kreditní kartu.

Diskuze (23) Další článek: Armor X10gx: extrémně odolný tablet pro náročné

Témata článku: Byznys, Web, Internet, Sociální sítě, Statistiky, Reklama, AdSense, Webová reklama, Textovka, Reklamní trh, Nový odhad, Ozvučené video, Mobilní Facebook, Reklamní proužek, Dol, Zlatý důl, Google AdSense, Autor stránek, Malý objem, Let, Boom, Grafická reklama, Pay per Click, Preference, Mobilní číslo, Nejlepší mobilní telefony na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 92

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

Zorin OS 15: Vyzkoušejte další hezký a nenáročný linux pro mamku a taťku

** Ačkoliv je grafických linuxů plný internet, stále vládnou Windows ** Jeden z nich se jmenuje Zorin OS a nedávno se dočkal aktualizace ** Dělají jej dva kluci z Irska a je fakt hezký

Jakub Čížek | 115

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 95


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky