vse ma sve vyhody a nevyhody
Prostě mi nezbývá něž v zimě vstávat v 6 a v létě v 7.
Pro mě je důležité, že krom Španělska a Portugalska není země EU která chce zachovat zimní čas a je téměř jasné, že zůstane normální čas který někteří nazývají letní.Je fakt prdel chodit z klubů za světla a pak večer už přřed osmou/sedmou ke konci léta je šero, to fakt normální člověk necení. Takže klidně to posunout o dvě hodiny dopředu, ráno stejně bude tma furt a večer aspoň bary při západu slunce budou luxus!a argument, že prej posunout režim o hodinu dopředu lol, to bz se musela posunout celá společnost aby to nahradilo normální čas a zmizel zimní, takže pro příznivce zimního času by to dopadlo stejně, jen by se podivně vstávalo v divnou hodinu a do klůbů/barů se chodilo na 8/9 místo 10/11 lol
Opravdu ti připadá normální člověk, co vymetá bary? Máš pocit, že takhle zdegenerovanej je každej? Tušíš aspoň trochu, že normální lidi chodí do práce a mají rodiny? Ale podle tvého komentáře tipuju, že ti je tak maximálně 16, takže se ten nesmysl snad dá tím věkem omluvit. A mimochodem... normální je právě naopak ten "zimní" čas.
Ze te stara nikam nepousti a nemas zadny spolecensky zivot ani pratele, s kterymi bys mohl posedet treba na zahrade u grilu, je jenom a pouze tvuj problem. Letni cas za tvuj posrany zivot nemuze.
výhoda letního času, (nejen) VTM má tradiční téma 2x v roce...protože se EU nedokáže shodnout, který je ten "správný" tak se nic měnit nebude. Nebo udělat kompromis, posunout o 0,5hodiny a bude to takový mezi- čas.
Me je uplne jedno, jakej bude cas, ale at trvale bud CET, nebo CEST, nebo klidne neco mezi, ale at se to nestrida.Me by bylo jedno, kdybysme meli UTC, nebo at mame klidne Japonskej cas a meni se nam datum behem dne a obchody misto 8 az 20 budou mit otervreno 20 az 8 😁
To su take zbytocne kecy okolo toho casu. Nevidim ziadnu potrebu to menit. Neschopnost definitivne rozhodnut o zruseni posuvania ukazuje nedostatocny tlak/zaujem. Keby to bola naozaj zaujem vacsiny, tak uz je to davno zrusene. To je taka ludska prirodzenost, za kazdu cenu treba nieco zmenit. Vzdy ked pride novy sef, nova vlada, nove studie, .... Treba si priznat, ze diskusiu o zruseni posuvania casu mozeme zatial kludne odlozit.
Společnost se v posledních několika desetiletích proměnila, většina populace vstává později a naopak zůstává vzhůru déle. Hodina světla navíc večer proto znamená pro mnohé možnost věnovat se koníčkům, přátelům, rodině o hodinu déle. Je prokázáno, že v zimním období brzké setmění přináší zvýšené riziko depresí a špatné nálady. Světlo v půl čtvrté ráno při zachování SEČ celoročně rovněž nedává žádný smysl. Jediným logickým a správným řešením je tudíž zavedení celoročního SEČ + 1 = letního času.Nejstupidnější je pak argumentace slunečným polednem tedy časem, kdy je slunce v nejvyšší poloze na obloze - v našem časovém pásmu je rozdíl mezi nejvýchodnější a nejzápadnější části cca dvě hodiny, čili skutečné poledne ve 12 zažívá opravdu jenom velmi malá část obyvatel Evropy.
Názor byl 2× upraven, naposled 25. 3. 2022 10:04
Problém je, že pokud je poledne 12:00 a je jedno, zda bude letní nebo zimní čas, tak slunce nad hlavou bude mít vždy pouze určitá část obyvatel na daném poledníku, nikdy celá Evropa. Je třeba si uvědomit, že pokud ve 4:00 vychází slunce v Košicích, tak v Paříži mají ještě tmu. A naopak, v 21:00 je v Paříži ještě šero, v Košicích už hodinu mají tmu. Proto se EU nemůže domluvit, neboť jiná situace je na východě a jiná na západě. Jenom nám díky středové poloze to může být jedno, protože se změna neprojeví tak dramaticky, jako v uvedených oblastech.
Názor byl 1× upraven, naposled 25. 3. 2022 05:17
Je to úplně, jak se ten čas jmenuje. Jenom nechápu, proč mi hodinky v poledne nemohou ukazovat 12 hodin. Zeměkoule se točí furt stejně.Kecy, jako že "se stmívá později" jsou pitomost, je to jen úzus, že budu vstávat v 7 a půjde spát ve 22. Když někdo chce v létě vstávat dřív, nebo si užít večerního šera, nemusí kvůli tomu zavádět takovou pitomost, jako změnu času.
některé aktivity lidského života se řídí slunečním světlem (venkovní aktivita, vůbec schopnost fungovat...), a jiné aktivity se zase řídí hodinama (provozní doby,...). Člověk nebude v létě vstávat o hodinu dřív jenom proto aby vstal a čuměl jak je venku světlo, ale aby mohl něco dělat. Ale je v tom je dost limitovaný, protože ještě nejezdí MHD, nefungují služby atd. To by museli začít o hodinu dřív fungovat úplně všichni, ale pak jsme s dřívějším vstáváním tam kde se střídáním, akorát chaotičtěji. Většinový člověk má denní režim rozdělené na bloky spánku, práce a volného času a tím že si jen přivstane získá hodinu volna mezi spánkem a prací, která mu k ničemu moc nebude a zkrátí se mu o hodinu světlo v odpoledním volnu. Samozřejmě by šlo teoreticky posunou pracovní dobou, ale jsme zase u toho, než na návaznosti na ostatní to nemusí jít a pak jsme zase u stejné situace jako při střídání. A pokud se v letním režimu pojede celoročně, tak půjde pracovní aktivita nebo škola víc do tmy, což taky neni moc dobrý.
Lidi si uvědomí jak je letní čas super až když ho zruší.
V článku je správně uvedeno, že se letní čas neboli posun času o jednu hodinu vpřed zavedli v Německu za první světové války a potom za druhé světové války. Bylo to proto, aby mohli lidé vyrábět více zbraní. Žádnou úsporu elektrické energie to nepřináší. Tohle střídání času poškozuje lidské tělo, které je po změně několik měsíců zmatené a pak se to děje znovu. Letní čas je třeba zrušit. A ti co melou o zavedení zimního času pravděpodobně propadli ve škole, protože ten zimní čas je správně Středoevropský čas podle poledníků. Takže zrušit nesmysl a trvale zavést Středoevropský čas.
Názor byl 2× upraven, naposled 24. 3. 2022 18:02
nekolik mesicu zmatene? coze? 😃o
Taky by mě to zajímalo. Vynechme lidi co jezdí několikrát ročně někam dále mimo ČR.Ale co lidi kteří pracují na směny?
To uz potom radsej zaroven prehupnut do vychodoeuropskeho. Mne je celkom putna, co svieti a kde svieti rano o 6ej. Ja chcem mat maximum svetla na fajront a co najdlhsie v lete aj v zime.
Nerušil bych v podstatě střídání (ale ve výsledku by to tak bylo), ale výmysl, tedy letní čas ... v důsledku toho by odpadlo i střídání (nebylo by kam). Je to prosté a jednoduché, jen idioti podpoření propagandou (prý zimní čas, aby se zakrylo že letní je ten výmysl a manipulovalo se s lidmi tím, že se letní čas dává na roveň SEČ času)!
Jelikož jde o opatření zavedené a využívané v době světových válek z důvodu úspory energie za svícení ve fabrikách, tak by mělo logicky skončit s uzavřením míru (jak se ostatně už dvakrát stalo). Stroje a technika by se měly přizpůsobovat lidem a ne naopak.
tak ted uz to s energetikou nemá nic společného... nicméně postupem času a změnou ve společnosti je celkem poptávka po tom, aby po práci byl dostatečný prostor na popracovní aktivity. což letní čas splnuje celkem efektivně. a s minimáními náklady.
To splňuje i zimní čas pokud půjdou lidi do práce o dvě hodiny dřív:)
To spoustě lidí třeba nepojedou autobusy takhle brzo. A problém není v kdy jdeš do práce, ale kdy z ní odcházíš. Když přijdu do práce o hodinu dřív, ale musím odcházet stejně, protože kolegové očekávají, že tam budu do X hodin, tak mi to nijak nepomůže.
no, bohuzel nesplnuje
Lidi by chtěli:1. V létě večer světlo co nejdéle, tedy letní čas.2. V zimě ráno světlo co nejdřív, tedy zimní čas.3. Čas během roku neměnit.Hodně štěstí při hledání vhodného řešení.
Zrušit čas!
na tom uz putin pracuje
Vždyť řešení je jasné, čas posuneme jednorázově o půl hodiny a je to 😀
Da sa to:- zrusit striedanie- zaviest trvaly zimny cas- posunut zaciatok pracovneho casu z 8:00 na 9:00 cely rokTakto by bolo svetlo v lete rovnako dlho ako s letnym casom a rano pri ceste do prace by bolo svetlo rovnako skoro ako pri zimnom case.
coze? precetl jsi vubec po sobe, co za kravinu jsi napsal?
Jenže to nebudeš mít v létě dlouho po konci práce světlo.
Ano, cas medzi koncom prace a stmievanim by bol o hodinu kratsi, ale tie 3 body by to prakticky splnalo.
jenže zrovna ta hodina světla navíc po práci je pro velkou část zastánců letního času v létě to podstatné na letním čase
A jak o tom chceš, v dnešní svobodné době, demokraticky, přesvědčit odpůrce? 😉
Musím říct, že letní pobyt ve Finsku jsem si vyloženě užíval. Světlo bylo úplně FURT :)
Také jsem byl za polárním kruhem o slunovratu, posun času tam ztrácí smysl, protože je světlo ráno, v poledne, večer i o půlnoci.
Jo, za takových podmínek bych ten zimní čas i zkousnul :)
hlavní problém je v tom, kdy se přechází na změnu času, pro letní čas je příliš brzy, velké množství lidí se vrací opět do tmy pokud chodí do práce na 6h. Dokud budou existovat tak velké rozdíly začátků pracovní doby tak se lidé nikdy nemohou na změně času shodnout. Jedni vstávají o půl páté, jiní v sedm, někteří až v devět. Bohužel ti co o tom rozhodují nemusí řešit vstávání do práce.
dnes je v bratislave vychod slnka 5:47. a minimane 15 minut pred vychodom je uz svetlo.
Přesně. Když už střídat čas, tak nechápu, proč není letní od května do konce září.
A neni to jedno? To jste vážně všichni otroci naprosto bezvýznamnýho čísla na hodinách? 🙂
Je mi úplně fuk, jaké číslo mám na hodinkách, klidně budu vstávat, když budu mít na displeji 2:00 a do práce pojedu na 3:00, na tom mi nesejde. Vadí mi, že se to zbytečně střídá, že jsem obtěžován něčím, co nemá žádný smysl.
Ak máš prácu, kde nezáleží na časovej koordinácii s ďalšími pracujúcimi, tak kľudne. Ale budíček - väčšina to tak nemá!
Kdo pracuje s ostatními na mezinárodní úrovni, dávno čas nestřídá a přešel na UTC.
Ja pracujem s ostatnymi na medzinarodnej urovni a cas striedam. Pis za seba.
a co ti brání v tom to tak aplikovat, a ignorovat posuny casu?
V čem to obtěžuje? Všechny hodiny které mám se změní samy od sebe, takže se akorát najednou místo kolem 8. začnu probouzet kolem 9., což nemá vliv vůbec na nic.
sucasny stav je dobry, zanechat.
Soucasny stav je spatny, zmenit.
to je hlupost. takze zanechat.
Státy a jejich zákony mají sloužit lidem. Nemají je zbytečně obtěžovat nebo nutit do zbytečných úkonů. Střídání letního a přirozeného času možná kdysi smysl mělo, ale už nemá žádné opodstatnění, čili je to jen obtěžování občanů zbytečnou povinností. To přiznává i samotná EU a velká část občanů EU se taky vyjádřila, že to nechce.
jak te posun casu obtezuje?
Pro některé lidi je to problém, i zdravotní. Jinak je to komplikace třeba pro dráhy, nonstop provozy, dokonce i pro zemědělství - kráva se musí dojit a krmit pravidelně, nepočká. A střídání je zbytečná komplikace, nic nepřináší, kromě těch problémů, proto není žádný důvod, proč jej držet.
ale houby problém. je to jen "psychologický" problém. kdyby jim někdo v noci nenapadne presteloval hodiny , tak by si toho ani nevšimli.stridani casu prinasi spoustu veci - a ne, nemam na mysli pofiderni "uspory energií".
chces povedat ze v populacii je vyraznejsie percento ludi, ktory 365 dni v roku vstavaju kazdy jeden den, bez ohladu na dovolenky, choroby, chlastacky, presne v ten isty cas?
Pokud chceš v létě jít spát a vstávat o hodinu dříve, tak choď spát a vstávej o hodinu dříve. To je tvůj problém. Není důvod, aby kvůli tomu vznikaly dvakrát za rok miliardové administrativní škody.
jake miliardove administrativni skody tim vznikaji? no .. ja bych klidne o hodinu driv vstaval a o hodinu driv chodil z prace, ale spousta lidi tu moznost, diky práci , nemá ... tak a včil mudruj
Ty argumentuješ vymyšlenými miliardovými škodami, ale to že ta hodina světla večer celé léto produkuje miliardové obraty navíc, to vesele pomíjíš.
Miliardove? V tom se toci triliony! Kdybysme posouvali cas petkrat v roce, do peti let dozeneme Svycarsko.
vacsina ludi su idioti. a ako poznam idiotov, az ked to zmenia, zistia aka to bola blbost. schopnost predpovedat udalosti je u drvivej vacsiny zalostna.
"možná kdysi smysl mělo, ale už nemá žádné opodstatnění"Skor naopak, ma to cim dalej tym vacsi vyznam. Kedysi ked sa vacsina populacie zaoberala polnohospodarstvom, bolo takemu sedliakovi uplne jedno kolko je hodin - pracovat zacal ako svitalo, koncil ked zapadlo slnko. Uplne bez ohladu na to kolko je hodin, nebol na nikom zavisly s kym by sa dohadoval na nejakom case. Naopak dnes ked je svet prepojeny a globalizovany a aj ked par stastnych (medzi ktorych sa radim aj ja) ktori si vedia urcit pracovnu dobu ako chcu a zaroven nemaju skolopovinne deti tu su, vacsina ludskych cinnosti je zavislych na cinnostiach inych ludi ana case kedy tieto cinnosti vykonavaju. Tak ze aj ked by si velmi chcel napriklad zacat pracovat skor a aj mas taku pracu ktora to umoznuje, tvojmu dietatu sa skola zacina o 8:00 bez ohladu na to ze svita este pred piatou. Dnes je svet ovela viac prepojeny/globalizovany a tym padom je to aby boli taketo zmeny na globalnej urovni potrebne cim dalej tym viac, ovela viac ako "kedysi" ked lokalna zmena bola este dostacujuca (lokalna aj len na tak lokalnej urovni ze sedliak vstal o nieco skor sam od seba preto ze slnko vyslo skor).
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 3. 2022 15:23
Když to funguje, tak do toho ne*ebej! Příště někdo bude chtít měnit jízdu vpravo na jízdu vlevo protože je to o 0,000001% lepší.
V jeskynich bylo dobre.
Stale je. Ludia zaplatia nechutne ceny aj za hodinku v jaskyni 😀
To je vidět, jak funguje EU, když by to bylo ku prospěchu obyvatel. Střídání časů je přežitek, který nemá žádné opodstatnění. Možná kdysi měl, ale v současnosti je to už jen obtěžování lidí zbytečností, což přiznává i samotná EU, ale kvůli nesmyslně nastaveným procesům to údajně nejde jednoduše zrušit.
Střídání času svůj význam má. V den letního slunovratu slunce vychází v 4:50 a zapadá v 21:13, v době zimního slunovratu slunce vychází v 7:56 a zapadá v 16:00. Při ponechání letního času bude kolem vánoc vycházet slunce až v 9h, v případě ponechání zimního času bude ráno světlo už před čtvrtou ráno.Změna času napomáhá tomu, že třeba děti i v zimě začínají školu za denního světla a v létě není ráno příliš brzy světlo a večer je vidět déle. V případě ukončení střídání času bude možné vše řešit i jinak, a to že třeba v zimě budou chodit děti do školy od 8h, ale od dubna do září už od 7h, ale když dojde ke globální změně času, tak se tím uvedené změny provedou automaticky a spolu s tím se automaticky přizpůsobí pracovní doba, jízdní řády a otevírací doby všech obchodů, televizní program, ...Nakonec je ale nejdůležitější, aby minimálně celá EU se shodla na jednom čase.
A nechtelo by to menit vickrat v roce, abysme si ty "vyhody" uzili naplno. Idealne kazdy den jinak.
To je inak zaujímavá myšlienka, mať čas pásmový (+0), jarno-jesenný (+1) a letný (+2).Možno že by tí, ktorým striedanie času vyhovuje, boli ešte spokojnejší, a tí, čo držkujú už teraz, držkovali by aj potom.
asi tak. je rozhodne uzitocnejsie ked je v lete svetlo do 22, ako ze je svetlo uz o 3 rano. ja by som to posunul este o dalsiu hodinu, aby bolo svetlo az do 23h
Světlo je furt stejně, na rotaci Země nemá žádné úřední rozhodnutí vliv, naštěstí. Jen si lidé ten každý okamžik po sebe nějak označují, to je ale jen dohoda, nikoliv neměnný přírodní zákon.
casove pasma ste v skole este nemali?
Pracujem v IT a mam uplne volnu pracovnu dobu, mne je to uplne jedno - mozem zacat kedy chcem a skoncit kedy chcem, je to cele vyhradne na mne. Existuju ale pozicie na ktorych si to urcit nemozes ani keby si velmi chcel - ucitelia, vodici hromadnej dopravy, piloti... aj keby si velmi chcel prist skor do prace aby si po praci este mohol niekam ist kym je este vidno, nemas tu moznost. Ked sa to meni takto globalne tak je konkretne pre teba svetlo dlhsie aj ked pracujes na pozicii kde musis dodrziavat presnu pracovnu dobu.Na druhu stranu ak pracujes na takej pozicii ako ja ze si pracovnu dobu mozes urcit ako chces, nemusi ta zmena casu absolutne vobec zaujimat - ak si zvykol pracovat napr. od 8:00 stredoeuropskeho casu, absolutne nic ti nebrani v tom stale pracovat od 8:00 stredoeuropskeho casu aj ked na hodinkach mas v tomto obdobi napisane 9:00 (stredoeuropskeho letneho casu).
Nic z toho, čím argumentujete, nedává důvod měnit čas v celé zemi. Dává to jen důvod měnit si denní rozvrh podle individuálních osobních/firemních/institucionálních důvodů.Kategoricky odmítám tvrzení, že se při "globální změně času ... se ... uvedené změny provedou automaticky". To je naprostý nesmysl. V praxi je to přesně naopak, než si myslíte. Přepínání na letní čas a zpět je masivní administrativní zátěž, která globálně dvakrát za rok způsobuje administrativní chyby stojící gigantické množství prostředků. Většina světa letní čas nepoužívá, a ty části světa, které jej používají, používají 3 různé termíny na změny. Proto se v drtivé většině mezinárodních systému používá UTC čas, a změny na letní čas a zpět pro tyto systémy naopak znamenají všechno lokálně přesunout o hodinu.
si tak říkám, jestli lžeš úmyslně, nebo jen z neznalosti? UTC se nepoužívá proto, že by někdo někde měnil čas (tohle jsi si vymyslel sám, nebo ti to nakukal nějaký cvok?). UTC se používá proto, že existuje něco, jako časové zóny .mimochodem, ano, těch zemí , které šoupou časem není sice tolik, nicméně mezi těmi "technologicky a sociálně nejvyspělejšími" se čas střídá prakticky ve 100%.mimochodem, řada zemí čas nestřída prostě proto, že to nepotřebují - ono totiž šoupání času v zemích, které jsou na rovníku a do určité zeměpisné šířky, vůbec smysl.
UTC se používá i v lokálních evropských systémech, protože zavádět každý rok dvě diskontinuity do dat je STUPIDNÍ nápad, který by způsoboval ještě mnohem větší škody, než když se na páteři používá UTC a ve kde je třeba se dělá přepočet, který se dvakrát za rok změní.
UTC se samozřejmě používá i v lokálních evropských systémech. ale opět to zcela nesouvisí s tím, jestli se střídá čas, nebo ne. Ono totiž uchovávat čas v UTC je programátorská best-practice, bez ohledu na to, jestli je to aplikace pro českou republiku, evropu, nebo třeba celý svět.mimochodem, i lokální evropský systém musí podporovat více časových zón, protože i v rámci evropy máme tři různá pásma.už tu prosim tě nežvan.
Motáš páté přes deváté, furt něco meleš o časových zónách když je řeč o DST. Ale jak chceš. Pokud je tvým argumentem, že jsou mezinárodní systémy v UTC primárně kvůli časovým zónám, čůráš si do vlastních bot. Časové zóny zrušit nejde, tím pádem je podle tvého argumentu nutné používat jednotný globální čas a přepočítávat ho lokálně do lokálních časových zón. A tím pádem je jenom o to větší nesmysl neustále měnit letní čas, protože kvůli tomu se musí dvakrát za rok měnit ty přepočty, a vznikají zbytečné diskontinuity.Jsi pohovkový povaleč blábolící na internetu, který si absolutně neuvědomuje, co se děje v pozadí.
Názor byl 2× upraven, naposled 24. 3. 2022 14:12
ty to máš zmotané. ano, melu o časových zonach, protože časové zony jsou důvod, proč se čas v aplikacích uchovává v UTC. Ne to, že se střídá čas. ad zbytek - co to meleš? chápeš vůbec, o čem se bavíme?
Teď už jsi se dostal do situace, že zastáváš názor, který zároveň vyvracíš.Zkrátka, UTC se používá prostě proto, že místní čas je závislý i na místě a tato závislost zrušením střídání nezmizí. Diskontinuity taky nezmizí a tedy k žádnému zjednodušení stejně nedojde.
Samozrejme ze sa UTC pouziva aj v lokalnych europskych systemoch, preto ze Europou (aj Europskou Uniou) prechadzaju 3 casove pasma.
No ale napr.ja presne to nechcem, aby bolo v celom EU rovnaky cas. Chcem mat doma vecer o 20:00 rovnako vela svetla, ako ma spaniel u seba doma o 20:00 svojho casu. Pre mna vyhovuje mat a) celorocne letny cas alebo zmenu z CET na EET (vysledok rovnaky) alebo ked to neide, tab b) radsej ponechat pravidelne zmeny casu. Len urcite neprechadzat celorocne na zimny cas za ziadnu cenu. Nechcem mat rovnake casove pasmo, ako spanieli a holandania, lebo tento kompromis ma pripravuje o cenny denny cas po praci. Ale ak velmi chcu, tak mozu aj spanieli prejst na EET a vstavat po tme 😀
Jelikož má letní čas pozitiva i negativa, je řešení triviální:Čas neměnit, a kdo (čímž myslím lidi i firmy) si v létě chce posunout režim o hodinu, ať si prostě posune režim o hodinu, a nemusí tím zasahoval do života ostatním. Firmy ve většině odvětví můžou bez problému od dubna do října začít pracovní dobu o hodinu dříve, než v zimě. Toto absolutně není důvod posouvat hodiny v celé zemi.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 3. 2022 12:30
Chápu sice, jak to myslíte, ale takže to bude tak, že školy budou třeba v dubnu posouvat nástup na 7:00, nebo, že to budou dělat nějak postupně? Nebo, že to pak každá škola bude dělat jinak? To samé se bude týkat firem, úřadů, jízdních řádů apod.? Já jsem na homeoffice, takže si můžu začít třeba ve dvě ráno, nebo naopak ve dvě odpoledne, ale nějak si to nedovedu v praxi představit.Takže by to skončilo tak, že se nebude posouvat nikdy nic a celý rok se pojede pořád stejně.
Už dnes si školy můžou určit začátek vyučování, jak chtějí, to jim nepřikazuje žádný zákon. Vím o škole, kde zavedl ředitel, po dohodě s žáky a rodiči, že první hodina začíná v 8:30. Stejně tak si může zavést obchod nebo firma provozní dobu, jakou chce, akorát to, co mají na dveřích, musí dodržovat. Ale pokud si stanoví, že každé třetí úterý, pokud to není v březnu, začínají ve tři ráno a jinak ve tři odpoledne, nikdo jim do toho nebude kecat.
Já tomu rozumím. Škola mých dětí začíná v pondělí v 8:30 a jinak v 8:15. Co ale nechápu je, jak by to v praxi fungovalo, kdyby se to v průběhu roku měnilo. Počítám, že by to generovalo dost naštvaných lidí, kdybyste si 1.4. přišel pro občanku v 16:15 a zjistil, že od 1.4. mají otevřeno 7-16 a ne 8-17 jako týden předtím. Nebo byste stanovil den, kdy se všechno bude měnit?
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 3. 2022 13:04
Než si jdete pro občanku, vždy hledáte úřední hodiny online. Až na zanedbatelné výjimky NIKDO nejde na úřad naslepo. A totéž platí pro restaurace, jakoukoliv zábavu, dopravu, a cokoliv jiného.
Když by to bylo dopředu stanovené - po nějaké debatě s rodiči, pochopitelně - a bylo to na webu obecně dostupné, proč by to mělo vadit? Například - od 1.4 do 1.10 začíná první vyučovací hodina v 7:00, mimo tohle období v 8:00. Nevidím v tom problém. A co se týká občanek a úřadů, propojil bych to s objednávacím systémem, který by každý úřad musel povinně mít. Když se objednám na webu k okénku dejme tomu na 9:45, tak mě vcelku ani nezajímá od kolika do kolika tam ten den jsou. Nechal bych to na lidech, oni si poradí a nepochybuju, že by se brzy ustálil jasný a přehledný systém - vzniklý ale nikoliv podle nařízení úřadů, ale podle potřeb občanů.
Že ty žiješ niekde vo veľkom meste, kde jazdí MHD každých 10 minút?Ak by sa šibovalo s časmi školy, na vidieku by mali mnohé deti problém s nedostupnosťou autobusového spoja. Samozrejme, že existuje "riešenie" vo forme vyhradeného "školského autobusu", ale to môže viesť k tomu, že ako všelikde v USA zostane len školský autobus, a pracujúci naserte si...
I MHD je přece služba lidem. Taky se přizpůsobí, nebudou jezdit prázdné. Už dnes se mění, dřív jezdily do města zástupy lidí na šichty na šestou, dnes začíná provoz mnohem později, což samozřejmě MHD reflektuje.
Prispôsobí, ale vzhľadom k tomu, že vidieckymi autobusmi jazdia aj školáci aj pracujúci (z ktorých časť ešte využíva napr. prípoje na vlaky), tak je možnosť prispôsobenia sa situácii, keď sa čas začiatku činnosti mení len jednej skupine (prípadne ešte v jednej škole tak, v inej inak), dosť obmedzená.Centrálna zmena času zaistí tú koordináciu zmeny pre všetkých.
Školy i tak mají různý nástup. Mě škola začínala standardně v 7:50 místo 8:00, ale taky jsme často začínali v 7:00, a to klidně i sezónně (semináře apod.). Změna rozvrhu podle potřeby byla úplně normální, i před 15 lety. S postupující digitalizací výuky je to ještě jednodušší.Standardní čas začátku školy může klidně být v zimě v 8, kolem léta v 7. Ale školy mají stejně právo si to posunout, jak potřebují.Totéž platí pro většinu firem, a to i tam, kde je třeba koordinace s jinými subjekty. Nic dnes není fixní. Lidé neřídí svůj denní život podle slepic, kostela, ani podle televizního programu. Všechno je on demand, a podle domluvy. A pokud nějaký byznys nebo instituce stále pracuje na nějakém statickém modelu, nezaslouží si nic jiného než léčbu šokem.Pokud si jakýkoliv subjekt myslí, že v létě je třeba začít dříve, ať to dělá posunem svého rozvrhu. Neexistuje důvod posouvat hodiny všem.
Jenže tímto byste zapříčinil mnohem větší zmatek ne? jednotlivé subjekty nejsou na sobě nezávislé. Stačí si představit rodinu, kde muž bude mít nástup do práce dle "zimního času", manželka dle "letního" a dítě bude chodit dle nastavení školy...A do toho všechny další instituce si to budou divoce a nezávisle měnit...Omlouvá vás zmínka o vaší škole, tedy předpokládám, že jste žákem/studentem... V té době jsem se na tuto problematiku také díval mnohem "radikálněji"... Ono se to časem vytříbí...Osobně jsem pro zachování nepřirozeného letního času. V létě bude ráno světlo tak jako tak. V zimě bude ráno taky tma/šero, tak jako tak. Takže se tu hraje o odpoledne/večer, kdy mohu trávit čas pro osobní aktivity za většího světla a delší dobu - zejména v létě.
Jo, celoroční letní čas... to je přijatelný kompromis :) který vyhoví jak těm, co jsou apriori proti střídání, tak těm, kteří preferují více prostoru pro volnočasové aktivity.v tom okamžiku ovšem nastupuje "úderka" meloucí o přirozeném času a o tom, že letní čas je prostě nepřirozený, protože slunce má být v poledne nad hlavou. a to, že to stejně nefunguje, protože jen mezi aší a ostravou je časový rozdíl přes půl hodiny, prostě nepochopí :)
Cituji: "protože jen mezi Aší a Ostravou je časový rozdíl přes půl hodiny"Problém je, že když "nám" někdo lže, tak těžko můžeme brát jeho "argumenty" jako důležité. 🙁🙁 viz např. https://cs.wikipedia.org/wiki/Slune%C4%8Dn%C3%AD_%... ...
a proc je ten samotný posun takový problém? dopad na lidi nulový, dopad na spánek nulový ... vsechny ty kecy o nabouranem bioritmu, o tom, ze slunce by melo byt v poledne nahore a ne nekde jinde, jsou jen pindy.
Sociálně je to zbytečně, a ekonomicky škodlivé, kvůli administrativním chybám. Tudíž není důvod čas posouvat. Kdo chce, má si posunout svůj denní režim.
specifikuj ty administrativní chyby , ekonomickou škodlivost ... konkrétně :)ale jo chápu, že pokud jsi povaleč, co přijde z práce, vytáhne flašku piva a flákne sebou na gauč, tak je ti to jedno a jen tu takhle plkáš.
Pracuju v mezinárodních telekomunikacích. Všechno je v UTC. Kvůli změnám času musíme dvakrát ročně (resp. šestkrát, protože AUS+NZL a severní Amerika letní čas přepínají v jiných termínech) dělat zbytečné změny. Kdybychom je jednou neudělali, okamžitě by zkolabovalo všechno od dodavatelů po základní bezpečnostní a zdravotní složky zemí. Každá taková masivní změna rozvrhů sebou nese nutnost zbytečně komunikovat se všemi kontraktory, a zvyšuje pravděpodobnost lidských i technických chyb. I při miniaturním nárůstu chybovosti se okamžitě bavíme o miliardách eur škod.A to jen proto, že neschopná menšina populace včetně tebe neumí v létě vstávat o něco dříve, pokud se neposunou národní hodiny.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 3. 2022 14:13
všechno je v UTC, protože časové zóny , nikoli proto, že se střídají časy.to teda máte dost mizerné systémy, když si neporadí s věcí, která je periodická , děje už desetiletí, každé dva roky.
Kamarád dělá u velkého železničního dopravce. Mají hromadu nákladních vlaků, které jezdí převážně v noci, musí evidovat pracovní dobu strojvůdců, mají nějaké návaznosti, platí pronájem kolejí a fůru dalších aspektů - a to všechno musí úplně zbytečně dvakrát do roka hlídat, upravovat a ladit... Ono to nejde, přesunout vlak jen tak o padesát kilometrů dál, kde by byl, kdyby ta hodina nechyběla...
ooo .. strasna tragedie. tech cca 20-30 nákladních vlaků.... ukrutný problém :) monohem víc práce jim udělají nenadalé události, jako nemocy, mimořádnosti apod. ne to, ze jim dvakrát za rok hodina zmizí nebo přibude, vzhledem k tomu, že je to plánované a připravené dopředu.
uá ... ne nemocy .. ale nemoci .. nechápu, na co jsem myslel
"neschopná menšina populace včetně tebe neumí v létě vstávat o něco dříve"Ano, napriklad taky ucitel, clen podla teba tej "neschopnej mensiny" moze kludne vstat o nieco skor a prist do prace ked tam este ziaci nie su, a odist vtedy ked jeho ziakom este neskoncilo vyucovanie. Len preto ze neschopny JiDrozd je neschopny spracovat vopred danu a periodicky sa opakujucu zmenu co kvoli jeho vlastnej neschopnosti stoji jeho zamestnavatela miliony a JiDrozda bonusy a coskoro mozno aj zamestnanie.
Keby si to menila (alebo aj nemenila) kazda firma, skola, urad... sama kedy uzna za vhodne ako navrhujes, tych administrativnych chyb (a teda ekonomickych skod) by bolo imho nasobne viac.
Zkrátka letní čas je ve velkém taková ta pitomost v některých domácnostech, kde si schválně posouvají hodiny o 5, 10 nebo 15 minut dopředu "aby měli ještě x minut času".Nikdy jsem tuhle stupiditu nechápal, protože času přece mají pořád stejně, akorát když k nim někdo přijde na návštěvu, tak je z toho totálně v háji, když to neví (nedívá-li se na vlastní hodinky nebo mobil).Když vím, že musím vyjít z domu o 10 minut dřív, abych něco stihnul, tak se začnu chystat a naplánuji si odchod tak, abych vyšel o 10 minut dřív, ale nebudu přece posouvat hodiny!!!Podobné je to s letním časem - když chci končit v létě v práci o hodinu dřív, jet nějakým dopravním prostředkem o hodinu dřív a chci, aby mi to zajistila politická reprezentace, tak přece nebudu chtít POSUNOUT ČAS, ale budu chtít jen úpravu pracovní doby a jízdních řádů.Příklad si můžete vzít z hradů, zámků, zoologických zahrad atd., které mají normálně jinou provozní dobu přes léto a jinou přes zimu.Posouvání času je blbismus, který prosazují jenom lidé, kteří si neumí představit, že by začátek pracovní doby ve fabrice měl být jindy než v 06:00, protože tak přece chodí celý život a přece nebudou chodit na 05:00 - vždyť to by bylo "šíleně brzo a už by se vůbec nevyspali" - raději hejbneme časem! LOL
" schválně posouvají hodiny o 5, 10 nebo 15 minut dopředu" Znal jsem takového člověka, ve výsledku ale kvůli tomu všude chodil pozdě, protože věděl, že má hodinky posunuty dopředu...
Ty jsi to moc nepochopil, co? :) 1. letni cas znamena, ze vecer je dele svetlo. cili aktivni lidi toho stihnou vic - vylet, kolo, prochazka, sporty apod. a ne, vstat o hodinu driv casto neni reseni, protoze to casto nejde kvuli zamestnani, skolam apod.2. mit standardni cas v lete znamena, ze v letnich mesicich zacne svitat kolem 3 hodiny ráno. coz je taky uzasny,
Letní čas neznamená, že je večer déle světlo. Letní čas znamená, že se posouvají hodiny, aby si nemusel posunout budík. Zatímco ty chceš v létě vstávat o hodinu dříve, já to nepotřebuju, a nepotřebuje to drtivá většina ekonomiky a společnosti, takže se naopak musí během letního času posouvat mnohé aktivity o hodinu opačným směrem.Nešahej mi na hodiny, a pokud chceš vstávat v létě dříve, posuň si budík.
Názor byl 2× upraven, naposled 24. 3. 2022 14:00
ty jsi nějakej zabednenej ... samozrejme, ze letni cas ZNAMENA, ze je vecer dele svetlo .. jako dusledek toho, ze se posune budík :)
Ano, jistě, letním časem se planeta na jednou otočí kolem osy o 15 stupňů. Samozřejmě.Idiokracie.
Názor byl 1× upraven, naposled 24. 3. 2022 14:15
a nepochopil a nepochopil.zkus si to přečíst ještě jednou. a zapnout to kulatý na krku
Nejprve se shodnete na definici pojmu "vecer" a pod. Pak zjistite, ze se bavite o koze a o voze, protoze jednoznacny / objektivni definice neexistuje. Coz je mmchdm jadro 95% dohadu.MP
+1
Letní čas znamená akorát to, že se k času přidá umělá hodinová odchylka - to je celé.Sorry, ale protože jsou někteří lidé vymazaní pobouchanci, kteří se nedokáží domluvit na přijatelných pracovních podmínkách nebo studijních podmínkách na škole pro děti a úpravě návazných spojů, tak to není dostatečný důvod, aby šibovali s časem celému státu dvakrát ročně.Možná by bylo řešením zavést jiné časy jen pro fabriky, státní školy a hromadnou dopravu - maunálové z montoven, chodící "na 06:00 a jinak to nejde", by byli spokojení a nešibovalo by se kvůli nim s časem celému státu.LOL LOLNaštěstí díky automatizaci už v montovnách nedělají takové armády "prolétů", které by svým množstvím tuhle střídací blbost udržely, takže během pár let to neustálé šibování kvůli "prolétům" padne, protože už budou muset dělat něco inteligentnějšího nebo budou trvale na pracáku a tam je jedno, jaký mají čas.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.